پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۹۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا از پیشنهاد افزایش دستمزد کارگران گزارش می دهد؛

سقوط صنعت یا نجات کارگران

افزایش بی رویه نرخ اجناس به خصوص کالاهای اساسی در ماه های اخیر که ناشی از نوسانات بی رویه نرخ ارز و اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران و در مقابل آن عدم تغییر دستمزد شاغلان واحدهای بخش خصوصی و دولتی و ثابت ماندن قدرت خرید مردم، به گفته برخی از کارشناسان موجب کاهش 80 درصدی قدرت خرید مردم شده و همچنین خط فقر در کلان شهرهایی همچون تهران و اصفهان به مرز 5 میلیون تومان رسیده است.

سقوط صنعت یا نجات کارگران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در شرایط اقتصادی امروز و کاهش شدید قدرت خرید مردم، تئوری افزایش حقوق و دستمزد حقوق بگیران دولتی و بخش خصوصی به عنوان یک راهکار از سوی برخی از دولتمردان مطرح شده است و در مقابل عده ای از کارشناسان اقتصادی و همچنین برخی مسئولان معتقدند افزایش حقوق در چنین شرایطی نه تنها باعث حل این مشکل نخواهد شد، بلکه منجر به افزایش هزینه های دولت و در نهایت ایجاد بالا رفتن دوباره تورم خواهد شد و در نهایت کمکی به وضعیت نامطلوب فعلی مردم نخواهد کرد.

برخی از کارشناسان نیز راهکارهایی همچون افزایش معافیت های مالیاتی، پرداخت بن کارت های الکترونیکی برای خرید مواد غذایی، بنزین و ...، حذف یارانه مدیران بخش های دولتی و غیردولتی و هم چنین دریافت کنندگان حقوق ماهیانه بالای 5 میلیون تومان را به جای افزایش حقوق و دستمزد را ارائه داده اند.

بر این اساس نیز هفته گذشته جلسه شورای عالی کار با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان کارگران و کارفرمایان و همچنین نمایندگان وزارتخانه های امور اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و مسائل مرتبط با این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه ارائه سبدهای حمایتی نقدی از سوی دولت به عنوان یکی از راهکارهای اصلی مطرح شد و حتی هفته گذشته ارقامی هرچند اندک به حساب سرپرستان خانوار در قالب کمک به معیشت پرداخت شد.

جامعه کارگری از عموم اقشار جامعه مستثنی است

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان اصفهان که از حامیان طرح افزایش حقوق و دستمزد جهت جبران کاهش قدرت خرید چشمگیر قشر کارگر در ماه های اخیر است، به خبرنگار ایسنا می گوید: آنچه دولت بر آن پافشاری دارد این است که تا پایان سال سبد کالایی در چند نوبت به صورت نقدی به مردم ارائه کند، اما معتقدیم جامعه کارگری از دیگر اقشار جامعه مستثنی است. سبد کالا عموم مردم اعم از حقوق بگیران و غیر حقوق بگیران را در برمی گیرد، اما دغدغه ما در خصوص جامعه حقوق بگیر است.

احمدرضا معینی با بیان اینکه تصمیمات اتخاذ شده در خصوص وضعیت جامعه کارگری مربوط به زمانی است که نرخ ارز حدود سه هزار تومان بود، اظهار می کند: در حال حاضر نرخ ارز بین 14 تا 15 هزار تومان است، هم چنین جامعه کارفرمایی که بیشتر شامل دولت است، قیمت کالاهای اساسی همچون حبوبات، برنج، روغن، نوشیدنی ها، مواد شوینده و ... را افزایش داده و در این شرایط اقشار کم درآمد برای خرید مایحتاج خود باید چندین برابر قبل هزینه کنند، بنابراین کمبود درآمد به نحو دیگری باید برای جامعه کارگری جبران شود.

عضو شورای عالی کار همچنین درباره میزان کاهش قدرت خرید جامعه کارگری در سال جاری، تأکید می کند: در حال حاضر قدرت خرید این قشر حدود یک میلیون و 240 هزار تومان نسبت به ابتدای سال 97 کمتر شده است.

بدنه صنعت تحمل بار فشار اضافه را ندارد

اما نایب رئیس کانون کارفرمایان استان اصفهان عقیده دیگری دارد و به ایسنا، می گوید: افزایش حقوق و دستمزد در شرایط فعلی لطمه های زیادی به بدنه صنعت زده است و در زمینه اشتغال نیز مشکلاتی ایجاد می کند.

رضا چینی اظهار می کند: در اینکه جامعه با فقر گسترده ای دست وپنجه نرم می کند هیچ تردید نیست و ما نیز خواستار افزایش قدرت خرید قشر کارگر به عنوان بخش اعظم مشتریان واحدهای تولیدی و صنعتی هستیم.

وی ادامه می دهد: هرچه دامنه فقر گسترده تر شود وجدان کاری کارگر، توان او در انجام کار، تقاضا برای خرید و در نهایت رونق بازار داخلی کاهش می یابد.

نایب رئیس کانون کارفرمایان استان اصفهان با تأکید بر اینکه کشور در حال حاضر منابع کافی برای ارائه یارانه های حمایتی از قشر حقوق بگیر جامعه را دارد، تصریح می کند: در چنین شرایطی به جای اینکه بار را بر دوش صنایع و کارفرمایان بیندازیم، بهتر است از بسته های حمایتی دولتی کمک بگیریم تا بدنه جامعه کم کم بازسازی و آماده حرکت های بعدی شود.

وی با بیان اینکه صنعت و صادرات امروز با مشکلات مختلفی مواجه است، می گوید: متأسفانه صنایع کشور در طول 30 سال گذشته بازسازی نشده و از تکنولوژی روز دنیا عقب هستند، هم چنین روابط بین الملل هنوز در سطح مطلوب و ایده الی نیست و بخش صادرات همچنان با مشکلات زیادی روبروست و چندگانگی نرخ ارز اجازه صادرات را نمی دهد، از سوی دیگر مواد اولیه با یک قیمت تهیه می شود و موقع فروش جنس دوباره با مشکلات دیگری روبرو هستیم.

چینی تأکید می کند: در این شرایط بدنه صنعت تحمل فشار دوباره را ندارد و ممکن است اجرای طرح افزایش دستمزد به تعطیلی واحدهای صنعتی منجر شود، همچنین قوانین تا حدی هم دست و پای کارفرمایان را بسته است.

وی می گوید: به طور قطع حقوق فعلی جامعه حقوق بگیر برای تأمین زندگی یک خانواده کفایت نمی کند، اما افزایش حقوق کارگران در این شرایط به صنعت و اشتغال کشور ضربه خواهد زد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

دستمزد کارگران

،

صنعت

ثبت نظرات
captcha