قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۰۰۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا دولت به سیاست کوپنی رو می آورد؟

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کوپن ابزاری است در جهت کنترل موقت برخی پدیده ها تا دولت بتواند در بلندمدت نیازهای واقعی جامعه را تامین کند.

آیا دولت به سیاست کوپنی رو می آورد؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر محمدرضا لطفعلی پور  اظهار کرد: در تمامی نظام های اقتصادی زمانی که در عرضه کالا دچار مشکل شویم دولت ها به سیاست های کوپنی رو می آورند تا عرضه محدود را برای پاسخگویی به نیازها و به صورت کنترل شده به اجرا دربیاورند کوپنی شدن واقعیتی است که در همه نظام های اقتصادی در شرایطی که با کمبود عرضه مواجه هستند، به کارگرفته می شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه با این موضوع چگونه مقابله کنند و طول دوره کوپنی چه قدر باشد بستگی به شرایط اقتصاد دارد؛ ما در طول جنگ اگر از کوپن استفاده نمی کردیم بسیاری از اقشار دچار مشکلات شدید می شدند.

این استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی بیان کرد: یک خاصیت مهم کوپنی شدن این است که اقشار فقیر جامعه به کالاهایی دسترسی می یابند که در غیرکوپنی شدن دسترسی ندارند. 

لطفعلی پور تصریح کرد: دومین خاصیت کوپنی شدن این است که قیمت کالاهای اساسی تا حدی کنترل شده باقی می ماند و بدین ترتیب وضعیت اقشار پایین بدتر از این نمی شود.

وی ادامه داد: حال اگر کشوری بتواند در شرایطی به صورت کوتاه مدت از کوپن استفاده کند و در بلندمدت تولید خود را تشویق و ترغیب کند و اقتصاد مبتنی بر تولید را ایجاد کند، طوری که تولید بتواند به تقاضا جواب دهد به هر میزانی که تولید افزایش پیدا کند از عرضه کالاهای کوپنی درصدی کاهش پیدا می کند. 

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه کوپن ابزاری است در جهت کنترل موقت برخی پدیده ها تا دولت بتواند در بلندمدت نیازهای واقعی جامعه را تامین کند، افزود: تا زمانی که اقتصاد به ثبات پایدار نرسد و عرضه متناسب با تقاضا نباشد در زمینه ارز، مسکن ،کالای اساسی و غیره در بحبوحه کمبودها دولت ناچار است که به کوپن روی آورد. 

وی افزود: طولانی بودن پدیده کوپن نشان از ضعف ساختارهای زیربنایی کشور و ناتوانی اقتصاد در پاسخگویی به حداقل های جامعه دارد و تا زمانی که این زیرساخت ها فراهم نشود و تولید متناسب با نیاز جامعه نباشد این سیاست کوپنی اجرا می شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

کوپن

،

سیاست کوپنی

ثبت نظرات
captcha