پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۲۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ابراهیم رها:

کتاب روسری نیست!

ابراهیم رها با بیان این که برای قاچاق کتاب مافیا شکل گرفته است، می گوید: کتاب روسری نیست که بگوییم اگر پشت ویترین مغازه ۵۰هزار تومان است، منِ دست فروش آن را ۲۰هزار تومان می فروشم.

کتاب روسری نیست!

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این نویسنده و طنزپرداز که کتاب چقدر خوبیم مایش به صورت قاچاق چاپ و عرضه می شود، درباره این پدیده اظهار کرد: قاچاقِ گسترده، حیرت انگیز و سازماندهی شده ای که در حوزه کتاب وجود دارد، بازار نحیف نشر را نابود خواهد کرد. به رغم این که انبارهای کتاب قاچاق را به صورت مکرر می گیرند اما این مسئله کماکان ادامه دارد و گوشه خیابان از کتاب های قاچاق پر است.

او در ادامه تاکید کرد: ما به کپی رایت نپیوسته ایم که این موضوع به قاچاق کتاب دامن می زند. همچنین کسانی که درگیر کار کتاب اند، از تألیف و تولید گرفته تا پخش آن، قاچاق را جدی نمی گیرند؛ اما این قاچاقِ گسترده و سازماندهی شده صنعت نشر را نابود می کند. به عنوان نمونه می توانم بگویم «چقدر خوبیم ما» ده ها هزار جلد فروش داشت، کتاب قدیمی ای هم نیست و در سال ۹۴ چاپ شده است. اما از ابتدای امسال که این کتاب را در بساطی های کنار خیابان دیدم، فروشش ناگهان افت کرد. این موضوع هم به دلیل این نبود که مدتی از چاپش گذشته زیرا همچنان پرنفس می فروخت. قاچاق کتاب هم به ناشر ضربه می زند و هم به مولف و توزیع کننده.

رها خاطرنشان کرد: قاچاقچیان کتاب برای فروش بیشتر کتاب ها می گویند این ها نسخه های سانسورنشده هستند. این افراد حق تألیف و توزیع نمی دهند، کاری هم نمی کنند، و فقط کتاب ها را کپی می گیرند. در حالی که هزینه ای نمی کنند کتاب ها را ارزان تر می فروشند. نمی توان از وجدان مردم با توجه به شرایط اقتصادی موجود انتظار داشت کتابِ ارزان تر را نخرند؛ افراد الان ترجیح می دهند اگر می خواهند کتابی بخرند، ضرر مالی کمتری به جیب شان بزنند.

او در ادامه بیان کرد: به نظرم باید برخورد خیلی جدی ای با این ماجرا اتفاق بیفتد. گرفتن چند انبار هم خیلی مفید نبوده است. گویا سود قاچاق کتاب آن قدر سرشار است که این هزینه ها را می پردازند و کماکان به کار خود ادامه می دهند. زمانی که به کتاب های بساطی ها نگاه می کنم، ۹۰ درصد کتاب هایی که می فروشند، کتاب هایی هستند که در کتاب فروشی ها وجود دارند؛ یعنی کتاب ها مجوز دارند و ممنوعه و سانسوری هم نیستند. همان کتاب های کتاب فروشی ها را به شکل ارزان تری ارائه می کنند که متأسفانه خریدار هم زیاد دارد.

نویسنده کتاب «عموجان استالین» درباره آگاه سازی مردم نسبت به کتاب های قاچاق، اظهار کرد: مردم باید متوجه شوند کتابی که در کنار خیابان فروخته می شود، چیز اضافه تری ندارد. از طرف دیگر  کسی که کتاب می خرد، کمی دغدغه فرهنگی دارد، این فرد باید بداند با خرید این کتاب ها شریان تولید کتاب را نابود می کند و اگر دغدغه فرهنگی دارد باید مطلقا این کار را نکند.

 او با بیان این که با برخورد با هرگونه دست فروش مخالف است، گفت: در این شرایط اقتصادی دست فروشی یک کار است، و اگر کسی کار داشت نمی آمد دست فروشی کند؛ اما در مورد کتاب فرق دارد. کتاب روسری نیست که بگوییم اگر پشت ویترین مغازه ۵۰هزار تومان است، منِ دست فروش آن را ۲۰هزار تومان می فروشم. یک مافیا برای کتاب شکل گرفته و کتاب ها را در تیراژ وسیع چاپ می کنند. ناشر ۱۰۰۰ نسخه کتاب چاپ می کند و قاچاقچیان ۵۰۰۰ نسخه.   

ابراهیم رها در ادامه گفت: چطور زمانی که  مردم متوجه شدند متکدیان سازماندهی شده عمل می کنند، کمتر بهشان پول دادند؛ اگر بفهمند کتاب هم مافیا دارد و سازماندهی شده است و عده ای از راه ناسالمی ارتزاق می کنند، حجم خرید این کتاب ها هم شاید کم شود. مردم باید نسبت به این ماجرا واقف شوند.

او خاطرنشان کرد: به جای این که بیشتر به مردم بگوییم این ها را نخرید، باید  به ضابطان قضایی و کسانی که با این افراد برخورد می کنند و یا می توانند برخورد کنند، بگوییم با این افراد جدی و اساسی برخورد کنید تا جلو این کار گرفته شود؛ وگرنه این را که به مردم بگوییم نخر، کارآمد نمی دانم.

 انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

ابراهیم رها

،

قاچاق کتاب

،

کتاب چقدر خوبیم ما

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha