قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۷۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نمایش مبتذل یا تئاتر خانواده/8

روی مسمومیت فرهنگی مانند مسمومیت غذایی حساس باشیم

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت گفت: من واقعا تعجب می کنم در برخی تئاترها مشکلاتی وجود دارد که مسمومیت فرهنگی در جامعه ایجاد می کند اما واکنش مناسب یا در جای خود از سوی مسئولان نمی بینیم.

روی مسمومیت فرهنگی مانند مسمومیت غذایی حساس باشیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مدت هاست که موضوع ضرورت نظارت دقیق، قانونمند و همه جانبه بر تئاتر برای دستیابی به تئاتر سالم در عرصه این هنر نمایشی مطرح می شود و دغدغه تئاتردوستان و کارشناسان تئاتر شده است. دستیابی به چنین هدفی در راستای جلوگیری از بروز ابتذال و رفتارهای سطحی و غیراخلاقی در تئاتر و تماشای آن برای تمام اعضای خانواده از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

امیر نصیربیگی، رئیس سازمان بسیج هنرمندان و دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت مبنی بر مناسب بودن نمایش ها برای خانواده ها عنوان کرد: بی تعارف برخی از این نمایش ها اصلا به درد خانواده ها نمی خورد.

وی با بیان اینکه احساسش این است که نقش شورای نظارت در این زمینه خیلی جدی تر مشخص می شود، گفت: قوانین شورای نظارت می بایست در این زمینه قدری به روز رسانی شود و قطعا در ترکیب نفرات شرایط بهتری ایجاد شود. شاید اگر با خود دوستان شورا صحبت کنیم خودشان هم بدانند مواردی هست که به این مشکلات دامن می زند و نیاز به بررسی دارد.

نصیربیگی با اشاره به اینکه شورای نظارت و ارزشیابی یک شورایی است که به لحاظ فرهنگی مسئولیت دارد تا آرامش را در فضای تئاتری ایجاد کند، یادآور شد: ما اگر امروز در سیستم آبرسانی اشکالی داشته باشیم به طور مثال املاح آب بالا بوده یا ویروسی در آب باشد که امکان دارد در افراد مسمومیت ایجاد کند،  همه شاخک ها تیز می شوند و همه اظهارنظر می کنند و تلاش می کنند قضیه را مدیریت کنند، من واقعا تعجب می کنم که چرا در بخشی از کارها اتفاقاتی می افتد که مسمومیت فرهنگی در جامعه ایجاد می کند اما عکس العمل مناسبی در این راستا نمی بینیم.

وی در ادامه افزود: گاهی در این زمینه هیچ نظری داده نمی شود، حتی برخی دفاع های نامناسب هم از کارها می کنند، به نظرم اگر شورای نظارت اختیاری داشته باشد که از همان گام اول بازخوانی کارها آنها را بررسی کرده و حد و مرزها را مشخص کند، البته این حد و مرزها سلیقه ای نباشد و با شرع و اسلام وفاق داشته باشد، این مشکلات را نمی بینیم که کاری به اجرا برسد و بعد سرو صدا به پا کند که باید از صحنه کنار گذاشته شود. 

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت با اشاره به اهمیت عیارسنجی مناسب در زمان درست نمایش ها است، گفت: در این زمینه نیاز به تأمل بیشتر داریم تا کارهایی اجرا نشود که آسیب های اجتماعی وارد کند.

نصیربیگی در پاسخ به این سؤال که آیا در این زمینه تنها شورای نظارت می بایست مسئولیت داشته باشد، گفت: خیر، شورای نظارت بخشی از کار است. همکاران ما در مرکز هنرهای نمایشی و آقای شهرام کرمی در تلاش هستند سیستم جامعه تئاتری و بخشنامه هایی را در این فرآیند کلی تدوین و بخشی را به روز رسانی کنند تا هم از سلیقه ها در این زمینه دور باشیم و هم اینکه تئاتر ما به تئاتر خانواده پسند و دور از ابتذال نزدیک شود. 

وی در این باره افزود: بهرحال تئاتر هنر مردمی است اگر قرار باشد مردم آن را نبینند، این تئاتر به درد چه کسی می خورد، برخی کارها را من مطمئن هستم خود دوستان شورای نظارت هم با خانواده برای تماشایشان نمی روند! اینها نه تنها قرابت فرهنگی با اشتراکات ما ندارند؛ برخی اوقات ضدیت های جدی هم با فرهنگیان دارد و آثار جلف و سخیف، سطحی و مبتذلی هستند که در شأن هنری ما نیست.

نصیربیگی با بیان اینکه می بایست تلاش کنیم هنرمندان در یک فضای تخصصی سالم به کار هنری خود با شکل و شیوه مدنظرشان کار کنند، افزود: هر هنرمند باید در گام اول اخلاق مداری را سرلوحه کار خود کند. هر هنرمندی از اخلاق عبور کند هیچ چیزی را نمی توانیم برایش توجیه کنیم، هیچ کسی دوست ندارد در فضایی قرار بگیرد که در آن فضا اخلاق جایی برای ظهور و بروز ندارد.

انتهای پیام

منبع فارس

منبع فارس
کلید واژه :

نمایش مبتذل

،

مسمومیت فرهنگی

،

امیر نصیربیگی

ثبت نظرات
captcha