پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۵۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نقاشی پشت شیشه و سازماندهی نوین

در طی چند سال گذشته توانسته است زنگار را از رخ نقاشی پشت شیشه پاک کند و بواسطه او نقاشی پشت شیشه جانی دوباره یافته است و به همین دلیل با عنوان پدر معنوی نقاشی پشت شیشه شناخته می شود.

نقاشی پشت شیشه و سازماندهی نوین

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، متولد ۱۳۵۶ است و در کنار مطالعات تاریخی، زیست محیطی و ادبی دستی هم بر نقاشی پشت شیشه دارد. 
در طی چند سال گذشته توانسته است زنگار را از رخ نقاشی پشت شیشه پاک کند و بواسطه او نقاشی پشت شیشه جانی دوباره یافته است و به همین دلیل با عنوان پدر معنوی نقاشی پشت شیشه شناخته می شود. 
در طی سالها بصورت تخصصی نقاشی از پرندگان را دنبال کرده و امروز خالق مجموعه‌ای بزرگ از نقاشی پشت شیشه با موضوع پرندگان ایران است. این مجموعه در دنیا کم نظیر و شاید هم بی نظیر است و به همین دلیل آثارش دارای ارزشی خاص هستند. 
این فرد کسی غیر از استاد سعید رضاخان نیست. استاد بی رقیبی که توانسته است چندین گروه را در یک گروه بزرگ گرد هم آورد و به این ترتیب فصلی نو را در نقاشی پشت شیشه رقم بزند. 

ضمن عرض سلام و خسته نباشید، می خواستم در مورد سازماندهی گروه نقاشان پشت شیشه کمی گفتگو کنیم. 
با عرض سلام و درود فراوان و آرزوی روزهایی خوب و خوش در پیش روی شما. گروه نقاشان پشت شیشه ایران با هدف آموزش و در عین حال گسترش این هنر ایجاد شد و در این مدت با برگزاری کلاس ها و کارگاه های متعدد افراد بسیاری را به این هنر علاقه‌مند کرد. به شکلی که توانستیم یک گروه فراگیر در کشور ایجاد کنیم. کاری که در ابتدا بسیار سخت و حتی غیر ممکن به نظر می‌رسید اما بالاخره شد و این نتیجه همکاری همه دوستان است. دوستانی که در این چند سال همراهی کردند و در تمام شرایط کنار یکدیگر بودند. 

چه شد که توانستید این چند سال گروه را حفظ کنید و گسترش دهید؟ 
همه مسایل به احترام متقابل ختم می‌شود. اینکه یکدیگر را همانطور که هستیم بپذیریم و به تفکرات یکدیگر احترام بگذاریم. نکته مهم دیگری که وجود دارد به استقلال افراد و گروه ها باز می‌گردد. گروه ها کار خودشان را پیش می‌برند و استقلال کامل دارند و در عین حال در کلیات از گروه مرکزی تبعیت می‌کنند. این یک نکته کلیدی و حساس است. به این معنی که گروه های کوچکتری که در این هنر وجود دارند هر کدام استقلال کامل خود را حفظ می‌کنند و به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند با این وجود برنامه های کلی برایشان تعریف می‌شود که آن برنامه ها را در سطح اعضای خود اطلاع رسانی می کنند. با این وجود در این بحث هم دارای استقلال هستند و می‌توانند آن برنامه های کلی را هم بپذیرند یا نپذیرند. افراد مستقل هم به همین صورت کار می‌کنند. یعنی اگر بخواهند در هر کدام از برنامه های گروه شرکت کنند و یا اینکه خود را کنار بکشند. این آزادی عمل به افراد استقلال می‌دهد و دست آنها را باز می‌گذارد. 

اینطور که متوجه شدم گروه نقاشان پشت شیشه ایران از چند گروه هنری دیگر تشکیل شده است. 
بله. همین طور است. افرادی هستند که بصورت مستقل کار می‌کنند و عضو گروه هستند و در عین حال گروه هایی هم هستند که در دل گروه ما جا دارند. هر یک از این گروه ها دارای سیستم سازماندهی مستقل هستند و برخی از آنها پیش از ارتباط با ما با نقاشی پشت شیشه بیگانه نبودند. به این معنی که خودشان در این مسیر وارد شده بودند و فعالیت می‌کردند. فقط در در این مسیر کمی با مرکزیت ما هماهنگ و هدفمند شدند. مدیران برخی از این گروه ها دارای کارگاه، نگارخانه و آموزشگاه هستند. برخی هم استاد دانشگاه هستند و یک گروه دانشجویی را سازماندهی و هدایت می‌کنند. 

چرا علاوه بر جذب افراد به فکر سازماندهی گروه ها افتادید؟ 
کار با گروه ها بسیار آسان است. از این نظر که در زمان صرفه جویی می‌شود. در این روش من با یک سرگروه ارتباط دارم و همه کارها از طرف همان یک نفر هماهنگ می‌شود. در ضمن برای من بسیار سخت است که مرتب به تمام شهرها سفر کنم و با تک تک اعضا ارتباط بگیرم. در شیوه سازماندهی گروه ها هرگاه که سرگروه یا نماینده او به تهران آمد کارها هماهنگ می شوند و این بسیار ساده‌تر است. از طرفی یک ضعف بزرگ در نقاشی پشت شیشه وجود دارد و آن عدم ارتباط مسالمت‌آمیز میان گروه های فعال است. پس از مدتی که از تشکیل نقاشان پشت شیشه ایران گذشت به این فکر افتادم تا افراد و گروه های متعددی را که در کشور وجود دارند را شناسایی و متحد کنم. در این راه تعداد زیادی گروه فعال و نیمه فعال در سراسر کشور شناسایی شدند و از این میان تعدادی از این گروه ها حاضر شدند در یک غالب بزرگتر وارد میدان شوند و در عین حال استقلال خود را هم حفظ کنند. 

این اتحاد چه نفعی برای شما و مدیران گروه های کوچک داشت؟
در اصول و فنون مذاکره بر دو مطلب تاکید می‌شود. ۱.شناسایی منابع و ۲.شناسایی نیازها. این بدان معنی است که هرکدام از طرفین مذاکره منابع خودش و طرف مقابلش را بشناسد و همین طور به نیازهای خود و طرف مقابلش اشراف داشته باشد. وقتی این شناخت صورت گرفت کار بر روی رفع نیازهای هر یک از طرفین بوسیله منابع طرف مقابل آغاز می‌شود و پیرامون آنها فعالیت می‌شود. ما برپایه همین بحث اقداماتمان را ساز

سعید رضا خان, [۳۰.۱۲.۱۸ ۲۳:۱۹]
ماندهی کردیم. در درجه نخست نیاز به شناسایی و اتحاد میان افراد و گروه ها داشتیم. در درجه بعدی هم نیاز به پایگاه هایی در نقاط مختلف از جمله شهرستان ها داشتیم تا اهدافمان را پیش ببریم. آن دوستان هم نیاز به یک پایگاه قوی وفعال داشتند که بتواند آنها را معرفی کند و امکان دیده شدن را به ایشان بدهد. پس ببینید، کار بسیار ساده بود. ما به این شکل توانستیم کارمان را گسترش دهیم. 

پس افراد به نوعی به یکدیگر کمک می‌کنند؟ 
کاملا درست است. این گروه بزرگ بر پایه کمک متقابل شکل گرفته است. کمکی که افراد مستقل و گروه های کوچک می‌کنند و خدماتی که در عوض دریافت می‌کنند. بیشتر افرادی که با گروه نقاشان پشت شیشه همکاری دارند به این درک رسیده‌اند که در قالب یک گروه راحت تر مطرح می‌شوند و نفع بیشتری می‌برند. پس به دیگر اعضا یاری می‌رسانند تا از کمک های آنها بهره ببرند. این یک معادله بسیار ساده است. 

آیا افراد یا گروه هایی هم هستند که نخواهند در گروه شما ادغام شوند؟ 
بله. افراد زیادی هستند که بصورت مستقل کار می‌کنند و با کار جمعی میانه چندانی ندارند. گروه هایی هم هستند که می‌ترسند استقلال شان از میان برود و به همین دلیل سعی می کنند مستقل عمل کنند. 

واکنش شما چیست؟ 
واکنش خاصی ندارم. هرکسی که همکاری کند، سپاسگزاری می‌کنم و هرکس که فاصله بگیرد برایش آرزوی موفقیت می کنم. هر فرد یا گروه شرایط خودش را بهتر می‌داند. پس بهترین گزینه را انتخاب می‌کند. 

اگر گروهی پیدا شود که از گروه شما بزرگتر باشد و از شما بخواهد که با او همکاری کنید واکنش شما در مقابل این درخواست چیست؟ 
بعید می‌دانم چنین گروهی پیدا شود ولی فرض محال، محال نیست. باید در آن زمان شرایط را سنجید. باید دید که چه هدف هایی را دنبال می‌کند؟ آیا برنامه ریزی مناسبی برای آینده دارند؟ چه خواسته هایی از ما دارند و در مقابل چه خدماتی ارائه می‌دهند. همه این موارد در تصمیم گیری برای کار مشترک تاثیر گذار هستند. گروه هایی که هدفی را دنبال نمی‌کنند برنامه ریزی خاصی ندارند و فعال نیز نیستند. به همین دلیل روی آینده آنها نمی‌شود حساب خاصی باز کرد. به همین دلیل بهتر است که از آنها کمی فاصله بگیریم. زیرا این گروه ها به دنبال تصاحب فعالیت دیگران به نام خودشان هستند زیرا دچار آنتروپی شده‌اند و برای جلوگیری از این حالت به دنبال جذب هستند. 

یک نقد در مورد شما وجود دارد. این که شما هر طرحی را در پشت شیشه قابل اجرا می‌دانید. نظر خودتان در این مورد چیست؟ 
در نمایشگاه های متعدد این مطلب را نشان دادیم اما در نمایشگاه رویای شیشه‌ای که در نگارخانه سعدآباد برگزار شد این مطلب را در ابعاد گسترده نشان دادیم. بطور یقین رویای شیشه‌ای نمایشگاهی بود که تا مدتها نمونه دومی نخواهد داشت. زیرا ۶۰ نقاش پشت شیشه در آن شرکت کرده بودند و جمع کردن این تعداد نقاش پشت شیشه در یکجا کار بسیار دشواری است. البته برخی دوستان هم با این اقدام من که آزادی در نقاشی پشت شیشه را تبلیغ می‌کنم مخالف هستند و چند رشته محدود را نام می‌برند و آنها را قابل اجرا در پشت شیشه می دانند اما اگر کمی دقت کنیم به وجود خورده فرهنگ ها در افراد پی می‌بریم. دلیل آن هم شرایط مختلف محیطی است که فرد در آن شرایط رشد یافته و متناسب با آن شرایط تفکراتش شکل گرفته است. در این حالت نوع نقاشی هر فرد با دیگری متفاوت است. به همین دلیل نمی شود محدودیتی برای موضوع، نوع اجرا و سبک شخصی در نظر گرفت. با مراجعه به آثار و افراد حاضر در رویای شیشه‌ای به تاثیر محیط بر تفکر و نوع نقاشی افراد پی می‌برید و پاسخ خود را می‌یابید. 

این نوع تفکر در مورد باز بودن مسیر در نقاشی پشت شیشه چه تاثیری بر روی جذب افراد و گروه ها و گسترش آن داشته است؟ 
تاثیر مستقیم داشته است. وقتی هنرمند احساس محدودیت کند از محیط فرار می‌کند. اما آزادی عمل باعث جذب ودر عین حال شکوفایی می شود. نمونه بارز آن را بصورت عملی در جذب افراد و گروه ها می‌بینیم. 

برای شما و گروه نقاشان پشت شیشه ایران آرزوی سربلندی می‌کنم. 
من هم بهترین ها را برای شما و تمام مردم ایران آرزو می‌کنم.

کلید واژه :

نقاشی پشت شیشه

،

نقاشی

،

پدر معنوی نقاشی پشت شیشه

،

سعید رضاخان

،

استاد سعید رضاخان

،

گروه نقاشان پشت شیشه ایران

نظرات کاربران
شهرابی 1397/11/08 20:40
0
0
من هم موافقم. اگر مدیریت موزه نقاشی پشت شیشه با استاد رضاخان بود این هنر جهانی می شد.
مهری 1397/10/10 21:35
0
3
کاش مدیریت موزه نقاشی پشت شیشه با استاد رضاخان بود.
گمنام 1397/10/10 08:26
0
3
عالی
ثبت نظرات
captcha