پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۷۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاسبان فیلترینگ!

«یک روز هدف فیسبوک است، یک روز توییتر و تلگرام و حالا هم اینستاگرام. حرف برخی را چقدر باید جدی گرفت؟ کسانی که نان شان را در روغن می چرخانند و با فیلترینگ کاسبی می کنند؛ زورشان هم که کم نیست و بسیاری از مسئولان دلسوز و صاحب رأی را تحت تأثیر قرار داده اند. تا وقتی اینها و کاسبان تحریم و بقیه باشند انگار آب خوش نباید از گلوی مردم پایین برود.»

کاسبان فیلترینگ!

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزنامه شهروند نوشت: «برای قدردانی از دستاوردهای جوانان مشهدی به نمایشگاه ICT آمده ام. در حرم رضوی و در نمایشگاه، بالاتفاق در مورد انسداد بیشتر شبکه های اجتماعی می پرسیدند. نه از دستاوردشان گفتند و نه از امیدشان. گویا هنر برخی تنها ایجاد اضطراب در دل مردم با مشکلات اقتصادی و تحریمی روزانه است.» این را آذری جهرمی نوشته. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که انگار این روزها بیش از هر کار دیگری به جای دویدن دنبال راه اندازی دولت الکترونیک و توسعه زیرساخت ها، باید جواب مردم را بدهد و از سوی دیگر مقابل فشارها برای ایجاد محدودیت و فیلترینگ بیشتر بایستد.

«همه اش منتظر بودم یکی بوی بد تهران رو گردن #اینستاگرام بندازه. امتیاز این مرحله رو از دست دادن.» این هم توییت رضا رشیدپور است. کسی که این روزها یکی از زنده ترین برنامه های سیما را روی آنتن دارد و حواس اش هست که حساسیت های اجتماعی به کدام مسائل است و کدام سوژه ها داغ است تا سراغ شان برود. عده ای می گویند برای شودادن و خودنمایی بیشتر. باشد. همین هم که باشد، نمی شود گفت او دارد حرفی را می زند و شوخی می کند که مخاطبان اش، عموم مخاطبان اش نمی پسندند و آن را لایک نمی کنند. چرا باید جمله ای به طنز بنویسد که محبوبیت خودش را خراب کند. پس حتی به این واقعیتی که گفته اعتقاد هم نداشته باشد، حواس اش هست که جماعت چه انتظاری دارند.

تعارف را بگذاریم کنار. وزیر جوان و مومن و خانواده شهید و ارزشی کشور می گوید ایجاد محدودیت و انسداد بیشتر باعث دلسردی و ناامیدی است. جوان ها، همان ها که در نمایشگاه ICT حاضر شده اند و لابد جزو بی سوادها و غافلان جامعه هم نیستند، با نگرانی پیگیر بگیرو ببندهای بیشترند. بگذریم از لوکیشن و جغرافیای ماجرا که خود به اندازه کافی از عمق حقیقت حکایت می کند. مجری سیما به شوخی از سیاه نمایی مخالفان پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی می گوید. کاربران فضای مجازی که تکلیف شان روشن است؛ یعنی آن به عبارتی ٢٤ میلیون و به عبارت دیگر ٣٠ میلیون کاربر اینستاگرام که بعید است مخالف استفاده از اینستاگرام باشند؛ مگر این که ریگی به کفش داشته باشند. آن نزدیک به ٤٠ میلیون کاربر تلگرام هم که یا با فیلترشکن و به لطایف الحیل در این فضا مشغولند یا با هاتگرام و طلاگرام، پس از مشقت زیاد دوباره به این پیام رسان برگشته اند را هم به این آمار اضافه کنید. «خانه ملت» یعنی سامانه رسمی مجلس شورای اسلامی هم که دوباره به تلگرام برگشت. نمایندگان هم که طرح ساماندهی شبکه های مجازی و پیام رسان ها را به دلیل امنیتی بودن بیش از حد و خطراتش دوباره به کمیسیون فرستادند تا بررسی شود. به همه وزرا و وکلا و حاضران در توییتر هم فقط در حد یک جمله اشاره کنیم تا اطاله کلام نشود.

در این شرایط باید تصور کنیم چه کسانی مخالف پیام رسان ها و فعالیت مردم در فضای مجازی اند. آقای مومن نسب که معتقد است ٢ گیگ اینترنت رایگان دختری را آبستن کرده؟ دیگر کی؟ کسانی که مخالفند، چقدر در این فضاها فعال بوده اند و شرایط و کارکرد آنها را از نزدیک لمس کرده اند؟ کجا هستند و ارتباط شان را با دیگران، با قوم و خویش و دوست و آشنا و با دنیای داخل و خارج از کشور به چه شکل حفظ می کنند؟ با سروش و گپ؟ یعنی اگر بخواهند ببینند چه فعالیت های رسانه ای علیه ایران شکل می گیرد و اگر بخواهند پاسخ توطئه گران را بدهند و ساده تر حتی اگر بخواهند ببینند مسی و رونالدو و باشگاه رئال مادرید چه پیامی برای سال نو گذاشته اند، از کجا باید بفهمند؟ از عضویت در ویسپی؟ طبیعتا عده ای واقعا نگران آسیب های فضای مجازی اند و آن قدر مضطرب یا چه بسا با اوضاع ناآشنایند که به جای هر گونه اطلاع رسانی و فرهنگسازی، می گویند برای کنترل و دفع مشکلات باید این فضاها را از بیخ و بن جمع کرد؛ باید بست و تخته کرد. اما در کنار اینها تصور نمی کنید عده ای هم هستند که دارند از این راه نان می خورند؟ شده اند مثلا تئوریسین مبارزه با مفاسد و مدام کلاس می گذارند و از این مجلس به آن مجلس می روند و به خانه و دفتر بزرگان راه پیدا می کنند تا راهکار بگویند و هشدار بدهند و نهیب بزنند، به رسانه بیایند و با آمیختن دوغ و دوشاب و آمارهای شاخدار همه را از شبکه اجتماعی و پیام رسان و اینترنت بترسانند؛ یک روز هدف فیسبوک است، یک روز توییتر و تلگرام و حالا هم اینستاگرام. حرف اینها را چقدر باید جدی گرفت؟ کسانی که با این حرف ها نان شان را در روغن می چرخانند و با فیلترینگ کاسبی می کنند؛ زورشان هم که کم نیست و بسیاری از مسئولان دلسوز و صاحب رأی را تحت تأثیر قرار داده اند. تا وقتی اینها و کاسبان تحریم و بقیه باشند انگار آب خوش نباید از گلوی مردم پایین برود.»

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

فیسبوک

،

فیلترینگ

،

اینستاگرام

ثبت نظرات
captcha