پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۳۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک کارشناس مسائل شبه قاره:

خروج آمریکا از افغانستان، چراغ سبزی به طالبان است

یک کارشناس مسائل شبه قاره با بیان این که اقدام آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان چراغ سبزی به طالبان است که تا حدودی شرط طالبان را محقق کند، اظهار کرد: باید دید آیا طالبان در این شرایط آمادگی دارد با دولت افغانستان مذاکره کند؟

خروج آمریکا از افغانستان،  چراغ سبزی به طالبان است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پیر محمد ملازهی در ارزیابی خود از تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان گفت: ترامپ از زمانی که در آمریکا روی کار آمده سیاستی را در پیش گرفته که مسائل داخلی آمریکا را در اولویت قرار داده و معتقد است ما ژاندارم دنیا نیستیم که هر جا مساله ای وجود داشت در آنجا دخالت کنیم، هزینه انسانی و مالی بپردازیم.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا معتقد است هر کدام از کشورها باید خودشان هزینه های امنیت شان را پرداخت کنند، لذا وقتی دستور خروج نیروها از سوریه را هم صادر کرده به دنبال همان سیاست داخلی ترامپ می باشد که در پیش گرفته است. بنابراین تصور می کنم ترامپ از توجه به مسائل داخلی کشورش، به دنبال پیروز شدن در انتخابات آینده آمریکا است و از این رو تلاش می کند با عملیاتی کردن وعده هایی که به مردم داده خود را فردی قاطع و حامی منافع ملی آمریکا نشان دهد.

این کارشناس مسائل شبه قاره خاطرنشان کرد: اما این ها تنها دلیل نیست، دلایل دیگری نیز وجود دارد، به عنوان مثال یکی از شروط طالبان برای مذاکره با آمریکا و مصالحه این است که آمریکایی ها از افغانستان خارج شوند، لذا این اقدام آمریکا چراغ سبزی به طالبان است که آمادگی دارند تا در این مقطع با خروج نیروهایشان از افغانستان، تعداد آن ها را کاهش دهند تا حدودی از شرطی که طالبان اعلام کرده محقق شود.

وی افزود: بنابراین، چنین تصمیمی در جهت گیری هایشان بی تاثیر نیست اما این تصور که تمام نیروهای خود را  از افغانستان خارج کرده و پایگاه های نظامی خود را تعطیل کنند، به نظرم واقع بینانه نیست، زیرا آمریکا صرفا به خاطر افغانستان به این کشور نیامده، بلکه افغانستان منطقه ای ژئوپلیتیک است و در ارتباط با رقبای آمریکا یعنی روسیه و چین و ... قطعا موثر خواهد بود.

ملازهی یادآور شد: درواقع برای خروج کامل نیروها خیلی زود است که بتوان گفت چه اتفاقی می افتد، اما احتمالا این اتفاق نمی افتد ولی بخشی از نیروهای خود را کاهش می دهد تا زمینه را برای مذاکره جدی تر با طالبان فراهم کنند.

این کارشناس مساله شبه قاره درباره نشست گروهی از طالبان با نماینده آمریکا در امور افغانستان نیز اظهار کرد: دولت افغانستان نیز نسبت به مذاکرات ابوظبی واکنش منفی نشان داده است، البته این ها در راستای هم کار می کنند، زلمای خلیل زاد هم اعلام کرده که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری در فروردین سال آینده راه حلی پیدا کرده و مقدمات برای آشتی ملی در افغانسان فراهم شود.

وی ابراز کرد: اما مساله دیگر این است که آیا طالبان واقعا آمادگی دارد که با دولت افغانستان وارد مذاکره شود یا این که همچنان مواضع خود را حفظ می کند  و معتقد است که با آمریکا باید به تفاهم برسند، در هر حال احتمال این که در یک مقطعی طالبان بتواند مواضع خود را تعدیل کند و یا آمریکایی ها هم این کار را انجام دهند، وجود دارد.

ملازهی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین، میز مذاکره میز بده بستان است، این که همه انتظارات آمریکا یا طالبان برآورده شود، تا حدودی امکان پذیر نیست اما طرفین باید در جاهایی کوتاه بیایند تا راهی پیدا شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

خروج آمریکا از افغانستان

،

طالبان

ثبت نظرات
captcha