پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۶۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

روایت بعیدی نژاد از تجهیز صدام توسط غرب در جنگ با ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در آستانه ی سالگرد عملیات کربلای چهار و پنج با اشاره به تجهیز لجستیک و تسلیحاتی رژیم صدام توسط غرب و شرق بویژه آمریکا، فرازهایی از اعترافات «هوارد تایشر»عضو شورای امنیت ملی آمریکا در این رابطه را مورد توجه قرار دارد.

روایت بعیدی نژاد از تجهیز صدام توسط غرب در جنگ با ایران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حمید بعیدی نژاد روز چهارشنبه در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد نوشت: هر چند این موضوع نیاز به اثبات ندارد اما انتشار اسناد این تحول مهم بین المللی در آینده میتواند ابعاد و جزئیات موضوع را بیش از پیش روشن نماید.
ولی تا همین جا هم انتشار برخی اسناد هرچند محدود در این عرصه خود گویای حقایق مهمی است. در این میان اعترافات «هوارد تایشر»عضو شورای امنیت ملی آمریکا در سال های جنگ ایران و عراق که در دادگاه منطقه جنوبی فلوریدا به عنوان پیوست اسناد در دادگاه ثبت و ضبط شده است، مطالب مهمی را در بردارد.
این اعترافات به علت شکایت حقوقی در سال های پس از حمله نیروهای متحدان به عراق نسبت به انتقال مواد و تجهیزات حساس از سوی یک شرکت آمریکایی به عراق، انجام شده است.
خلاصه ی فارسی متن این اعترافات به شرح زیر است:
1- نام من «هوارد تایشر» است و از سال 1977 تا 1987 در شورای امنیت ملی آمریکا خدمت کرده ام. از سال 1982 تا 1987 نیز عضو شورای امنیت ملی بوده ام.
2- در سال های عضویت در شورای امنیت ملی آمریکا در بخش امور خاورمیانه و امور سیاسی و نظامی کار می کردم و تماس های منظمی با ویلیام کیسی رئیس سازمان سیا و رابرت گیتز معاون سیا داشتم.
3- در بهار سال 1982، عراق در آستانه ی شکست در جنگ با ایران قرار گرفت. در ماه مه و ژوئن 1982 ایرانی ها نقطه ی ضعف بزرگی را سیستم دفاعی عراق در طول مرز ایران و عراق در حدفاصل بغداد در شمال و بصره در جنوب یافته بودند. ایران نیروی نظامی تهاجمی بسیار گسترده ای را مستقیماً به موازات همین نقطه ی ضعف دفاعی عراق در منطقه مستقر کرده بود. ایران در صورت پیروزی نظامی در این منطقه، بغداد را از بصره جدا و قطع می کرد و همین باعث شکست عراق می گردید.
4- اطلاعات جاسوسی آمریکا شامل اطلاعات تصویری ماهواره ای نیز، هم این نقطه ضعف و شکاف دفاعی در خطوط ارتش عراق، و هم بسیج گسترده ی نظامی ایران در برابر همین خطوط شکاف دفاعی را ثبت و ضبط کرده بود.
5- رئیس جمهور ریگان بین این دو هدف قرارگرفته بود:
الف) حفظ بی طرفی کامل در جنگ و اجازه ی شکست عراق توسط ایران،
ب) مداخله و اعطای کمک به عراق، که می باید یکی را انتخاب می کرد.
6- در ماه ژ وئن هشتادودو میلادی رئیس جمهور ریگان تصمیم گرفت که آمریکا نمی تواند اجازه بدهد که عراق در جنگ با ایران شکست بخورد. لذا رئیس جمهور تصمیم گرفت که ایالات متحده هر کاری که لازم و حقوقی باشد را اتخاذ کند که از شکست عراق در برابر ایران جلوگیری نماید.
رئیس جمهور مصوبه ای در این خصوص صادر کرد. من شخصاً از محتوای این مصوبه اطلاع دارم چون با جف کمپ یکی دیگر از کارکنان شورای امنیت ملی از تهیه کنندگان و نویسندگان این مصوبه بودیم ولی مصوبه و حتی شماره ی آن محرمانه است.
7- ویلیام کیسی رئیس سازمان سیا مسئولیت مستقیم تضمین اینکه عراق از تسلیحات، مهمات و خودروهای زرهی لازم برخوردار باشد به نحوی که در جنگ با ایران شکست نخورد را بر عهده داشت.
بر اساس مصوبه محرمانه رئیس جمهور، ایالات متحده به صورت فعال حمایت از برنامه های جنگی عراق را از طریق تأمین میلیاردها دلار اعتبار، و اقدام به ارائه ی اطلاعات جاسوسی نظامی و مشاوره به عراقی ها ازیک طرف و همچنین از طریق مانیتور کردن مسیرهای ارسال تسلیحات و تجهیزات به عراق از سوی طرف های سوم برای کسب اطمینان از اینکه عراق تسلیحات و تجهیزات کافی را دریافت می نماید را به عهده می گرفت. ایالات متحده همچنین مشاوره های عملیاتی استراتژیک برای بالا بردن بهره وری عراقی ها از امکانات خود در جنگ را به آن ها ارائه می کرد.
به عنوان مثال در سال هشتادوشش میلادی رئیس جمهور ریگان با ارسال یک پیام سری به صدام حسین به وی گفت که عراق باید جنگ هوایی و بمباران ایران را تشدید نماید. این پیام توسط جورج بوش معاون رئیس جمهور به مبارک رئیس جمهور مصر داده شد که وی نیز پیام را به صدام منتقل کرد. توصیه های عملیاتی راهبردی مشابهی در ملاقات های دیگری میان سران کشورهای اروپایی و خاورمیانه به صدام حسین منتقل می گردید. من خودم محورهای مذاکرات جورج بوش معاون رئیس جمهور آمریکا را با مبارک رئیس جمهور مصر نوشتم و در جلسات متعدد دیگری که میان طرف آمریکایی با رهبران اروپایی و خاورمیانه برای انتقال این مشاوره های عملیاتی استراتژیک به صدام صورت می گرفت شرکت داشتم.
8- من شخصاً در جلساتی که ویلیام کیسی رئیس سازمان سیا و گیتز معاون سیا نیاز عراق به داشتن برخی تسلیحات خاص مثل بمب های خوشه ای و مهمات نفوذکننده ی ضد زره به منظور دفع حملات ایرانی ها را مطرح می کردند حضور داشتم.
وقتی در سال هشتادودو میلادی به عضویت شورای امنیت ملی درآمدم، رئیس سازمان سیا اصرار داشت که بمب خوشه ای می تواند قدرت فزاینده ای را در برابر موج انسانی نیروهای ایرانی برای عراق ایجاد کند. گزارشات این جلسات را من تهیه می کردم.
9- رئیس و معاون سازمان سیا بدین ترتیب در جریان کامل صدور مجوزهای لازم برای انتقال و فروش تسلیحات با منشأ غیر آمریکایی به عراق قرار داشتند و این ها همه در گزارشات شورای امنیت ملی ثبت و ضبط شده اند.
10- آمریکا اصولاً خیلی علاقه مند بود که دیگر کشورها به عراق کمک نمایند. در سال هشتادوچهار میلادی اسرائیلی ها به این نتیجه رسیدند که ایران به علت نفوذ و حضور در لبنان، برای موجودیت اسرائیل از عراق خطرناک تر است. اسرائیلی ها با آمریکا در اورشلیم که با رامسفلد و من برگزار شد جلسه ای برگزار کردند. در آن جلسه اسحاق شامیر وزیر خارجه اسرائیل از رامسفلد خواست که پیام سری اسرائیل را به صدام برساند که اسرائیل حاضر است به عراق در جنگ کمک نماید. آمریکا قبول کرد. من هم با رامسفلد به بغداد سفر کردم و در جلسه ای که در آن رامسفلد آمادگی اسرائیل برای کمک به عراق را مطرح کرد، حاضر بودم. طارق عزیز حتی از پذیرفتن نامه ی اسرائیل به صدام برای کمک امتناع کرد و گفت می ترسد اگر نامه را بگیرد صدام او را در جا اعدام کند.
11- هدف آمریکا در تأمین تسلیحات و تجهیزات نظامی به عراق از منشأ غیر آمریکایی این بود که منابع تسلیحات و تجهیزات غیر آمریکایی برای عراق کافی به نظر می رسیدند و آمریکا از طریق مانیتور کردن نقل و انتقالات سلاح و تجهیزات به این اطمینان می رسید که نقل و انتقالات تسلیحات به عراق از سوی دیگر کشورها نیاز عراق را تأمین کند. اما اگر بهر علتی نوع خاصی از تسلیحات از این طریق برای عراق فراهم نمی شد، آمریکا خود تصمیم می گرفت که به طور مستقیم و غیرمستقیم آن تسلیحات خاص را برای عراق تأمین نماید. مثال این مورد مهمات نفوذکننده ضد زره بود که وقتی منابع غیر آمریکایی موفق به تأمین نیاز عراق نشدند خود آمریکا با تصمیمی که زیر نظر رئیس سازمان سیا صورت گرفت این تسلیحات را در اختیار عراق قرارداد.

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

بعیدی نژاد

،

صدام

،

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن

ثبت نظرات
captcha