قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۰۱۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جمشید مشایخی 84 ساله شد

کیانیان: مشایخی از پیشگامان موج نو در سینمای ایران بود

جشن هشتاد و چهارمین سالروز تولد جمشید مشایخی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. رضا کیانیان در این مراسم گفت: مشایخی از پیشگامان موج نو در سینمای ایران بود.

کیانیان: مشایخی از پیشگامان موج نو در سینمای ایران بود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، مراسم هشتاد و چهارمین سالروز تولد جمشید مشایخی شب گذشته (سه شنبه ۶ آذرماه) در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

شاید برای انسان هیچ چیز ارزشمندتر از عمر مفید نباشد

مجید رجبی معمار به عنوان نخستین سخنران این مراسم گفت: جمشید مشایخی شخصیت نازنین سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است. خانه هنرمندان ایران مفتخر است که میزبانی جشن تولد او را بر عهده دارد و خوشحالیم که ایشان را در صحت و سلامت کامل می بینیم. ایام کسالت جمشید مشایخی بر ما سخت گذشت و خدا را شکر که با دعای خیر مردم بهبود یافتند. شاید برای انسان هیچ چیز ارزشمندتر از عمر مفید نباشد؛ از نوع برخورد مردم با جمشید مشایخی و ابراز احساسی که نسبت به ایشان می کنند می توان متوجه شد که آثار و زحمات مشایخی تا چه اندازه در ذهن و خاطر مردم ایران جای گرفته است. امیدواریم سال آینده نیز میزبان جشن تولد ایشان در خانه هنرمندان ایران باشیم.

جمشید مشایخی یکی از پیشگامان موج نو در سینمای ایران بود 

سخنران بعدی این مراسم رضا کیانیان بود که درباره موج نو سینمای ایران و نقش جمشید مشایخی در آن گفت: موج نو سینمای ایران که در اواخر دهه ۴۰ آغاز شد نمی توانست از بازیگران دوران قبل بهره بگیرد، چون آنها در تیپ هایی خاص جاافتاده بودند. البته یکی دو استثنا نیز در این میان وجود داشت. کارگردانان موج نو به قصه هایی با شخصیت پردازی و ظرایف آن علاقه داشتند و به همین دلیل سراغ بازیگران عرصه تئاتر رفتند و همان طور که می بینیم در این فیلم ها اکثر بازیگران تئاتری هستند. در خیل تئاتری های سینمای موج نو، پنج نفر بودند که پنج تن سینمای ایران شدند و اسمشان بر تارک سینمای ایران جای گرفت؛ داوود رشیدی، عزت اله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز و علی نصریان. متاسفانه دو نفر از آنها دیگر در میان ما نیستند اما آنها حتما در جهانی دیگر باز هم مشغول هنرنمایی هستند. امیدوارم سایه جمشید مشایخی بر سر بازیگران سینما و تئاتر و تلویزیون ایران برقرار باشد.

دوبله صدای مشایخی افتخارم است

در ادامه منوچهر اسماعیلی به روی صحنه آمد و به بیان خاطراتی از همکاری با جمشید مشایخی پرداخت. این استاد دوبله گفت: من بازی را قاپیدم و صدا از حلقوم بازیگر کشیدم تا به اینجا رسیدم. در زمان صداگذاری فیلم «قیصر»، به عادت همیشه برای نقش های مختلف افرادی را انتخاب کرده بودم تا به جای بازیگران صحبت کنند. وقتی مشغول تمرین صداگذاری صحنه های آغازین فیلم بودیم، متوجه برافروختگی جمشید مشایخی شدم و وقتی از او دلیلش را جویا شدم، متوجه شدم از دوبله صدایش ناراضی است. این وضعیت تا عصر همان روز ادامه یافت و در نهایت مشایخی از من خواست که خودم دوبله صدایش را بر عهده بگیرم و همین طور هم شد. این افتخار نصیب من شده است که در چندین فیلم به جای جمشید مشایخی صحبت کنم. به محض اینکه برای مراسم بزرگداشت او از من دعوت شدم، با افتخار به اینجا آمدم که صحت و سلامت او را تبریک بگویم. امیدوارم سایه او بر سر سینمای ایران مستدام باشد.

جمشید مشایخی یکی از شمایل های بزرگ سینمای ایران است

پس از آن پرویز جاهد در توضیحاتی گفت: جمشید مشایخی یکی از شمایل های بزرگ سینمای ایران است. کمتر بازیگری در سینمای ایران توانسته تبدیل به یک شمایل ماندگار شود و نقش هایی را بازی کند که تصویرش همواره در ذهن مخاطب باقی بماند. یکی از ویژگی های مهم جمشید مشایخی، سبک بازیگری اوست و رویکردی که به سینما دارد؛ این سبک بازیگری که می توان آن را بازیگری مولف یا موج نویی نامید، نسبت به آن نوع بازیگری که در فیلمفارسی رواج داشت متمایز بود. در فیلمفارسی با سطحی گرایی و الگوهای پیش پاافتاده مواجه بودیم و در آن بازیگر قادر نبود تمام توانایی ها و استعداد خود را به نمایش بگذارد. فیلمسازان موج نو با شخصیت هایی که خلق کردند، این امکان را به بازیگرانی مانند جمشید مشایخی دادند که توانایی های خود را بروز دهند. نسل نو بازیگران سینمای ایران با چهره هایی مانند جمشید مشایخی، عزت اله انتظامی، جعفر والی، فخری خوروش، پرویز فنی زاده، جلال مقدم و..بازیگری را به سطحی با استانداردهای تازه رساندند. این بازیگران هستند که به ایده ها و طرح های ذهنی فیلمساز شکل می دهند و آن را بر پرده سینما تجسم می بخشند. تاریخ سینمای ایران همواره جمشید مشایخی را به یاد خواهد داشت.

شیخ سینمای ایران

رضا درستکار دیگر سخنران این برنامه بود و درباره نقش جمشید مشایخی در سینمای ایران گفت: مشایخی در تمام این سال ها نقش پدران ما را بازی کرده است؛ پدرانی متین که بار سنگین زندگی را به دوش می کشند. او نیز این بار را تمام جهاتِ مسئولیت و به رغم تمام پیچ و خم های مسیر به دوش کشیده است. مشایخی از سر خاکساری و برای رشد جوانان سینمای ایران، حاضر شده در فیلم های کارگردانان جوان نیز ایفای نقش کند. او زیباست؛ مثل تمام پدران و مادران ما که انسان هایی معمولی هستند. او این مسیر طولانی را بدون بالا و پایین طی کرده است. او در کنار چهار تن دیگر سینمای ایران هرچند می توانستند شیخ سینمای ایران باشند، اما با سلوک ویژه ای که داشته اند حاضر به پذیرش این نقش نیز نشدند.

در ادامه این مراسم جمشید مشایخی به روی صحنه رفت و این بیت از اشعار حافظ را برای حاضران قرائت کرد: «گر در سرت هوای وصال است حافظا، باید که خاک درگه اهل هنر شوی». تقدیر علیرضا تابش و مجید رجبی معمار از جمشید مشایخی با اهدا هدایایی، برش کیک تولد و گرفتن عکس یادگاری نیز بخش پایانی این مراسم بود.

انتهای پیام

منبع فارس
کلید واژه :

تولد جمشید مشایخی

،

خانه هنرمندان ایران

،

رضا کیانیان

ثبت نظرات
captcha