پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۳۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دعوت اردوغان از ترامپ برای سفر به آنکارا در اوایل سال 2019

یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهور ترکیه، از «دونالد ترامپ» برای سفر به آنکارا در اوایل سال جدید میلادی دعوت کرده است.

دعوت اردوغان از ترامپ برای سفر به آنکارا در اوایل سال 2019

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از «رویترز»، یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای سفر به آنکارا در اوایل سال 2019 میلادی دعوت به عمل آورده است.

«هوگان گیدلی» سخنگوی کاخ سفید بیان کرد: «با اینکه هنوز برنامه ریزی مشخصی در این زمینه صورت نگرفته است، اما رئیس جمهور برای انجام ملاقات در آینده نزدیک آمادگی دارد».

براساس این گزارش، آمریکا و ترکیه بر سر موضوعاتی نظیر بحران سوریه، حمایت آمریکا از نیروهای کُرد سوری، قتل جمال خاشقچی خبرنگار سعودی در سفارت این کشور در استانبول و درخواست ترکیه جهت استرداد فتح الله گولن واعظ و اپوزیسیون آمریکا نشین، طی سالهای گذشته دچار اختلاف و تنش هستند. 

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه گفته بود ترامپ و اردوغان طی تماسی تلفنی در روز یکشنبه، در خصوص جلوگیری از بروز خلا قدرت در سوریه به دنبال تصمیم آمریکا برای خروج نظامیان این کشور از خاک سوریه به توافقاتی رسیده اند.

ترامپ هفته گذشته به صورت غیرمنتظره از خروج نظامیان این کشور از سوریه خبر داده بود. اردوغان هفته گذشته از این تصمیم ترامپ قدردانی کرد چرا که به عقیده ی وی سیاست آمریکا در منطقه را تغییر داده است و یک منبع اصطکاک و تنش بین دو کشور را حذف خواهد کرد.

سخنگوی اردوغان همچنین گفته، این هفته، مقامات نظامی ارشد آمریکا به ترکیه خواهند رفت تا درباره جزئیات خروج نظامیان این کشور از سوریه با همتایان خود مذاکره کنند.

با این وجود آنکارا و واشنگتن همچنان بر سر موضوعاتی نظیر قتل خاشقچی و استرداد گولن به آنکارا دارای اختلاف نظر هستند. آمریکا و ترکیه رویکردها بسیار متفاوتی در قبال مرگ خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اتخاذ کرده اند. علیرغم ارزیابی سازمان سیا مبنی بر دست داشتن احتمالی محمد بن سلمان در قتل خاشقچی، ترامپ تاکید کرده است در کنار عربستان سعودی و ولیعهد این کشور ایستاده است. 

همچنین، وزیر امور خارجه ترکیه هفته گذشته اعلام کرده بود که ترامپ طی دیدارش با اردوغان در بوینوس آیرس، گفته در حال تلاش برای تحویل دادن فتح الله گولن است.

این درحالیست که یک مقام ارشد کاخ سفید گفته، ترامپ در دیدار با اردوغان در آرژانتین در قبال بازگرداندن گولن به آنکارا هیچ تعهدی نداده است.

انتهای پیام/م

منبع فارس
کلید واژه :

اردوغان

،

سفر به آنکارا

،

رئیس جمهور ترکیه

ثبت نظرات
captcha