قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۲۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

از داعیه تا توهم!

نقدی بر ادعای رضازاده درباره دوپینگ در وزنه برداری؛ سهم شما چقدر است؟

رئیس سابق فدراسیون وزنه برداری اخیرا مواردی را درباره دوپینگ مطرح کرده است که جای تأمل دارد.

نقدی بر ادعای رضازاده درباره دوپینگ در وزنه برداری؛ سهم شما چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بعد از سونامی دوپینگ در وزنه برداری، کمیته بین المللی المپیک رأ سا وارد کارزار شد و با فشار بر فدراسیون بین المللی این رشته برخورد جدی با تخلفات گسترده و حتی سازمان یافته در وزنه برداری را در دستور کار قرار داد. یکی از تصمیماتی که در این بین گرفته شد بررسی نمونه های المپیک های 2008 پکن و 2012 لندن بود که نتایج شگفت انگیزی در بر داشت و حتی قهرمانان سرشناس بسیاری، مدال های خود را با آنالیز دوباره نمونه های اخذ شده، از دست دادند.

بعد از آن بود که زمزمه های حذف یکی از قدیمی ترین رشته های المپیک از این رقابت ها به گوش رسید و IWF قول داد تمام تلاش خود را برای مبارزه با این پدیده شوم بکار گیرد؛ یکی از گام ها در این راه محرومیت کشورهایی که بیشترین نمونه مثبت را داشتند و همچنین کاهش سهمیه کشورهایی که دارای نمونه مثبت زیادی بودند، بود.

 

در همین راستا تصمیم گرفته شد به کشورهایی که بین سال های 2008 تا 2018 (البته این بررسی تا سال 2020 ادامه خواهد داشت) دارای کم تر از 9 نمونه مثبت هستند، 8 سهمیه (4 مرد و 4 زن) اختصاص داده شود؛ کشورهایی که در این حد فاصل دارای 10 تا 20 نمونه مثبت بوده اند 4 سهمیه (2 مرد و 2 زن) و بیشتر از این میزان، 2 سهمیه (یک زن و یک مرد) دریافت خواهند کرد.

با این حساب با توجه به 12 نمونه مثبت ایران در این حد فاصل زمانی، ۲ سهمیه به ایران اختصاص داده شد، اما حقیقتا سهم فدراسیون هایی که در این مدت در وزنه برداری ایران روی کار بوده اند، چقدر بوده است؟

با یک بررسی ساده مشخص می شود، سهم فدراسیون حسین رضازاده 6 مورد (2 مورد سال 2013 و 4 مورد سال 2014)، بهرام افشارزاده 5 مورد (یک مورد 2008 و 4 مورد 2009) و علی مرادی یک مورد 2017 بوده است.

 

پس از اعلام رسمی IOC درباره مازات متخلفان و روشن شدن سهمیه ایران (2+2) در المپیک اتی، اخیرا حسین رضازاده در گفت وگویی با اشاره به این اتفاق مدعی شده که کاهش سهمیه ایران در المپیک چه ارتباطی به او دارد! وی گفته است: «وقتی سهمیه ایران در المپیک ۲۰۲۰ کسر می شود، می گویند رضازاده بوده است! این قانون فدراسیون جهانی و IOC است، به من چه ربطی دارد؟ زمانی که وزنه برداری متضرر می شود، می گویند همه چیز تقصیر رضازاده است.»

با یک حساب سرانگشتی ساده به راحتی مشخص می شود سهم رضازاده چقدر است و کجای این معادله ایستاده. از 12 مورد رخ داده 6 مورد مربوط به زمان حضور رضازاده در فدراسیون بوده که می شود 50 درصد؛ پس حداقل مقصر نیمی از این کاهش سهمیه های ایران شما هستید. 

 

موضوع دیگری که رضازاده در این گفت وگو با آن اشاره کرده این است که مدعی شده: «من به خاطر سمتی که در کنفدراسیون آسیا داشتم، به موضوع ورود کردم و درخواست دادم حداقل سهمیه ایران به عدد ۳ برسد؛ اما بازهم قبول نکردند.»

در حالی که تصمیم گیری در این خصوص با کمیته بین المللی المپیک (IOC) و فدراسیون بین المللی وزنه برداری (IWF) است؛ اینکه رئیس سابق فدراسیون وزنه برداری با چه استدلالی این موضوع را در کنفدراسیون آسیا مطرح کرده که عملا در این قضیه محلی از اعراب ندارد، جای تعجب است. 

رضازاده در این گفتگو تلاش کرده از ضعف حافظه تاریخی ایرانی ها استفاده کرده و خود را در این ماجرا منزه و بدون تقصیر جلوه دهد اما حقیقت عیان تر از آنیست که بتوان آن را مخفی کرد.

در هر حال اینکه با ارائه اطلاعات غلط به مردم جامعه بخواهیم خود را از گناه تطهیر کنیم، کار درستی نمی تواند باشد چراکه دسترسی به اطلاعات در عصر تکنولوژی و ارتباطات بسیار راحت تر از چیزی است که تصور می شود و نمی توان به راحتی حقایق را کتمان کرد.

انتهای پیام

منبع فارس
کلید واژه :

دوپینگ در وزنه برداری

،

رضازاده

،

دوپینگ

ثبت نظرات
captcha