قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۳۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اختلاف سئول و توکیو در مورد یک حادثه نظامی

افزایش تنش های دیپلماتیک میان ژاپن و کره جنوبی

موضوع نشانه گیری رادار نظامی یک کشتی جنگی کره جنوبی روی یک هواپیمای گشت زنی ژاپنی باعث افزایش تنش های سیاسی و دیپلماتیک میان سئول و توکیو شده است موضوعی که به اعتقاد کارشناسان می تواند فرایند صلح شبه جزیره را با اخلال مواجه کند.

افزایش تنش های دیپلماتیک میان ژاپن و کره جنوبی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تلویزیون ژاپن روز چهارشنبه گزارش کرد کره جنوبی، نشانه گیری رادار نظامی یکی از کشتی های خود بر یک هواپیمای گشتی ژاپن را انکار کرد، اما مقامات دفاعی ژاپن این ادعا را رد کردند و می گویند در این حادثه سیگنال های ویژه رادار نظامی را به طور کامل شناسایی کرده اند.
دولت ژاپن معتقد است ناوشکن کره جنوبی روز پنجشنبه رادار کنترل آتش خود را به سمت هواپیمای گشتی نیروهای دفاع از خود ژاپن هدف گیری کرده است و از آنجایی که چنین اقدامی مقدمه ای برای یک حمله است، به عنوان اقدامی خصمانه در نظر گرفته می شود.
یک مقام دفاعی کره جنوبی پیشتر گفته بود یکی از ناوشکن های این کشور، از رادار برای جستجوی یک کشتی سرگردان متعلق به کره شمالی استفاده می کرده است.
او تائید کرد که این ناوشکن از یک دوربین استفاده کرده تا این هواپیمای ژاپنی که در ارتفاع پایین در حال نزدیک شدن بوده را رصد کند اما فرستادن امواج ردیابی توسط این کشتی را انکار کرد.
وزارت دفاع ژاپن روز سه شنبه در سندی اعلام کرد سیگنال هایی که ویژه رادار کنترل آتش است، برای یک بازه زمانی پیوسته و به تناوب به سمت این هواپیمای ژاپنی فرستاده شده است.
مقامات دفاعی توکیو می گویند که نتیجه گیری آنها بر اساس تحلیل بازه فرکانسی و قدرت سیگنال هایی است که توسط این هواپیما ذخیره شده است.
وزارت دفاع ژاپن این حادثه را شدیدا تاسف برانگیز خوانده و مصرانه از کره جنوبی می خواهد که اقداماتی را جهت جلوگیری از وقوع دوباره آن در نظر گیرد.
اما کره جنوبی گفته است که برای رفع هر گونه سوء تفاهم در مورد حادثه هفته گذشته رادار به گفت و گو با ژاپن ادامه خواهد داد موضوعی که کارشناسان معتقدند می تواند به صلح شبه جزیره لطمه بزند.
مجمع الجزایری که به زبان کره ای «دوکدو» و ژاپنی «تاکه شیما» خوانده می شود، تقریبا به فاصله ای برابر از مناطق خشکی دو کشور در دریای ژاپن واقع شده به طوری که در 211 کیلومتری استان «شیمانه» ژاپن و در 215 کیلومتری از خاک کره جنوبی قرار دارد این جزایر یکی از منازعات دریایی دو کشور بوده است.
جزایر «دوکدو» در واقع شامل دو کوه صخره ای است که سر از آب بیرون آورده اند و چندین کوه صخره ای کوچک نیز آنها را احاطه کرده اند کره جنوبی این جزایر را از سال 1950 میلادی تاکنون تحت کنترل خود دارد.
«دوکدو» یا «تاکه شیما» به دلیل اهمیت و ارزش استراتژیکی اش، باعث دردسر بین دو همسایه و در عین حال دو متحد امنیتی آمریکا در آسیا شده است.

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

ژاپن و کره جنوبی

ثبت نظرات
captcha