پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۴۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نیم قرن بعد از ساخت تالار رودکی

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

نیم قرن از ساخت تالار وحدت (رودکی) می گذرد اما شاید آثار بی قیمتی مثل هنر ویترای، نقاشی و مینیاتورهایی که روی در و دیوار آن، جا خوش کرده است، به چشم بسیاری از کسانی که گذرشان به این بنا افتاده، نیامده باشد.

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تالار وحدت تنها یک تالار نیست؛ نمایشگاهی دائمی از تابلوهای بزرگ نقاشی گرفته تا هنر ویترای و مینیاتورهای ایرانی است که توسط هنرمندان این سرزمین به یادگار مانده است. آثاری که شاید نتوان روی آنها قیمت گذاشت.

اگر برای تماشای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت می روید، به تابلوهای کاشی کاری یا نقاشی های روی دیوار هم دقت کنید. این آثار متعلق به هنرمندان بزرگ این سرزمین هستند که برخی از آنها دیگر در بین ما نیستند. حتی با صندلی های این مجموعه با احترام برخورد کنید زیرا سن برخی از آنها به ۵۰ سال می رسد.

با ساخت تالار رودکی بود که نوعی هنر مقایسه ای به وجود آمد و ناگهان در تهران هنرهای سنتی، تجسمی، تئاتر، موسیقی و ادبیات زیر یک سقف رفت. بعد از ساخت این بنا، تعداد زیادی از هنرمندان معروف جهان به تالار رودکی فراخوانده شدند تا تصویر جدیدی از ایران فرهنگی به نمایش دربیاید. عوامل دست اندرکار با الگوهای نوظهور پوسترسازی، عکاسی و موسیقی را به هنرهای تجسمی پیوند دادند و نگرش تازه ای در گرافیک مطرح کردند.

در کتاب تالار رودکی، گرافیک، معماری و هرچه (۴۶.۵۷) که آریا کسایی در پروژه ی آرشیوی استودیو کارگاه و مرکز نبشی طراحی، گردآوری و تنظیم کرده است، درباره آثار هنری استفاده شده در این مجموعه، آورده شده است: چند اثر هنری از طرف وزارت فرهنگ و هنر به هنرمندان تهران سفارش داده شده بود تا قسمت انتظار و راهروها تصویری از ذهنیت یک تالار اُپرای ایرانی را به ذهن تماشاگران القا کنند. دو نقاشی به سبک و شیوه نقاشی های مهدی ویشکایی هم دیده می شد که در حال حاضر اثری از این دو نقاشی در تالار وحدت دیده نمی شود.

ویشکایی یکی از نخستین هنرمندان نوگرای ایران نیز جزو این سفارش ها بود. مهمترین آثار او پرتره ها و طبیعت های بیجانی هستند که با تنوع رنگی زیاد و ضربه قلم های قدرتمند اجرا شده اند. شناخته شده ترین آثار او پرتره هایی هستند که از شخصیت های ایرانی و خارجی خلق کرده است. ویشکایی در سن ۸۶ سالگی از دنیا رفت.

نادعلی ـ مسوول تشریفات تالار وحدت ـ درباره این آثار می گوید: «چنین آثاری در تالار وحدت وجود ندارد و بعد از انقلاب دیده نشده و درباره آن نیز صحبتی نشده است؛ شاید در یکی از موزه ها نگه داری می شود اما سیستم ما از آن اطلاعی ندارد. در کل، تالار وحدت گنجینه یا بایگانی ندارد.»

ویترای علی اکبر صادقی در ضلع غربی طبقه همکف

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

تالار وحدت

،

ویترای

،

کنسرت

ثبت نظرات
captcha