پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۳۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اره های اسرائیلی، تیشه های ترکیه

در آخرین نمونه از حملات متقابل چند روز اخیر بین مقامات اسرائیلی و ترکیه ای، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای نوشت، «کسانی که دستشان به خون کودکان فلسطینی آلوده است... نمی توانند ارتش ترکیه را بدنام کنند».

اره های اسرائیلی، تیشه های ترکیه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بیانیه وزارت دفاع ترکیه که در واکنش به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی منتشر شده است، صحبت های نتانیاهو را تهمت هایی غیرقابل قبول، توجیه ناپذیر و بی اساس خوانده است و او را متهم کرده این مواضع را برای منحرف کردن افکار عمومی از پرونده های فساد و درگیری های سیاسی دولتش توصیف کرده است. در این بیانیه تند و پرکنایه همچنین آمده: «کارنامه ارتش ترکیه عاری از هرگونه اقدامات شرم آوری است و کسانی که دستانشان به خون کودکان فلسطینی آلوده شده است نمی توانند ارتش ترکیه را که ضامن صلح است، بدنام کنند.» وزارت دفاع ترکیه در ادامه می گوید، ارتش ترکیه کودکان را نکشته و صدمه ای به غیرنظامیان وارد نکرده است و مردم منطقه «لطف ارتش ترکیه» را دیده اند.

از سوی دیگر، ابراهیم قالین، از مشاوران رئیس جمهور ترکیه هم در نشستی خبری بعد از جلسه کابینه، صحبت هایی علیه اسرائیل داشت. به گزارش حریت، قالین گفت ترکیه مصمم است به مبارزه اش با تروریسم ادامه بدهد: «قرار نیست ترکیه [برای مبارزه با ترور] رضایت یا اجازه اسرائیل یا هر کشور دیگری را کسب کند.»

بیانیه ای این وزارتخانه، در ادامه چندروز حملات لفظی بین دو کشور صادر شده است که نتانیاهو در اسرائیل و اردوغان و وزیر خارجه اش در اسرائیل پیشتر در آن شرکت داشته اند.

روز جمعه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمعی از حامیان خود در استانبول، یهودیان اسرائیل را دروغگو و اشغالگر خوانده بود. نتانیاهو در واکنش به صحبت های اردوغان، او را «دیکتاتوری یهودستیز» خواند؛ اما رئیس جمهور ترکیه این گونه القاب را «برازنده» خود نتانیاهو خواند: «سربازان شما زنان و کودکان را لگدمال می کنند. تو ظالم و دیکتاتور هستی و در رای یک دولت تروریستی قرار گرفتی.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم وارد این تقابل شد و نتانیاهو را «قاتلی خونسرد» در عصر مدرن و مسئول قتل هزاران بی گناه فلسطینی خواند. چاووش اوغلو در توییتر، تصاویری از بازداشتی ها و شهدای فلسطینی در درگیری با رژیم صهیونیستی را هم منتشر کرد و نوشت: «نتانیاهو کودکان فلسطینی را که در حال بازی در سواحل بودند، بمباران کرد.» اشاره چاووش اوغلو به گزارشی از ایمن محی الدین، خبرنگار مصری آمریکایی شبکه ان بی سی در سال 2014 است که با انتشار تصاویری از 4 کودک مشغول بازی فوتبال نوشت که چند لحظه بعد از این که او در این بازی با آن ها همبازی شده، موشک های اسرائیلی جان هر چهار کودک را گرفتند.

رئیس جمهور ترکیه، علاوه بر درگیری این هفته، پیشتر هم دولت اسرائیل را «تروریست» و «کودک کش» خوانده بود؛ اما این سابقه اظهارات و مواضع ضداسرائیلی اردوغان به مدت ها پیش از این برمی گردد. در ماجرای پرسروصدا و معروفی که در سال 2009 رخ داد، اردوغان در پنلی در «مجمع جهانی اقتصاد» در داووس که به موضوع غزه اختصاص داد، جلسه را به صحنه انتقادات تند و صریحش از رژیم صهیونیستی تبدیل کرد. اردوغان که در این جلسه در کنار شیمون پرز، رئیس جمهور وقت اسرائیل نشسته بود، با چهره ای برافروخته خطاب به پرز گفت، صدای بلند رئیس جمهور اسرائیل از وجدان معذبش نشات می گیرد: «وقتی پای کشتن به میان بیاید، شما می دانید چطور بکشید.» اردوغان در اعتراض به اقدامات اسرائیل و اظهارات پرز، کاغذهایی که در دست داشت را روی میز مقابلش انداخت و با اعلام اینکه داووس برای او تمام شده است، جلسه و داووس را ترک کرد. نخست وزیر وقت ترکیه که کشتی های ارسالی کشورش برای کمک به غزه توسط نیروهای رژیم صهیونیستی متوقف شده بود، بعد از بازگشت از این سفر با استقبال گسترده ای در فرودگاه مواجه شد.

مواضع اردوغان در صحنه بین المللی، هنوز هم در داخل ترکیه با حمایت مواجه است. دیپلماسی ایرانی به نقل از نیوترک پست، از سخنرانی اخیر کمال قلیچدار اوغلو خبر می دهد که در آن این رهبر مخالفان حکومت ترکیه، به تحسین جایگاه بین المللی ترکیه به عنوان دولتی پرداخته که می تواند خاورمیانه را به طور کامل مدیریت کند و پیام آور صلح به این منطقه باشد: «صلح در خاورمیانه نه به دست آمریکا تحقق می یابد نه به دست روسیه، بلکه ترکیه تنها کشوری است که می تواند صلح را در منطقه حاکم کند و تنها کشوری است که توانایی دارد جلوی خونریزی بیشتر را در منطقه بگیرد.»

برخی اما معتقدند شرکت اسرائیل در این جنگ لفظی جدید، با انگیزه های جدیدی اتفاق می افتد. به عقیده این تحلیلگران، علاوه بر اختلافات قبلی حاکمان فعلی ترکیه با رژیم صهیونیستی، نقش آفرینی های این کشور در منطقه و نیز دردسرهای داخلی نتانیاهو که یک درگیری خارجی ممکن است از شدت آن ها کم کند، روابط بین ترکیه و آمریکا و به طور خاص، رابطه اردوغان و ترامپ هم باعث نگرانی تل آویو شده است. ایسنا از رادیو اسرائیل، صحبت های منبعی آگاه وابسته به دولت اسرائیل را نقل می کند که می گوید اردوغان به «دوست جدید» ترامپ در خاورمیانه تبدیل شده و مقامات اسرائیل از این موضوع نگران هستند. مکالمه تلفنی بین اردوغان و ترامپ منجر به تصمیم ناگهانی ترامپ بر خارج کردن نیروهایش از سوریه شد تا به ادعای دو رهبر، باقیمانده کار مبارزه با داعش به ترکیه واگذار شود.

همزمان با گفت وگوهای این چنینی بین اردوغان و ترامپ، رئیس جمهور ترکیه در دیداری که با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران داشت نیز از تقویت روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور در شرایط تحریم خبر داد و ضمن تاکید بر همکاری با ایران در سوریه و در منطقه گفت در این شرایط در کنار «برادرانش» در ایران است. پیشتر، در 15 جولای 2016، زمانی که برخی مقامات ترکیه کودتایی را علیه اردوغان ترتیب دادند و در شرایطی که او مجبور بود با تماس تصویری اینترنتی با مردم کشورش صحبت کند، ایران بلافاصله اعلام کرد تنها دولت قانونی اردوغان را در ترکیه به رسمیت می شناسد.

تحلیلگران معتقدند، تقویت روابط اردوغان و ترامپ، در کنار روابط مثبت ترکیه با ایران و روسیه و خروج آمریکا از سوریه، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در آستانه انتخابات دوباره نسبت به تحولات پیش روی منطقه نگران کرده است.

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

ارتش ترکیه

،

ارتش اسرائیل

ثبت نظرات
captcha