پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۷۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

25 درصد سکته های مغزی در افراد کمتر از 55 سال رخ می دهد

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: 25 درصد سکته های مغزی در افراد کمتر از 55 سال به وقوع می پیوندد و این عارضه در سال های گذشته به دومین علل مرگ و میر در ایران تبدیل شده است.

25 درصد سکته های مغزی در افراد کمتر از 55 سال رخ می دهد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر سید عبدالرضا قریشی افزود: کشورهای پیشرفته با برنامه ریزی مناسب و همکاری سیستم بهداشتی و درمانی دولت و نهادهای مردمی سکته مغزی را به پنجمین عامل مرگ و میر تقلیل داده اند.
وی اظهار داشت: سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به قسمتی از مغز متوقف شود و در نتیجه نرسیدن خون، سلول های مغز آسیب دیده یا از بین بروند.
قریشی بیان کرد: بسته به محل درگیر شده در مغز این آسیب منجر به علائم مختلفی می شود که می تواند توانایی دست و پا، صورت، راه رفتن و حتی صحبت کردن فرد را مختل کند.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: در ایران سالانه 100 تا 140هزار سکته مغزی رخ می دهد که در صورت درمان نشدن در فاز حاد (چهار و نیم ساعت اول) 10 درصد منجر به فوت و 30 درصد زمین گیر می شود.
به گفته وی، 70 درصد افراد دچار سکته مغزی نیز شغل خود را از دست می دهند.
وی اضافه کرد: در ایران متوسط سن بیماران سکته مغزی نسبت به میانگین سایر نقاط دنیا پایین تر است.
قریشی افزود: کنترل دیابت، کنترل چربی خون، ورزش منظم، پایین نگه داشتن فشار خون، درمان بیماری قلبی زمینه ای، رژیم غذایی سالم، کنترل وزن، ترک اعتیاد، الکل، سیگار و قلیان از راه های پیشگیری از سکته مغزی است.
وی بیان کرد: سکته مغزی قابل درمان است و در این ارتباط زمان از اهمیت زیادی دارد که زمان طلایی آن 4.5 ساعت از شروع علایم سکته است.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: تزریق داروهای حل کننده خون طی 4.5 ساعت پس اط سکته مغزی شانس بهبودی را تا 30 درصد افزایش می دهد و این موضوع اهمیت زیادی دارد.
وی اظهار داشت: خارج کردن لخته خون با کمک ابزار پیشرفته درمانی شانس بهبودی را بیش از 50 درصد افزایش می دهد و در این میان ضعف ناگهانی نیمه بدن، اختلال ناگهانی در راه رفتن و اختلال در صحبت کردن از علائم مهم بروز سکته مغزی است که باید به آن توجه داشت.
قریشی خاطرنشان کرد: بر این اساس به شهروندان توصیه می شود هنگام مواجه با بیمار دچار سکته مغزی فرد را بلافاصله بهمرکز درمانی منتقل کنند.

انتهای پیام 

منبع ایرنا

منبع ایرنا
کلید واژه :

مغز و اعصاب

،

سکته های مغزی

،

مرگ و میر

ثبت نظرات
captcha