پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۴۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا افزایش بیست درصد حقوق عادلانه است

روزنامه پیام استان سمنان در ستون سرمقاله امروز نهم دی 97، مطلبی با عنوان «آیا افزایش بیست درصد حقوق عادلانه است» به قلم ابوالقاسم کواکبیان منتشر کرد.

آیا افزایش بیست درصد حقوق عادلانه است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در این مطلب آمده است: اخیراً در یک برنامة تلویزیونی مهمان برنامه، آقای محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، سیاستمدار، اقتصاددان و دبیرکل حزب اعتدال و توسعه که به اذعان خودشان معلم اقتصاد در دانشگاه های کشور بوده اند، از مزایا و محاسن بودجه در سال 1398 سخن ها گفتند. از کم کردن نقدینگی گرفته تا نداشتن بدهی به بانک مرکزی، از برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعة ملی گرفته تا افزودن بیست‎درصد به حقوق های ثابت، از پرداخت بدون منت بدهی های دولت مثل پاداش پایان خدمت معلمان گرفته تا پرداخت طلب کشاورزان گندم کار؛ اما ظاهراً مجری برنامه، آقای قالیباف که اقتصاددان است و از آقای نوبخت پرسش می کرد، اطلاعی از زندگی مردم عادی نداشته و از احوال آنان که نه دکترای اقتصاد دارند و نه سروکاری با واژه های اختصاصی مثل ضریب جینی و G.D.P و دیگر اصطلاحات علم اقتصاد دارند، بی خبر است.
آقای قالیباف مگر شما نمی دانید قیمت سکة طلا در سال 1396 یک میلیون و دویست هزار تومان بوده ولی امسال در بهترین وضعیت، قیمت آن سه میلیون و ششصد هزار تومان است؟ جناب عالی اطلاع ندارید قیمت ارز (دلار) در سال 1396 سه هزار و هفتصد تومان بوده است ولی امسال در بهترین حالت، ده هزار تومان شده است؟ البته ممکن است بفرمایید قیمت سکه و ارز شاخص خوبی برای سنجش تورم نیست و دولت با ارز چهار هزار و دویست تومانی کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار می دهد. آقای قالیباف قیمت کله پاچه و گوشت و آجیل چطور؟ آیا می تواند شاخص خوبی باشد که نسبت به پارسال سیصد درصد گران شده است؟
آقای قالیباف شاید شما بگویید خب مردم کله پاچه و گوشت و آجیل نوش جان نکنند؛ شما اطلاع دارید قیمت لوازم یدکی اتومبیل ازقبیل لاستیک و صفحه کلاچ سیصد درصد گران شده است؟ آیا افراد حقوق بگیر می توانند با بیست درصد درآمد خود، افزایش سیصددرصد کالاها را جبران کنند؟ شما نیک می دانید بودجه، تخمینی از درآمد و هزینة یک ساله یا هر بازة زمانی دیگری در آینده است که می تواند برای یک شخص یا یک خانواده نیز محاسبه شود. حال، فردی که درآمدش تنها بیست درصد اضافه می شود، چگونه می تواند هزینه هایی را که حالا نگوییم سیصد درصد، دست کم صددرصد افزوده شده است، جبران کند؟ از طرفی آقای نوبخت می گوید دولت بدهی های خود را پرداخت کرده است. در واقع، دولت بدهی دیگران مثل مؤسسات مالیِ ورشکسته را جبران کرده است؛ وگرنه بازنشستگان علوم پزشکی قریب به سه سال است پاداش پایان خدمت خود را همچنان از دولت طلب دارند و بسیاری از پیمانکاران معمولی سال هاست که نتوانسته اند طلب خود را دریافت کنند و همچنان اندر خم یک کوچه اند.
آقای قالیباف، شاید ما مردم عادی ندانیم درآمد سرانه چیست؛ ولی شما نیک می دانید G.D.P و درنتیجه قدرت خرید مردم در حال حاضر چگونه است و به طور قطع شما اطلاع دارید درآمد سرانة بعضی از کشورها هم اکنون سالانه افزون بر یک صد و بیست هزار دلار است که با قیمت دلار آزاد در امروز، معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومانِ ماست. شما فکر می کنید آیا این، تناسبی با درآمد سرانة ما دارد؟ شاید به همین دلیل است که برخی از دولتمردان ما در اندیشة این هستند که حامل های سوختی را گران کنند.
در پایان، نگارنده با توجه به وضعیت دولت که بیش از دویست هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است و بیش از یک صد و پنجاه هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی بدهی دارد و این غیر از بدهی های هزاران میلیاردیِ دیگرِ اوست، تقاضا دارد لااقل افزایش بیست درصد حقوقِ حقوق بگیران را نسبت به گرانی سیصد درصدی کالاها عادلانه تر کنید و اگر امکان آن نیست، لااقل نگذارید در آینده نرخ کالاها و خدمات دولتی مثل حامل های سوختی و... و شبه دولتی مثل کرایه های اتوبوس های شهری و قطارهای مسافرتی و... گران شود و تسهیلات ویژه ای برای مستأجران و شغل و ازدواج جوانان در نظر بگیرید.
انتهای پیام

منبع ایرنا
کلید واژه :

حقوق

،

افزایش بیست درصد حقوق

،

محمدباقر نوبخت

ثبت نظرات
captcha