قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۱۱۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جلوه گری هنرمند ناشنوا در عمارت هنرمندان

گفته می شود سفر هزار فرسنگی با یک قدم آغاز می شود اما بسیاری از هنرمندان قصه پر غصه ای از آغاز قدم های نخستین شان در عرصه هنر دارند و شرح حال نابغه جوان و هنرمند ناشنوای اصفهانی که داستانی شنیدنی است.

جلوه گری هنرمند ناشنوا در عمارت هنرمندان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خاطره گذرش از بازارچه حسن آباد را فراموش نمی کند، همان بازار تاریخی و قدیمی که در منطقه سه اصفهان جای گرفته است و قدمتش به عهد صفوی می رسد، وقتی پا به آن بازارچه گذاشت سرنوشتش جور دیگری رغم خورد، جوانی ناشنوا که دوران تحصیل مدرسه را در مدارس استثنایی به پایان رساند و با رتبه دو رقمی و ممتاز وارد دانشگاه شد و در رشته کامپیوتر دانش آموخته شد.
اما نگاهش قلمو ، مینا و رنگ های لاجوردی را دنبال و زمزمه های هنر و تبلور احساس در رگ هایش غوغا می کرد، او توانست مفهوم هنر را درک و با ابتکار در میناکاری جلوه زیبای دیگری از این هنر را برای مان به نمایش بگذارد.
زبان بی زبانی در تقلای یافتن یک استاد میناکار همراه خانواده کوچه پس کوچه های اصفهان را طی کرد و نا امید نشد، شاید از نظر برخی هنرمندان و استادکارانی که او آنها را ملاقات کرده بود، ناشنوایی یک ناتوانی بود، اما مسیر زندگی اش روزی عوض شد که به اتفاق مادر گذرش به بازارچه حسن آباد افتاد و بالاخره مادر دست فرزند نابغه و خلاقش را در دست استاد کریمی نهاد و مغازه بسیار کوچک استاد به گرمی علی حاجعلی زاده را پذیرفت.
او تنها دو ماه در کنار استاد با اصول اولیه هنر مینا آشنا شد و شاگردی کرد اما تکرار رنگ ها و نقش ها برای او خسته کننده بود و تصمیم گرفت با نوآوری و خلاقیت جور دیگری به هنر مینا نگاه کند.
بعد از دو ماه دیگر کارگاه نرفت و خودش شروع به کار کرد، او در آثارش به جای استفاده از رنگ لاجوردی و رنگ های همیشگی هنر مینا، از رنگ های دودی، خاکستری ، نقره ای ، اناری و...استفاده و علاوه بر مس بر روی چوب و ام دی اف نیز نقش و نگارهای اسلیمی و مینا را تجربه کرد.
اکنون ذهن خلاق هنرمند ناشنوا در عمارت هنرمندان اصفهان چند روزی است که جلوه گری و مخاطبان خاصی را به سمت خود جذب می کند.
پدر علی می گوید مشکلی با ناشنوایی فرزندم ندارم او از بچگی دنبال نوآوری بود و سیاه قلم و نقاشی کار می کرد ولی از کار تکراری بیزار بود.
جلال حاج علی زاده از سفر فرزندش به استانبول و دیدار با استاندار وقت آن شهر می گوید که چطور به استقبال فرزندنش آمد و برای حمایت از او و آثارش درخواست زندگی در این شهر را داد، هرچند علی از پیشنهادش استقبال کرد اما نگران آینده فرزندم هستم، حمایت و بها دادن استاندار استانبول را از فشردن سرانگشتان هنرمندانه علی احساس کردم او معتقد بود که باید برای هنر ارزش قائل شد و در حق و حقوق هنرمندان جوان نباید کوتاهی کرد.
پدر علی که مدت هاست بخشی از مغازه ابزار فروشی اش را در اختیار فرزندش قرار داده و به این شکل از او حمایت می کند می گوید علی عاشقانه شبانه روز کار می کند ولی من نگران آینده او هستم.
مدیر عمارت هنرمندان اصفهان هم که این روزها دغدغه اش شناسایی و معرفی هنرمندان جوان است در نمایشگاه این هنرمند ناشنوا حضور دارد.
فرید صلواتی با بیان اینکه هنرمندان توانخواه زیادی شبیه علی حاج علی زاده در اصفهان وجود دارند،می گوید: این هنرمندان باید به جامعه معرفی شوند اما ما راه معرفی هنرمندان را بلد نیستیم.
وی معتقد است برای مطرح کردن و معرفی هنرمندان نیاز به ادبیات و راه خاص است و ما باید مردم را راغب کنیم تا هنرمندان را به ما معرفی کنند همانطور که علی حاج علی زاده را مردم به عمارت هنرمندان معرفی کردند هنرمندی که به سبک خودش چه در قلمزنی و چه در مینا و نقش برجسته بی نظیر است.
صلواتی با تاکید بر جهانی بودن هنرمند گفت: نمی توان کسی را که با احساس اثری را خلق می کند محدود کرد، باید از ظرفیتش به نفع کائنات استفاده کرد و ما از این افراد که بیشترشان به حاشیه رفته اند حمایت می کنیم چرا که اگر حمایت نشود مجبورند به جایی مهاجرت کنند که به آثارشان بها دهند.
علی حاج علی زاده هنرمند جوان و ناشنوای اصفهانی متولد 1368 می باشد او که چند روزی میهمان عمارت هنرمندان است این روزها بخشی از آثار مینا، نقاشی، قلمزنی و نقش برجسته هایش را به نمایش گذاشته و نمایشگاه وی تا سه دی ماه پذیرای علاقمندان است.

انتهای پیام 

منبع ایرنا
کلید واژه :

هنرمند ناشنوا

،

عمارت هنرمندان

،

جلال حاج علی زاده

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha