قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۳۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«محمدعلی جناح» بنیانگذار پاکستان؛ «قائد اعظم» که بود و چه کرد؟

امروز 25 دسامبر برابر است با صد و چهل و سومین سالروز به دنیا آمدن «محمد علی جناح» معروف به قائد اعظم رهبر پاکستان.

«محمدعلی جناح» بنیانگذار پاکستان؛ «قائد اعظم» که بود و چه کرد؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، امروز 25 دسامبر برابر است با صد و چهل و سومین (143) سالروز به دنیا آمدن «محمد علی جناح» معروف به قائد اعظم رهبر پاکستان.

به مناسبت امروز آرامگاه محمد علی جناح در شهر کراچی شاهد حضور شخصیت های مختلف و مردم است و نیروهای ارتش با رژه مخصوص به رهبر پاکستان ادای احترام کردند.

به مناسبت سالروز به دنیا آمدن جناح در شهرهای مختلف پاکستان جشن، سمینار و برنامه های مختلف در حال برگزاری است.

«عارف علوی» رئیس جمهور پاکستان در پیام خود به مناسبت سالگرد به دنیا آمدن قائد اعظم گفت: امروز با خود عهد می بندیم که با عمل به رهنمودهای محمد علی جناح برای مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی با یکدیگر متحد باشیم.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان در این زمینه گفت: بهترین راه خوشحال کردن قائد اعظم این است که با عمل به شعار ایمان، اتحاد و نظم برای پیشرفت کشورمان تلاش کنیم.

وی افزود: باید با خود عهد ببندیم که اشتباهات گذشته را تکرار نمی کنیم و از هیچ تلاش برای سرافرازی پاکستان در جهان خوددداری نخواهیم کرد.

بیوگرافی:

محمد علی جناح ملقب به قائد اعظم در 25 دسامبر سال 1876 در یکی از محله های کراچی و در منزل «جناح پونجا» به دنیا آمد.

وی بین 7 خواهر و برادر خود بزرگترین فرزند خانواده بود. پدرش بازرگان بود و خواهرش «فاطمه» یکی از مبارزان دوران استقلال پاکستان و هندوستان بود. جناح تحصیلات ابتدایی خود را در کراچی و بمبئی به پایان رساند و برای ادامه تحصیلات راهی لندن شد.

وی در سال 1895 از دانشگاه انگلیس فارغ التحصیل شد و بعد از دریافت مدرک دکترای قانون فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. بعد از گذراندن دوران تحصیل در مقطع ابتدائی و دبیرستان، در سال 1892 وارد دانشگاه لینکلن شد و بعد از چهار سال تحصیل در رشته حقوق وکیلی توانا شد. سختکوشی و انضباط فکری او صعودش را به مراکز قدرت آسان کرد.

جناح در سال 1896 به کنگره هند پیوست و در سال 1913 به عضویت «حزب آل اندیا مسلم لیگ» که توسط مسلمانان هند تشکیل شده بود درآمد. وی در سال 1916 بعد از برگزاری اجلاس ویژه حزب مسلم لیگ در شهر «لکهنو» به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد.

محمد علی جناح نقش مهمی در نزدیکی کنگره هند با حزب مسلم لیگ برای بیرون کردن انگلیس از هندوستان داشت. در سال 1929 جناح در گزارشی به عنوان «گزارش نهرو» بر 14 نکته اساسی درباره حقوق مسلمانان تأکید کرد که بعدها مقدمه ای برای تشکیل یک کشور مسلمان شد.

جناح تمام عمر خود را صرف حمایت از حقوق مسلمانان شبه قاره کرد و چون مسلط به قانون بود تلاش های وی به ثمر نشست و سرانجام توانست کشور پاکستان را تشکیل دهد.

او در سال 1905 به طور رسمی وارد سیاست شد. با ورود محمد علی جناح به حزب کنگره ملی هند که برای کمک به انگلیسی ها تأسیس شده بود، فعالیتهای این حزب که مقرر بود متناسب با منافع انگلیسی ها باشد ، مخالف اهداف آنان عمل کرد.

مسلمانان هم برای حفظ منافع خود حزبی به نام مسلم لیگ را تأسیس کردند. این دو حزب راه استقلال را هموار نمودند و فعالیتهای جناح به استقلال پاکستان منجر شد. جناح از تعصب های فرقه ای دوری می کرد و به همین خاطر یکی از بهترین نمایندگان اتحاد مسلمانان با هندوها به شمار می رفت.

جناح در 1916 عهده دار مسئولیت پیمان اتحادیه ای حزب کنگره به نام حزب «لکنو» شد. در این پیمان که دستاوردهای خوبی برای مسلمانان داشت حق داشتن کرسی نمایندگی برای مسلمانان در آن پیش بینی شده بود. گاندی در سال 1918 وارد فعالیت سیاسی در شبه قاره شد. وی در حزب کنگره نیز وارد شد و طرح نافرمانی مدنی یا مقاومت منفی را مطرح کرد ولی محمد علی جناح با آن مخالفت کرد.

جناح و گاندی بر سر مسائل عقیدتی اختلاف نداشتند بلکه در شیوه عملی اختلاف داشتند.

در مارس 1927 جناح توانست طرح های مسلمانان دهلی را تدوین کند اما در طرح مربوط به قانون اساسی حق رأی دادن از مسلمانان گرفته شد و کارهای جناح بی نتیجه ماند. در سال 1929 محمد علی جناح طرح معروفی را در 14 ماده تنظیم کرد و به کنگره داد.

گنگره ملی هند به طرح 14 ماده ای جناح چندان توجه نکرد. او پس از این ناکامی ها به لندن رفت و از دور فعالیت های اجتماعی سیاسی شبه قاره را دنبال می کرد.

در 1940 محمد علی جناح بیمار شد و در سال 1947 درست یک سال بعد از تشکیل کشور مستقل مسلمان به عنوان پاکستان در سپتامبر سال 1948 دار فانی را وداع گفت اما فداکاری های او برای تشکیل یک کشور مستقل مسلمان همیشه در یاد و خاطره مسلمانان شبه قاره باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/ح

منبع فارس
کلید واژه :

محمدعلی جناح

،

پاکستان

ثبت نظرات
captcha