پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۴۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

از اعتراف بزرگ فارین پالیسی درباره FATF تا دیدگاه هیئت نظارت مجمع درباره لایحه CFT

توقف صادرات غذا به ایران توسط برخی شرکت ها، اعتراف بزرگ نشریه فارین پالیسی درباره FATF و اعلام مغایرت های لایحه CFT با سیاست های کلی نظام توسط هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت از جمله اخبار مهمی است که در بسته خبری این هفته آمده است.

از اعتراف بزرگ فارین پالیسی درباره FATF تا دیدگاه هیئت نظارت مجمع درباره لایحه CFT

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در گزارش این هفته، به آخرین تحولات در رابطه با برجام، تحریم و مذاکرات پرداخته شده است. همچنین آخرین اخبار در مورد FATF و گزارش خبری-تحلیلی فارین پالیسی در رابطه با FATF پوشش داده شده است. به علاوه، اخبار مربوط به آخرین تحولات کشور در حوزه ارزی و اقتصادی در بسته ی خبری این هفته آورده شده است.

*تحریم، برجام و مذاکرات

*شرکت های تجاری جهان، صادرات غذا به ایران را در اثر فشار تحریم های آمریکا متوقف کردند

رویترز  به نقل از منابع ایرانی و غربی خبر داد که شرکت های بین المللی که در زمینه ی غذا تجارت می کنند، صادرات غذا به ایران را در اثر فشار تحریم های آمریکا متوقف کرده اند. رویترز هم چنین گزارش داده است بسیاری از بانک های کوچکی که در دوره ی قبلی تحریم ها تراکنش ها را تسهیل می کردند و با ایران رابطه داشتند، اکنون روابط بانکی خود با ایران را قطع کرده اند. یک منبع اروپایی آگاه به شرایط نیز در این رابطه به رویترز گفت: «هیچ شانسی برای پرداخت تحت چنین مکانیسم هایی وجود ندارد و بسیاری از تاجران بین الملی اکنون نمی توانند تجارت جدیدی  با ایران انجام بدهند». 

*مقام مسئول سازمان هواپیمایی: پرواز ماهان به آلمان در حال انجام است/گزارشی از تحریم ماهان دریافت نکردیم

یک روزنامه آلمانی مدعی شد کشور آلمان پروازهای ورودی و خروجی ماهان ایر را به این کشور ممنوع کرد. در این راستا سخنگوی دولت آلمان گفته است: «نظری در مورد گزارش روزنامه بیلد در مورد ممنوعیت پرواز ماهان ایر در ژانویه ندارد».

رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: «سازمان هواپیمایی کشوری هیچ گزارشی مبنی بر تحریم ماهان ایر از مسئولان کشور آلمان دریافت نکرده است و سخنگوی دولت آلمان نیز در باره این ادعای روزنامه بیلد گفته است که نظری ندارد.مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: ماهان ایر حتی قرارداد ۶ ماهه پروازهای زمستانی با آلمان دارد و پروازها در حال حاضر در حال انجام است».

*ظریف: اروپا در اجرام تعهدات خود در قبال برجام «کُند» عمل می کند

«محمدجواد ظریف» در گفتگوی اختصاصی با المیادین گفت: «اقدام اروپایی ها در اجرای تعهدات خود در قبال توافق هسته ای کُند است و ما منتظر آنها نخواهیم ماند». وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اروپایی ها باید در برجام گام های عملی اتخاذ کنند، افزود: «جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای چند گزینه دارد و اگر منافع ملی ایجاب کند، آنها را به کار خواهد گرفت»

*ایران و اتحادیه اروپا به دنبال توافق جامع گمرکی

حسین کاخکی، مدیرکل دفتر همکاری های بین المللی گمرک به آذر نیوز گفت ایران به دنبال امضای یک توافق همکاری دوجانبه با اتحادیه اروپا است. کاخکی در رابطه با همکاری های دوجانبه ایران و اروپا در زمینه ی گمرک اظهار کرد: «ایران بیش از دو سال مذاکرات فشرده برای امضای توافق نامه با اتحادیه اروپا انجام داد. آنها یک سری اسناد و اطلاعات خواستند که به آنها داده شد. روسای گمرک اتحادیه اروپا و ایران دو نشست برگزار کردند و نمایندگان اتحادیه اروپا در این رابطه به ایران آمدند». وی هم چنین افزود:«نمایندگان اتحادیه اروپا از گمرک ایران بازدید کردند و با سازمان مدیریت گمرک و بنادر و دریانوردی نشست مشترک  برگزار کردند».

کاخکی  در رابطه با قرارداد بین اتحادیه اروپا و ایران خاطرنشان کرد: «این توافق شامل همکاری مدریتی مانند تبادل اسناد و استعلام بین گمرگ ایران و اتحادیه اروپا است. قرارداد در صورت امضا می تواند قراردادجامعی باشد که ارتباطات مدیریتی، مکانیسم استعلام و همکاری دوجانبه در تبادل داده که روند اداری گمرکی را آسان می کند، شامل شود».

*ترکیه به دنبال معافیت بلندمدت از تحریم های آمریکا

روهسار پکان، وزیر تجارت ترکیه با بیان اینکه آنکارا به دنبال معافیت طولانی مدت از تحریم های آمریکا علیه ایران است گفت: «با توجه به اینکه ما قرارداد تجارت آزاد با ایران داریم چگونه می توانیم همکاری را تحت چنین شرایطی افزایش دهیم؟ ما یک توافق نامه ی تجارت آزاد با ایران برای واردات اقلام داریم. ما به کار خود در سطح وزارت  و نمایندگان تخصصی ادامه می دهیم تا این موانع برای ترکیه برداشته شود».

*تحولات مربوط به گروه ویژه اقدام مالی (FATF)

*مغایرت های لایحه CFT با سیاست های کلی نظام، مشخص شد

مرحوم آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارسال نامه ای به شماره ۹۷۱۳۳/۹۹۰۰ در تاریخ ۱۲ آبان ماه به آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، مغایرت های یکی دیگر از لوایح چهارگانه درخواستی  گروه ویژه اقدام مالیFATF  یعنی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم CFT با بند 22 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و بند ۸ حوزه خارجی سیاست های کلی امنیت ملی را اعلام کرد  و درباره تبعات عدم اصلاح آن هشدار داد. در نامه ایشان به دبیر محترم شورای نگهبان آمده است:«حق شرط های مصوب مجلس شورای اسلامی مندرج در بندهای (۲)، (۳)، (۴) و تبصره ماده واحده لایحه مذکور منطبق با بند (۲۲) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و بند (۸) حوزه خارجی سیاست های کلی امنیت ملی تشخیص داده نشد. در صورت عدم اصلاح آنها، اقتصاد و امنیت ملی کشور در معرض صدمه و آسیب خواهد بود».

*فارین پالیسی : شفافیت مالی بیشتر می تواند به معنای کاهش توانایی ها در حمایت از متحدان ایران در سراسر خاورمیانه باشد

نشریه ی فارین پالیسی در گزارش خبری-تحلیلی خود پیرامون لوایح مرتبط با FATF  نوشت: «ضربه اقتصادی ناشی از تحریم ها به ایران در صورت شکست این کشور در هماهنگی با قوانین شفافیت مالی جهانی، چند برابر خواهد شد. ایران برای تصویب قوانین مربوط به اف.ای.تی.اف تا ماه فوریه فرصت دارد و اگر در این زمینه شکست بخورد، تحریم های یکجانبه آمریکا می توانند به تحریم های چندجانبه و بین المللی تبدیل شوند و اقتصاد و نظام ایران تاب تحمل چنین فاجعه ای را نخواهد داشت».

فارین پالیسی در مورد موضع گیری های اخیر در فضای سیاسی ایران گزارش داد: «اختلاف نظرها بین اصول گرایان و اصلاح طلبانی که سه سال پیش موفق شدند حمایت از توافق هسته ای را به دست آوردند، بار دیگر اوج گرفته است و دو جناح سیاسی مجددا بر سر پذیرش قوانین بین المللی شفافیت مالی به شدت دچار اختلاف شده اند. این در حالی است که اگر قانون مربطه به تصویب نرسد، احتمالا انزوای بیشتر اقتصادی در انتظار ایران خواهد بود. دولت سعی دارد بر عواقب مخالفت با تدابیر جهانی در رابطه با شفافیت مالی تاکید کند و گاهی اوقات به نظر می رسد که اصول گرایان به حمایت از دولت در این زمینه ترغیب شده اند».

نشریه فارین پالیسی در پایان گزارش خود تاکید نمود: «اما در کل، این مساله ای دشوار است چراکه شفافیت مالی بیشتر می تواند به معنای کاهش توانایی ها در حمایت از متحدان ایران در سراسر خاورمیانه باشد».

*تحولات اقتصادی و ارزی

*وزیر صمت اعلام کرد؛ تخصیص ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی به کالاهای اساسی

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت  در نشست هم فکری و هم اندیشی با اعضای هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:  «دولت ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی اختصاص داده و برای سال بعد نیز این تخصیص ادامه خواهد داشت».

*دست دلالان بازار ارز کوتاه شد/ بازگشت بانک ها به سودهای ماه شمار

به گزارش ایبنا، ۲ دی ماه  بخشنامه ای از سوی بانک مرکزی مبنی بر اینکه بانک ها موظفند سود بانکی را بر اساس حداقل مانده در ماه محاسبه و به مشتریان خود پرداخت کنند و به نوعی نرخ سود روزشمار سپرده های بانکی به ماه شمار تبدیل شود، منتشر شد که به اذعان کارشناسان پولی و بانکی نرخ سود ماه شمار پیش از این نیز در سیستم بانکی ایران وجود داشت و با این مصوبه شورای پول و اعتبار سیستم بانکی بازگشتی به گذشته داشته است.

همچنین کارشناسان معتقدند، پرداخت سودهای روزشمار، عملا پارک پول برای سفته بازی و موجب به هم ریختن بازار ارز و طلا شده بود و با وجود اینکه این حساب ها بلندمدت نبود، سود و امتیاز بلندمدت به آنها تعلق می گرفت و عاملی برای عدم تزریق پول از سوی بانک ها به تولید و صنعت کشور شده بود. 

*وزارت اطلاعات: ۱۷ نفر از عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی دستگیر شدند

وزارت اطلاعات اعلام کرد: «سربازان گمنام امام زمان (عج) در استان های سیستان و بلوچستان، تهران، مازندران، قم، کرمان و اصفهان در اقدامات پیچیده اطلاعاتی - عملیاتی همزمان و هماهنگ، 17 نفر از عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی را دستگیر کردند. این شبکه به بهانه انجام واردات کالا، با اسناد غیرواقعی و جعلی به ثبت سفارش واردات کالا اقدام می کردند و بدون آن که قصد واردات کالا داشته باشند، ارزهای دولتی را به مقصد دلخواه خود حواله می کردند و پس از آن، ارزها را به قیمت آزاد فروخته و از مابه التفاوت حاصله سودجویی می کردند». 

*رئیس جمهور در ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس: بودجه ۹۸ متناسب با تحریمهای ظالمانه آمریکا تنظیم شده است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه هنگام ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی در جمع نمایندگان گفت: «تحریم بر زندگی مردم بی تاثیر نیست اما آمریکا قطعا شکست می خورد و با همراهی مجلس، حمایت مردم و هدایت رهبر معظم انقلاب، بر مشکلات غلبه می کنیم». رئیس جمهور هدف تحریم های ضد ایرانی آمریکا را تاثیرگذاری بر توسعه کشور و رفاه مردم دانست و با تاکید بر اینکه بدون تردید، واشنگتن به هدف نخواهد رسید، اظهارداشت: «بودجه 1398 کل کشور ، متناسب با تحریمهای ظالمانه آمریکا تنظیم شده است».

انتهای پیام

منبع فارس

منبع فارس
کلید واژه :

FATF

،

لایحه CFT

،

فارین پالیسی

،

CFT

ثبت نظرات
captcha