پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۶۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اعتراض عراق به عربستان برای تصاحب اموال و پروژه نفتی مشترک

مقامات عراقی به تصاحب پروژه نفتی این کشور در داخل خاک عربستان از سوی حکومت سعودی اعتراض کرده و گفته اند که پیگیری خواهند کرد.

اعتراض عراق به عربستان برای تصاحب اموال و پروژه نفتی مشترک

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بهره برداری و سوءاستفاده عربستان سعودی از یک بندر نفتی در ساحل دریای سرخ که طبق قرار داد با عراق در دهه هشتاد میلادی و با پول این کشور ساخته شده، اعتراض مقامات عراقی را موجب شده است.

به نوشته پایگاه «العربی الجدید» بندر «معجز» که اکنون به نام «ینبع» شناخته می شود، در دهه هشتاد میلادی و در زمان دیکتاتور معدوم عراق طبق قرار دادی با عربستان سعودی برای صادرات نفت عراق ساخته شد و همچنین خط لوله نفتی نیز از بصره به این بندر احداث شد و انتقال نفت تا سال ۱۹۹۰ نیز به صورت روزانه ۱.۶ میلیون بشکه نفت ادامه داشت اما با حمله صدام به کویت و آغاز جنگ دوم خلیج فارس، صادرات نفت متوقف شد.

 

عربستان سعودی در ماههای اخیر دست به عملیات توسعه این بندرگاه برای صادرات نفت شرکت «آرامکو» زده است که از نظر مسئولان عراقی بر خلاف متن توافقنامه و به معنی تصاحب اموال عراق است.

یک مسئول بلندپایه عراقی به این روزنامه العربی الجدید گفت که کشورش از عربستان سعودی در این خصوص توضیح خواهد خواست و اقدام ریاض «تصاحب» سرمایه گذاری های عراق محسوب می شود.

پروژه توسعه و استفاده از بندر «ینبع» از مدت ها پیش در ذهن حاکمان سعودی وجود داشت و در ماه می 2017 خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات سعودی نوشت که شرکت آرامکو در نظر دارد برای رسیدن به توانایی صادرات روزانه 15 میلیون بشکه نفت در روز، بندر «ینبع» را پس از بازسازی به راه بیندازد.

«عصام الجلبی» وزیر نفت سابق عراق دست درازی به اموال عراق در این بندرگاه را یک موضوع تازه ندانست و گفت که سعودی ها از سال 2000 تا کنون دست به این کار زده اند.

او به العربی الجدید گفت که سعودی ها از سال 2000 در حال بهره روی از تمامی پروژه بودند و حتی از خطر لوله ای که عراق در داخل خاک عربستان احداث کرده بود نیز استفاده می کردند اما به مدت دو ماه است که شنیده ایم می خواهند از این پروژه برای صادرات نفت استفاده کنند.

او رسیدن به یک توافق یا تفاهم سیاسی را برای اینکه عربستان بتواند از این پروژه استفاده کند را ممکن دانست.

انتهای پیام/ص

منبع فارس
کلید واژه :

پروژه نفتی مشترک

،

عراق و عربستان

ثبت نظرات
captcha