پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۷۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

درِ کنکور تخته شد

خبرهای چند روز اخیر حاکی از آن است که گویا زمان خداحافظی با کنکور فرا رسیده است و بعد از سال ها کنکور قصد دارد دست از سر بچه ها بردارد.

درِ کنکور تخته شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش که پیشتر به ناتوانی خود اقرار کرده و گفته بود «زورشان به حذف کنکور نمی رسد»، این بار در توییتی از خداحافظی با کنکور سخن گفته است. وی روز چهارشنبه گذشته در صفحه توئیتر خود در فضای مجازی نوشت: «امروز چهارشنبه، ساعت 6:30 صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور!»

سخنان بطحایی به این معنی است که85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزشی عالی کشور از سال 1398 به بعد صرفاً براساس سوابق تحصیلی و خارج از فرآیند آزمون سراسری انجام می شود و رقابت فقط برای 15 درصد است.

ایده حذف کنکور عمری به درازی خود کنکور دارد. یک سال بعد از برگزاری اولین آزمون کنکور در سال 1348 تاکنون که قریب به نیم قرن از آن تاریخ می گذرد، همواره موضوع حذف کنکور و جایگزین اش سر زبان ها بوده است، اما در طول تمام این سال ها و با وجود کش و قوس های فراوان ، کنکور کماکان به قوت خود باقی مانده، گویا زور کنکور بیشتر از این حرف هاست و این آزمون بیدی نیست که با این بادها بلرزد.

شاید تن هیچ نسلی مانند تن دهه شصتی ها از داغی کنکور نسوخته است. کنکور کابوس و پدیده استرس زا دهه شصتی ها شد. به نحوی که می توان زندگی دهه شصتی ها را به دو قسمت قبول شدن در کنکور یا قبول نشدن در کنکور تقسیم کرد. برای دهه شصتی ها کنکور کعبه آمال و دریچه ای رو به پیشرفت و خوشبختی بود. در صورت قبول نشدن نیز، این نسل آینده روشنی را برای خود متصور نبودند.

برخی از دولت ها برای کنترل غول پوشالی کنکور، چاره را در افزایش ظرفیت دانشگاه ها دیدند. به ویژه در دولت اول احمدی نژاد ظرفیت دانشگاه ها به صورت سرسام آوری بالا رفت و بسیاری از دانشگاه ها بدون مطالعه، بدون برنامه ریزی و بدون وجود زیر ساخت های مناسب برای ایجاد اشتغال، دانشجو جذب کردند. این رویه باعث شد در یک مقطع زمانی کوتاه چندساله انبوهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار هجوم آورند. بازار کاری که برای آن تعداد فارغ التحصیل، بازاری نداشت. بنابراین جامعه با انبوهی از تحصیل کرده های بیکار و بی مهارت مواجه شد که به خاطر بالا رفتن توقع شان حاضر به انجام هر کاری هم نبودند.

بنابراین در سال 1386، قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که به موجب آن دولت مکلف شد در پنج سال، سابقه تحصیلی را جایگزین کنکور کند و کنکور سراسری در نهایت سال ١٣٩٢ حذف شود. اما با وجود این که بحث حذف کنکور به طور جدی در رسانه ها و مجلس و دولت ها مطرح شد، اما هر بار آموزش و پرورش پشت کنکور ماند و این اتفاق نیفتاد. برخی از منتقدان حذف کنکور، ساختار آموزشی کشور را برای حذف کنکور آماده نمی دانند. اما برخی حذف نشدن کنکور را به وجود مافیای کنکور که حتی در بدنه دولت هم نفوذ کرده است، گره می زنند.

موافقان حذف کنکور معتقدند: کنکور ضمن این که به آموزش و یادگیری خط و جهت داده، بازار پررونقی را برای موسسات کنکور فراهم کرده است. به گفته کارشناسان آموزش، آموزشگاه های کنکور با ایجاد نیاز کاذب مسیر آموزش یادگیری را از اهداف اصلی دور ساخته و محتوای آموزشی را با توجه به نیازهای تجاری خود هدایت کرده اند.

اما عدم حذف کنکور یک متهم دیگر هم دارد. عده ای از کارشناسان بر این باورند که سازمان سنجش نیز به دلیل نفعی که از کنکور می برد، عملا با حذف کنکور مخالف است. احمد حج فروش، پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت، در این مورد به روزنامه شرق گفت: «مجلس دو قانون را برای حذف کنکور تصویب و ابلاغ کرده؛ اما وزارت علوم در ١٠ سال گذشته به بهانه های مختلف آن را اجرا نکرده است. هرچند آموزش و پرورش بر اجرای قانون تاکید دارد؛ اما با مدیریت ضعیفی که در این مدت (به ویژه در مرکز سنجش این وزارتخانه) بوده، بهانه را برای سازمان سنجش آموزش عالی فراهم کرده است.

یک کارشناس آموزش با بیان این که کنکور تنها در برخی از کشورهای توسعه نیافته برگزار می شود به زمزمه های حذف کنکور اشاره کرد و به همدلی گفت: نظام آموزشی ما سالهاست که از ریل خارج شده و تاکنون هیچ اراده جدی که آن را به مسیر واقعی و درست خود برگرداند وجود نداشته است. نظام آموزشی ما سالها با ترکیبی از تاکید زیاد بر محتوا، تشویق، تنبیه، تکرار، حفظ کردن و نقش موثر مولفه های بیرونی و رقابت های میان فردی استوار بوده است. روشی که فرصت خوبی برای شکل گیری و ظهور پدیده ای به نام «مافیای کنکور» در غالب موسسات آموزشی فراهم کرد.

البته فعالیت موسسات آموزشی فقط به متقاضیان کنکور محدود نشده، ولع زیاد این موسسات، بازاریابی را از مقطع متوسطه دوم به متوسطه اول، آموزش ابتدایی و نوآموزان پیش دبستانی نیزکشیده است. آنان از همان کودکی با برنامه ریزی های نه چندان مفید کودکان را مانند ربات های دست آموز بار می آورند. به گونه ای که هیچ اراده ای از خود نداشته و حتی ساعت خواب و خوراک شان باید به وسیله آنان تعیین شود.

«سلیمان سلیم زاده» افزود: قسمت تلخ ماجرا این جاست که با وجود این که چهره واقعی مافیای کنکور برای خیلی از مردم و مسئولان آشکار شده است. اکنون خیلی از همین افرادی که به پشتوانه کنکور و موسسات آموزشی درآمد چند صد میلیاردی دارند، نقاب عدالت آموزشی بر چهره زده و در پشت آن نقاب، باز برای منافع شخصی خود تلاش می ‎کنند و به دنبال حفظ کنکور هستند.

وی تصریح کرد: واقعیت این است تاکنون وزارت عریض و طویل آموزش و پرورش توانایی مقابله با این مافیا را نداشته و هر بحث حذف کنکور به میان آمده، این سازمان مغلوب این مافیا شده است. به همین خاطر اکنون که باز ایده حذف کنکور سر زبان ها افتاده است، بسیاری از افراد که از نزدیک دستی بر آتش آموزش عالی و آموزش و پرورش دارند عملی شدن آن را دور از ذهن می دانند و با تردید به سخنان وزیر آموزش و پرورش نگاه می کنند. چون در یک دهه گذشته مقام های مسئول بارها تاکید کرده اند که حذف کنکور تکلیف قانونی است و هر بار وعده داده اند که طی سال آینده یا دو سال بعد انجام می شود، اما عملا هیچ اتفاقی رخ نداده و ماراتن کنکور همچنان برگزار شده است.

سلیم زاده افزود: آموزش و پرورش در اجرای ایده حذف کنکور نباید در مقابل مخالفت ها یا کارشکنی ها دلسرد شود. چرا که هر تغییری مقاومت هایی را با خود همراه دارد، بدون شک اجرای این برنامه ها نیز در درون و بیرون از سازمان، نقدها و مخالفت هایی را در پی خواهد داشت. اگر آموزش و پرورش عزم خود را برای مقابله با این موضوع جزم کرده است، برای موفقیت در این زمینه نیازمند جایگزینی است که اعتماد اجتماعی را به وجود آورد و بتواند عدالت آموزشی را برقرار کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در دولت روحانی که عدالت آموزشی یکی از شعارهای انتخاباتی اش بوده است این مهم تحقق پیدا کند تا برای همیشه بساط شهریه های چند صد میلیونی برچیده شود.

منبع: روزنامه همدلی؛ 1397.10.15
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

کنکور

،

خداحافظی با کنکور

،

حذف کنکور

ثبت نظرات
captcha