پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۶۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پخش «ساربانان کویر» درمبخش از شبکه مستند

«ساربانان کویر» کیومرث درم بخش چهارشنبه (۱۲ دی ماه) از «گنجینه» شبکه مستند پخش می شود.

پخش «ساربانان کویر» درمبخش از شبکه مستند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، حنیف شهپرراد، تهیه کننده «گنجینه» درباره قسمت جدید این مجموعه گفت: «ساربانان کویر» یا «جرس» مستندی است که کیومرث درم بخش نویسنده، فیلم ساز و عکاس ایرانی سال ۵۳ آن را برای تلویزیون ساخت. این فیلم درباره گروهی ساربان از قومیت های مختلف است که به مناطق کویری مختلف ایران سفر می کنند.

این مستندساز گفت: این فیلم به جای روش توصیفی، از روشی مشاهده ای استفاده می کند و بدون گفتار متن، اجازه می دهد مخاطب بی واسطه تر با کویرنشینان انس بگیرد. در «ساربان» از وحدت مکان در فیلم خبر چندانی نیست و فیلم به صورت سیال بین زمان ها و مکان های مختلف می شود، ازاین رو، ساربانان کویر نه در طبقه فیلم اجتماعی یا مردم نگارانه و نه کاملاً در بین فیلم های فرم گرا قرار می گیرد، نکته ای که به فیلم، ویژگی نسبتاً منحصربه فردی بخشیده است.

شهپرراد درباره کارگردان این مستند هم گفت: درم بخش سال ۱۳۲۴ در تهران به دنیا آمد و عمده فعالیتش در سینمای ایران معطوف به عکاسی و البته مستندسازی است.

وی ادامه داد: عمده شهرت این مستندساز به خاطر اقتباس سینمایی بوفِ کورِ صادق هدایت است که با بازی پرویز فنی زاده ساخته شد اما از دیگر کارهای او  هم می توان به «سفر بهاره»، «کسوف»، «راز ترکمن» و مجموعه ۱۳ قسمتی معرفی میراث فرهنگی ایران اشاره کرد.

مجموعه «گنجینه» به تهیه کنندگی حنیف شهپرراد در ۲۶ قسمت حدود یک ساعته پخش می شود و غلامعلی افشاریه گفتار متن آن را بر عهده دارد، آرین مظفری نویسنده و مسعود سلطانی ارج تدوینگر این مستند هستند.

این برنامه چهارشنبه ها ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما پخش و پنجشنبه ها ساعت ۹ بازپخش می شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

ساربانان کویر

،

شبکه مستند

،

گنجینه

ثبت نظرات
captcha