پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۳۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عزل و نصب در وزارت آموزش و پرورش از اختیارات مجلس خارج است

قائم مقام جمعیت اسلامی فرهنگیان با بیان اینکه عزل و نصب زیر مجموعه وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش از اختیارات مجلس و نمایندگان خارج است، گفت: ورود برخی نمایندگان به این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است.

عزل و نصب در وزارت آموزش و پرورش از اختیارات مجلس خارج است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، جعفر حبیبی اظهار داشت: از آنجا که زیر مجموعه وزارتخانه ها هر گونه اشکالی در انجام وظایف محوله داشته باشند، این مسئولیت متوجه وزیر خواهد بود و لذا قانون وی (وزیر) را پاسخگو می داند و باید خود مستقیما در عزل و نصب افراد زیر مجموعه اش ورود پیدا کند.
قائم مقام جمعیت اسلامی فرهنگیان ادامه داد: در مواردی مشاهده می شود که اصطکاکی بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه آموزش و پرورش برای انتخاب مدیران استان ها و مناطق آموزش و پرورش به وجود می آید و عده ای از وکلای ملت گمان می کنند که این کار از وظایف آنها است در صورتی که بر اساس قانون، این چنین نیست.
حبیبی با بیان اینکه البته نمایندگان می توانند در این زمینه به وزارتخانه مشورت دهند اما این مشورت دهی نباید منجر به دخالت شود، اضافه کرد: به عنوان نمونه در یکی از شهرستان ها یکی از نمایندگان اصرار بر انتصاب فردی را داشت که در نهایت آموزش و پرورش انجام داد اما 6 ماه بعد همان نماینده، اصرار بر برداشتن فرد انتخابی داشت.
وی عنوان کرد: در یکی دیگر از استان ها نیز که مدیر کل آموزش و پرورش با نظر مشورتی نمایندگان همان استان انتخاب شده بود، در نصب معاونانش هیچ گونه دخالتی نداشت و هر یک از معاونان را یکی از نمایندگان پیشنهاد داده و انتخاب کرده بودند.
قائم مقام جمعیت اسلامی فرهنگیان با اشاره به اینکه البته ذکر این مثال به معنای آن نیست که در کلیت مجلس شورای اسلامی این موارد قابل مشاهده است اما در هر صورت وجود دارد، گفت: باید توجه داشت که مدیران کل آموزش و پرورش در مقابل وزیر پاسخگو هستند ضمن اینکه اگر مسائل و مشکلاتی در استان و شهرستان به وجود آید متوجه شخص وزیر است.
حبیبی با یادآوری این مطلب که از گذشته نیز مساله دخالت نمایندگان در عزل و نصب های وزارت آموزش و پرورش وجود داشته و همچنان هم وجود دارد، ادامه داد: البته نمی توان تعامل بین نمایندگان و دستگاه های اجرایی را در پیشرفت امور نادیده گرفت اما این تعامل را باید به یک تعامل منطقی سوق داد.
وی بیان داشت: نمایندگان مجلس باید از فرآیند اجرای قانون مطلع شوند تا بتوانند بر امور نظارت داشته باشند اما این مساله نباید به دخالت منجر شود.
قائم مقام جمعیت اسلامی فرهنگیان تصریح کرد: عزل و نصب ها از وظایف نمایندگان نیست و صرفا اگر در جریان فرایند اجرای قانون در مجموعه آموزش و پرورش مشکلی به وجود آید و یا اینکه وزیر در انتصاب افراد قوانین را رعایت نکرده باشد، راهکار آن تذکر نمایندگان به وزیر است اما وکلای ملت این اختیار را ندارند که به طور مستقیم از وزیر بخواهند یک نفر را عزل و یا نصب کند.
حبیبی با تاکید بر اینکه مدیران استان ها و شهرستان های آموزش و پرورش نیز باید در چارچوب قوانین و مقررات با نمایندگان مجلس در تعامل باشند، اظهار داشت: گاه شاهد افراط و تفریط هایی از طرف مدیران استانی هستیم به این معنا که در تعاملات فراتر از چارچوب قانون عمل می کنند و یا اینکه در تقابل با نمایندگان بر می خیزند که هر دوی این موارد منطقی نیست.
قائم مقام جمعیت اسلامی فرهنگیان تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی وظایف قوای سه گانه کشور مشخص شده از جمله اینکه دو وظیفه اصلی را برای مجلس شورای اسلامی مطرح کرده اند یکی تصویب قوانین مورد نیاز کشور و دیگری هم نظارت بر حسن اجرای قوانین است.
حبیبی با بیان اینکه برای انجام این دو وظیفه در قانون و مقررات آئین نامه داخلی مجلس راهکارهای لازم تعیین شده که تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص از راهکارهای مجلس شورای اسلامی برای حسن اجرای قانون است.
وی عنوان کرد: اشکال اساسی که در امر نظارت به وجود می آید این است که هر چند مرزهای قانونی در قوای مختلف کشور مشخص شده اما نمایندگان مجلس وارد حیطه دخالت شده و باعث شکسته شدن مرزهای قانونی می شوند که از جمله مصادیق آن می توان به عزل و نصب مدیران دستگاه های مختلف اشاره کرد.
قائم مقام جمعیت اسلامی فرهنگیان تصریح کرد: بر اساس قانون انتخاب وزیر و یا عزل و نصب وزیران از حیطه اختیارات مجلس شورای اسلامی است اما انتخاب معاونان وزیر و زیر مجموعه وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش از مسئولیت های مستقیم شخص وزیر است اما نمایندگان به این بخش ورود می کنند و در این رابطه اشکالاتی به وجود می آید.
انتهای پیام 

منبع ایرنا
کلید واژه :

عزل و نصب در وزارت آموزش و پرورش

،

اختیارات مجلس

،

وزارت آموزش و پرورش

ثبت نظرات
captcha