قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
بانک ملی محل تبلیغات شما اینجاست 2 بانک سپه محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۷۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شوخی های بی مزه ای که مردم را نمی خنداند

تهیه کننده سریال «پس از باران» با تایید این مساله که سریال های تلویزیون به سمت غم و اندوه رفته اند، می گوید که ما اجازه شوخی با بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و مشاغل را نداریم؛ بنابراین سریال های ما به یکسری شوخی های بی مزه تبدیل می شود که ممکن است مردم هم به آن نخندند.

شوخی های بی مزه ای که مردم را نمی خنداند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، اسماعیل عفیفه درباره وضعیت سریال های تلویزیونی در ایران و کاهش ژانر طنز اظهار کرد: سریال طنز در همه جای دنیا حجم زیادی از برنامه های تلویزیون را اشغال می کند. در واقع سریال طنز هم مخاطب زیادتری دارد، هم تاثیر مثبتی بر زندگی روزمره مردم می گذارد. متاسفانه در ایران این قاعده رعایت نمی شود و حجم سریال های طنز از ملودرام کمتر است. یکی از دلایلی که حجم تولیدات سریال طنز در سایر کشورهای دنیا زیاد است، هم تمایل مخاطب است و هم اینکه کارکردی مثبت و مفیدی در زندگی اجتماعی مردم می گذارد. اگر در ایران این قاعده رعایت نمی شود و سریال طنز کم است، باید موشکافی کنیم و دلایل آن را پیدا کنیم.

او ادامه داد: سریال طنز شرایط خاص خود را دارد و اینگونه نیست که برنامه سازان تصمیم بگیرند و بتوانند برنامه کمدی بسازند. باید شرایط ساخت برنامه های کمدی فراهم شود که در حال حاضر با شرایطی که تلویزیون دارد، کمتر اتفاق می افتد.

تهیه کننده سریال های «میوه ممنوعه» و «در مسیر زاینده رود» درباره شرایط ساخت سریال های طنز خاطرنشان کرد: در سریال های طنز باید بتوانیم با موضوعات مختلف شوخی کنیم. در کشورهای دیگر شوخی کردن حد و مرزی ندارد و هیچ موضوعی نیست که خط قرمز کمدین ها و سریال های کمدی باشد. اما در ایران خط قرمزها بسیار زیاد است؛ البته توقع من این نیست که مانند کشورهای دیگر با همه چیز شوخی کنیم ولی با یک بخش از مسائل اجتماعی و سیاسی که حریمی را نیز از بین نمی برند باید بتوانیم شوخی کنیم. متاسفانه حوزه مسائلی که مجاز به طرح شوخ طبعانه آن ها هستیم بسیار بسته و محدود است. در نتیجه سریال های ما به یک سری شوخی های بی مزه تبدیل می شود که ممکن است مردم به آنها نخندند.

عفیفه اضافه کرد: سریال کمدی به افراد متخصص در زمینه بازیگری، نویسندگی و کارگردانی نیاز دارد که تعداد این افراد محدود است و در این چند سال گاهی وقت ها کسانی در تلویزیون به ساخت آثار طنز پرداختند که قریحه این کار را نداشتند. در سال های گذشته هنرمندان مختلف و متعددی بخت خود را در این ژانر آزمودند اما تعداد کمی توانستند از آن سربلند بیرون بیایند. از این گروه تعدادی نیز به دلایل مختلف از تلویزیون کوچ کرده اند. ابتدا باید شرایطی را فراهم آورد که این افراد برگردند و سپس باید به کشف و تربیت طنزپردازان جدید پرداخت. کاری که به دلیل محدودیت بودجه در این سال ها مورد غفلت واقع شده است.

تهیه کننده سریال های «پریا» و «آنام» در پایان گفت: مدیران باید تصمیم بگیرند و شرایط را برای رشد برنامه سازی طنز مهیا کنند؛ یعنی فضای خطوط قرمز را بازتر کنند، کمدین هایی را که از تلویزیون رفته اند برگردانند و به نیروهای جدید نیز میدان تجربه اندوزی بدهند.

انتهای پیام

منبع ایسنا

کلید واژه :

پس از باران

،

شوخی های بی مزه

،

اسماعیل عفیفه

،

سریال های تلویزیونی

ثبت نظرات
captcha