پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۵۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کراتین تاثیری بر عملکرد فوتبالیست ها ندارد

مسئول سابق کمیته بدنسازی فدراسیون فوتبال معتقد است: کراتین تاثیری بر روی بهبود عملکرد ورزشکاران استقامتی ندارد و تنها بر روی تمرینات سرعتی تاثیرگذار است.

کراتین تاثیری بر عملکرد فوتبالیست ها ندارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر غلامرضا جهانی با بیان این که کراتین هیچ تاثیری بر روی ورزش های استقامتی ندارد، افزود: بسیاری از فوتبالیست ها به اشتباه تصور می کنند که با مصرف مکمل کراتین، عملکرد آنها در ۹۰ دقیقه بازی بهبود پیدا می کند، در حالی که مصرف مکمل کراتین هیچ تاثیری بر روی ورزش های استقامتی از جمله فوتبال ندارد و تنها در ورزش های سرعتی که کوتاه مدت، سریع و انفجاری هستند همانند دوی سرعت، دوی صدمتر، پرتاب نیزه، چکش و... تاثیر مثبت دارد.

وی همچنین با بیان این که کراتین جزء مواد دوپینگ محسوب نمی شود، گفت: کراتین جزء مکمل هایی است که وقتی ورزشکاری آن را مصرف می کند تبدیل به اسید آمینه می شود. البته به ازای یک گرم اسید آمینه ای که در داخل عضلات وجود دارد، فرد باید ۲ تا ۳ گرم آب مصرف کند و این آب پس از تجمع در سلولهای عضلانی سبب افزایش حجم عضلات به طور کاذب می شود. بنابراین برخلاف تصور خیلی ها که معتقدند کراتین سبب افزایش حجم عضلات می شود، تصور اشتباهی است. تنها چیزی که سبب افزایش حجم عضلات می شود تمرینات قدرتی صحیح و علمی است که باید به مرور زمان انجام شود.

جهانی اظهار کرد: زمانی که فردی وارد رشته بدنسازی می شود، اولین چیزی که به آنها توصیه می شود مصرف مکمل کراتین است. شاید فرد در کوتاه مدت پس از استفاده این مکمل شاهد افزایش حجم عضلات بازو و سینه شود، اما این افزایش حجم کوتاه مدت و کاذب است و بلافاصله پس از قطع این مکمل دوباره عضلاتش به حالت اولیه بازمی گردد. بنابراین افزایش حجم عضلات در اثر انجام تمرینات طولانی مدت بدست می آید نه بخاطر مصرف مکمل.

وی در پایان افزود: به ورزشکاران توصیه می شود به هیچ عنوان از مکمل ها استفاده نکنند، زیرا بیش از ۹۵ درصد مکمل ها آلوده هستند و ورزشکار پس از مصرف، تست دوپینگش مثبت اعلام می شود. ضمن این تحقیقات نشان می دهد که مکمل ها تاثیر زیادی بر بهبود عملکرد ورزشکار ندارد و تنها از نظر روانی ورزشکار تصور می کند عملکردش پس از مصرف مکمل افزایش پیدا کرده است. همچنین چون پروتئین ها قابلیت ذخیره شدن در بدن را ندارند، مصرف پیش از اندازه پروتئین ها سبب می شود تا به اسید آمینه تبدیل و از طریق ادرار دفع شوند.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

کراتین

،

عملکرد فوتبالیست ها

،

دکتر غلامرضا جهانی

ثبت نظرات
captcha