پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۱۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دوئل فرهنگ و بازار کار در بودجه 98

انتشار بودجه نهادهای مختلف در سال گذشته با انتقاد جامعه نسبت به این ارقام همراه شد. نهادهایی که این میزان بالای بودجه را برای تبلیغات و بخش های فرهنگی دریافت کردند و اکنون با توجه به شرایط اقتصادی پر فراز و نشیب کشور ایران و فشار تحریم ها، بودجه این نهادها در سال 1397 قابل بررسی و شاید تغییر باشد.

دوئل فرهنگ و بازار کار در بودجه 98

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بعضی از اعضای مجلس و مسئولان در ابتدا با تاکید بر نیاز جامعه به موضوع و ثمره فعالیت این حوزه ها، در صدد توجیه تخصیص رقم ها برآمدند، اما این تلاش تاثیری بر نگاه انتقادی جامعه نسبت به این ارقام نداشت، در نتیجه بودجه های سال 1397 نسبت به سال گذشته با تغییرات محسوس همراه شده است و این تغییرات تا اندازه ای از کاهش سهم نهادهای مورد بحث خبر می دهد.

با وجود این تغییر همچنان خبر از تخصیص رقم های میلیاردی برای موسسه های تبلیغاتی به گوش می رسد و در مقابل جامعه نسبت به این عملکرد سازمان برنامه بودجه کشور نگاه متفاوت و حتی انتقادی دارد. بسیاری از افراد جامعه انتقال این بودجه به بازار کار و بخش خصوصی را عاملی در جهت بهبود اقتصاد پر مشکل ایران می دانند زیرا با توجه به اینکه اقتصاد زیر بنای رشد فرهنگی و اجتماعی است، اکنون رفع بحران های اقتصادی کشور در اولویت افراد جامعه قرار دارد.

**بودجه ها را برای کاهش بیکاری هزینه کنید
درباره این مسئله نظر بعضی از صاحبان کار و دانشجوها را جویا شده ایم. داوود که مدیریت سوپرمارکتی واقع در خیابان کریم خان زند را بر عهده دارد درخصوص انتقال بودجه نهادهای خاص به بازار کار نگاه مثبتی دارد و در این مورد به «ابتکار» می گوید: «در شرایطی که بسیاری از کالاها بنا به شرایط ضعیف اقتصادی، تحریم ها و نوسانات قیمت ارز با توجه به حجم بالای بیکاری و نیاز کشور به افزایش تولید داخلی، قطعا باید بودجه برخی نهادها وارد بازار کار شود زیرا تخصیص بودجه به نهادهای تبلیغاتی و فرهنگی صرفا به دکان بعضی افراد خاص تعلق می گیرد و ثمره مثبت ناشی از این رویکرد، شامل افراد کمتری در جامعه خواهد شد از این نظر که این نهادها تنها مخاطبان خاصی دارند».

او در ادامه همین موضوع توضیح می دهد: «وقتی بسیاری از کالاها به خاطر تحریم ها وارد کشور نمی شود، نیاز به بهبود بازار داخلی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و به همین دلیل حذف بودجه برخی نهادهایی که از راه های دیگری نیز کسب درآمد می کنند و نیاز به ارقام بالایی ندارند، تاثیر مناسبی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. من حذف بودجه های اینچنینی را به کاهش آن ها ترجیح می دهم و امیدوارم این کار، کمکی برای اقتصاد کشوری که اکثریت آن اکنون جوان هستند در سال آینده باشد».

**بودجه در جهت تولیدات داخلی نوشته شود
نظر فرد شاغل در سوپر مارکت تا حد زیادی قابل پیش بینی است زیرا او هر روز با نبود کالاهای سابق بیش از پیش نیاز به تولید داخلی را درک می کند و شاهد کاهش قدرت خرید روزانه خانواده ها است. حال برای در نظر گرفتن اقشار مختلف جامعه نظر نوشین را به عنوان دانشجوی ارتباطات دانشگاه تهران مرکز درباره کاهش بودجه برخی نهادهای یادشده، می پرسیم. همچنین قابل پیش بینی است که نگاه یک دانشجوی رشته ارتباطات تا اندازه ای نسبت به تخصیص بودجه برای برخی نهاد های فرهنگی در صورت ایجاد شرایطی خاص، مثبت است اما او در راستای اهمیت ورود بودجه بیشتر به بازار کار تاکید دارد و آن را برای از بین بردن بیکاری بسیار مفید می داند.

این دانشجوی ارتباطات درخصوص تزریق بودجه برای رونق گرفتن بازار داخلی می گوید: «اگر این بودجه ها توسط برخی نهادها منجر به اشتغال زایی برای تعداد زیادی از افراد و به خصوص جوانان شود، اتفاق مثبتی است که می تواند باعث امیدواری جامعه شود اما با این حال رقم های بودجه برخی از نهادهای خاص باید نسبت به سال های گذشته کاهش یابد. همچنین بسیاری از این موسسه ها علاوه بر این بودجه، رقمی جداگانه برای تبلیغ و اجرای برخی همایش ها دریافت می کنند که به نظر همین مبالغ برای ادامه فعالیت شان کفایت کند».

او درباره میزان نیاز جامعه امروز به چنین تغییراتی در زمینه بودجه اضافه می کند: «اگر مسئولان فعالیت این نهادها را برابر با رشد فرهنگ می دانند، باید در نظر بگیرند رشد بخش های خصوصی منجر به ارتقای بخش های دیگر جامعه نیز خواهد شد بنابراین سازمان برنامه و بودجه کشور باید در لحظه پر التهاب اقتصادی امروز، اولویت را به بهبود بازار کار داخلی اختصاص دهد».

نوشین در پایان با اشاره به نظرات مردم ادامه می دهد: «همان طور که از نظرهای برخی دوستان و دیگر مردم مشخص است، اولویت جامعه امروز حتی از دید اقشار فرهنگی، این است که بهتر است بودجه در جهت رشد اقتصاد و بازار نوشته و تخصیص داده شود.»

موضوع کاهش یا حذف ردیف های بودجه و اعمال نظارت بر این روند و چگونگی انجام آن و همچنین تغییرات بودجه سال 1398 را با یکی از نمایندگان مجلس در میان گذاشتیم. محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مورد بررسی بودجه سال آینده و به خصوص بودجه نهادهای مختلف می گوید: «در رابطه با بحث بودجه در حوزه های سلامت، عمران، فرهنگ و ... باید به اولویت ها، آسیب ها و اهداف اسناد بالادستی، این ارقام اختصاص یابد و البته سهم بودجه بخش های فرهنگی تنها حدود 4 درصد از کل بودجه کشور است. حال این رقم با توجه به صحبت مقام معظم رهبری درباره شبیخون فرهنگی، باید افزایش یابد. اینچنین فکر نکنید که انتقال این رقم به حوزه اقتصاد الزاما تاثیرگذاری بهتری دارد زیرا این ارقام به یک شخص تعلق نگرفته و عوامل مربوط به هر نهاد از این بودجه استفاده کرده و اشتغال زایی به همراه داشته است. با همه این مسائل موجود و اهمیت بخش فرهنگی، همکاران ما در مجلس سهم نهادهای تبلیغاتی و فرهنگی در بودجه بندی سال جاری را نسبت به سال 1396 تا حد زیادی کاهش دادند».

او در ادامه درباره چگونگی این کاهش و نظارت بر بودجه بندی ادامه می دهد: « در قانون بودجه سال 97 مقرر شد که رقم مربوط به این نهادها کاهش یابد و زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بگیرد. این وزارت نسبت به درخواست هر موسسه رقمی را صرفا در جهت فعالیت خاص و ذکر شده توسط درخواست کننده، پرداخت می کند. شیوه سابق در پرداخت بودجه ها را تغییر دادیم و تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیته ای طراحی شده که برای درخواست هر نهاد به بررسی می پردازد. در این کمیته معاون وزارت ارشاد، نماینده ای از کمیسیون فرهنگی مجلس و فردی از سازمان برنامه و بودجه حضور پیدا می کنند و نسبت به درخواست ها رسیدگی و تصمیم گیری می شود».

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره میزان کاهش رقم بودجه تبلیغات فرهنگی اضافه می کند: « در حال حاضر رقم دقیقی را در ذهن ندارم اما در سال 1396 این رقم حدود دویست و سی میلیارد بوده که اکنون شاید تنها 30 میلیارد و با نظارت وزارت ارشاد به بخش تبلیغات و فرهنگ اختصاص داده ایم. ببینید به طور قطع در شرایطی که حقوق کارمندان به سختی پرداخت می شود ما مانند گذشته بودجه بندی نخواهیم کرد، اما در نظر بگیرید که نمی توان ناگهان بودجه برخی نهادها را به طور کامل حذف کرد. هر نهاد با توجه به بودجه سال های قبل برنامه ریزی هایی می کند و امکان حذف آن وجود ندارد، اما بودجه برخی نهادها با توجه به ضرورت فعالیت ها و تاثیرگذاری شان به تدریج کمتر می شود و به این طریق شرایط مساعدتری برای سایر بخش ها ایجاد خواهد شد».

حسینی در پایان بیان می کند: « نیازهای اولیه اهمیت زیادی دارد اما فراموش نکنیم که فرهنگ را نمی توان نادیده گرفت ولی با شیوه هایی در صدد تخصیص بهینه رقم ها شده ایم. در گذشته موسسه ها برای تهیه تجهیزات، رسیدگی به مکان فعالیت و هزینه های مختلف رقمی را مد نظر داشتند و امروز تنها برای برگزاری فعالیت های فرهنگی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید شود رقم را دریافت می کنند».

انتهای پیام 

منبع روزنامه ابتکار

منبع ایرنا
کلید واژه :

بازار کار

،

دوئل فرهنگ

،

بودجه 98

ثبت نظرات
captcha