پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۷۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ابتذال در سینمای ایران

احمدجو: لودگی، ابتذال و سخیف بودن فیلم های کمدی سینما از وضعیت سیاه بازی های لاله زاری رژیم طاغوت بدتر است

امرالله احمدجو کارگردان سینما و تلویزیون با انتقاد از ترویج ابتذال در سینمای کشور گفت: متأسفانه ما با انبوهی از فیلم های نازل، یخ زده، ضدفرهنگ و بی محتوایی روبرو هستیم که دلیل اصلی تولید آن ها مشخص نیست و مرتباً از خودمان سوأل می کنیم آثاری که جز بار منفی هیچ اتفاق دیگری را در جامعه و حوزه فرهنگی و هنری کشور ایجاد نمی کنند چرا باید تولید شوند؟

احمدجو: لودگی، ابتذال و سخیف بودن فیلم های کمدی سینما از وضعیت سیاه بازی های لاله زاری رژیم طاغوت بدتر است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، کارگردان فیلم سینمایی «شاخه های بید» یادآور شد: بنده خوب به خاطر دارم زمانی در تئاترهای لاله زاری وقتی می دیدند تماشاچیان خسته شده اند و خمیازه می کشند بازیگران به دستور کارگردان کارهای زننده ای انجام می دادند تا آن تماشاچیان چرت شان بپرد و جذب تئاتر شوند! این اتفاق امروزه در سینمای کشور ما رخ داده و به همین علت است که ما با فیلم های زننده ای مواجه هستیم که سرشار از شوخی های رکیک و امثالهم هستند.

وی سپس با بیان اینکه یکی از مشکلات کلیدی امروز سینمای ایران فقدان تهیه کنندگانی است که به معنای واقعی کلمه تهیه کننده سینما باشند اظهار داشت: درهای سینما به روی هر کسی که دارای سرمایه است باز شده آن ها آمده اند و در این سینما برای کسب درآمد هرکاری را که مایل هستند انجام می دهند و متأسفانه دیگر از تهیه کنندگان کهنه کار، باسواد، خردمند و پیشکسوت که سینما را خوب می شناختند چندان خبری نیست و اغلب آن ها یا دار فانی را وداع گفته اند، یا بیکار و خانه نشین شده اند و یا دیگر اجازه کار و فعالیت ندارند.

این سینماگر پیشکسوت همچنین فقدان مطالعه در بین مدیران و اهالی سینما و همچنین غرب زدگی میان آن ها را یکی دیگر از دلایل اصلی افول تولیدات سینمایی برشمرد و تصریح کرد: مطالعه امروزه در جامعه ما هیچ جایگاهی ندارد؛ زمانی که مردم مطالعه نمی کنند رفتن به سینما برایشان ساده ترین کار است. مردم دیگر چندان اهل آموختن نیستند و به همین دلیل هرچه فیلم ها برایشان سرراست تر باشند بیشتر با آن ها ارتباط برقرار می کنند از سوی دیگر هنرمندان و مسئولان ما نیز مانند سایر مردم مطالعه ای ندارند و به همین دلیل است که به صورت باری به هر جهت دست به تولید آثاری می زنند که برای فرهنگ و هنر کشور هیچ دستاوردی ندارد و تنها منافع شخصی خود را در نظر می گیرند.

احمدجو متذکر شد: سینما مانند هر رسانه یا ابزار فرهنگی و هنری دیگری در شکل صحیح اش می تواند اثرات مثبتی برای جامعه ایجاد کند و قطعاً اگر از شکل اصلی خود خارج و از مسیر اصلی اش منحرف شود اثر معکوس می گذارد و نه تنها باعث ارتقای معرفت عامه مردم و بالابردن سطح سلیقه آن ها نمی شود بلکه هرآنچه را که عموم مردم از ارتباطات سنتی و آموزه های فرهنگی خود کسب کرده اند نیز پس می زند و از بین می برد و جلوی رشد معنوی جامعه را می گیرد. قطعاً به هر میزان تعداد این فیلم ها اضافه شوند اوضاع برای جامعه هولناک تر می شود و می تواند اثرات مخرب فرهنگی بیشتری در جامعه به خصوص برای نسل جوان و نوجوان جامعه ایجاد کند و جامعه را به سوی انحطاط و نابودی بکشد.

کارگردان سریال محبوب «روزی روزگاری» تأکید کرد: مسئول این اتفاقات تنها مدیران و سیاست گذاران و مسئولان سینمایی نیستند؛ آن ها بخشی از مسئولیت این اتفاقات شوم را بر عهده دارند اما ما نباید از یاد ببریم که خود دست اندرکاران سینما و به اصطلاح هنرمندانی که چنین آثاری را خلق می کنند و به جای مبارزه با این پدیده شوم از این آثار حمایت می کنند نیز مسئول و مقصر این اتفاق شوم هستند.

وی خاطرنشان کرد: امروزه اغلب دست اندرکاران سینما سرسری شده اند؛ سرسری عمل می کنند؛ همه به فکر پول بیشتر و کسب درآمد بیشتر هستند. کجا هستند هنرمندانی که روزی جان و دلشان برای رشد و ارتقای سطح فرهنگی و هنری این مرز و بوم می تپید؟ دیگر هیچ خبری از آن ها نیست! ما امروز با کسانی در سینمای کشورمان روبرو هستیم که عرق و علاقه ای به فرهنگ ملی و میهنی خود ندارند و شاید به همین علت است که تنها دغدغه شان این شده که بروند و بچه های شان را آن ور آب ها و در کشورهای غربی که هیچ سنخیتی با فرهنگ کشور ما ندارند به دنیا بیاورند.

این سینماگر در همین راستا ادامه داد: این سلبریتی های وطنی که به وطن عرقی ندارند به راستی تا چه میزان به فرهنگ و هنر این کشور متصل هستند؟ چقدر دلشان برای ارتقای فرهنگی ایران می سوزد؟ جالب آنجا است که سر هر موضوع و مسأله ای افاضات هم می کنند و خود را همه چیز دان و همه کاره هم می دانند! من صراحتاً عرض می کنم که آن ها هیچ علاقه ای به فرهنگ کشورشان ندارند که اگر داشتند با کمال میل و افتخار فرزندان خود را در کشورشان به دنیا می آوردند و به غرب و غربی ها وابسته نمی شدند!

احمدجو تأکید کرد: این جور اشخاص که برای من اصلاً محترم نیستند باعث افول فرهنگ و هنر و ارزش های این کشور شده و می شوند؛ من محال است با کسانی که از فرهنگ خودمان بریدند و به دامان غرب و غربی ها پناه بردند راضی شوم کار کنم و با آن ها اثری خلق کنم؛ هر کدام از ما باید خودمان از فرهنگ کشورمان حفظ و حراست کنیم. کسانی که انس دائمی با فرهنگ کشورشان ندارند و در این فضا کار می کنند و نفس می کشند هر نفس شان سرشار از عفونت است که در جامعه ما اثر منفی می گذارد و اگر ما با مسئولان با خردی سر و کار داشته باشیم هرگز اجازه نمی دهند تا این افراد در حوزه فرهنگی و هنری کشور اجازه ای برای کار و فعالیت داشته باشند.

کارگردان سریال تلویزیونی «تفنگ سرپر» در خاتمه این گفتگو اظهار داشت: ژانر کمدی از آغاز سینما محبوبیت بسیاری در جهان داشت و همیشه و همواره برای جذب مخاطبان سینما نقش اصلی را ایفا می کرد اما آنچه امروز در کشورمان به اسم سینمای کمدی می بینیم هیچ کدام از خصلت ها و خصیصه های ژانر کمدی را همراه ندارند و ژانر جدیدی هستند که می توان اسم آن را ژانر لودگی و یا ابتذال گذاشت!

منبع سینما پرس
کلید واژه :

ابتذال در سینمای ایران

،

سخیف بودن فیلم های کمدی سینما

،

ازی های لاله زاری

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha