پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۷۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سوءمدیریت؛ آتشی که بر جان جنگل های کالیفرنیا افتاده است

وقوع آتش سوزی در بسیاری از نقاط آمریکا و دنیا پدیده شایعی است اما روند آتش سوزی هایی که در دهه گذشته در کالیفرنیا به وقوع پیوسته اند نشان می دهند این وقایع را دیگر نمی توان در دسته بلایای طبیعی تقسیم بندی کرد.

سوءمدیریت؛ آتشی که بر جان جنگل های کالیفرنیا افتاده است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در ایالت کالیفرنیای آمریکا یک زن حامله حین فرار از زبانه های آتش، وضع حمل کرد. در ویدئوهای منتشر شده خودروهای زیادی در حال فرار از آتش سوزی دیده می شوند. در شبکه های اجتماعی، صدها نفر از مسئولان خواسته اند عزیزانشان که مفقود هستند را پیدا کنند. 

اینها نمونه هایی از صحنه هایی هستند که مشاهده آنها از ۸ نوامبر (۱۷ آبان ماه)، پس از آغاز آتش سوزی مهیب در منطقه «بیوت» در شمال کالیفرنیا به امری روزمره برای مردم این منطقه تبدیل شده اند.

آتش، بر اساس نام منطقه ای که از آن آغاز شده -«جاده کریک کمپ»- به «کمپ فایر» یا «آتش سوزی کمپ» شهرت پیدا کرد، اما تنها به آن منطقه محدود نماند. 

ساعاتی بعداز وقوع «کمپ فایر» آتش سوزی مهیب دیگری از جاده ای به نام «وولزی کانیون» در شهر «ونچورا» آغاز شد و به تأسی از نام منطقه به آتش «وولزی» معروف شد؛ در منطقه مجاور، حریق دیگری به نام «هیل» چند روز بعد آغاز شد.  

خسارات و تلفات در ۳ کانون آتش سوزی 

کمپ فایر

 آتش سوزی کمپ تا این لحظه مرگبارترین و مخرب ترین آتش سوزی تاریخ ایالت کالیفرنیا محسوب می شود. آتش تا این لحظه در منطقه ای به مساحت ۵۷ هزار هکتار گسترده شده و ۱۱۸۶۲ سازه را تخریب کرده است.

از این میان، ۹۷۰۰ ساختمان، خانه های ویلایی و ۱۱۸ ساختمان، مجتمع آپارتمانی بوده اند. با توجه به پیشروی های آتش و ناتوانی در مهار آن، این ارقام به سرعت در حال تغییر و رو به افزایش هستند.

کمپ فایر، مطابق آخرین آمارهای رسمی، حدود ۱۹ میلیارد دلار خسارت به جا گذاشته و از این لحاظ پرهزینه ترین آتش سوزی در تاریخ ایالت کالیفرنیا به شمار می رود.

 دست کم ساکنان ۷ شهر کوچک که نزدیک به ۵۲۰۰۰ نفر هستند در اثر آتش سوزی مجبور به ترک خانه و کاشانه شده اند. بخش های زیادی از شهر «پارادایز»، با ۲۶۰۰۰ نفر جمعیت، در روزهای اولیه آغاز آتش سوزی به طور کامل نابود شد. 

ساکنان منطقه بیوت، در یک اردوگاه اسکان موقت در شهر «شیکو» زندگی می کنند.

بسیاری از آوارگان، طبق نوشته «سی ان ان»، با گذشت ۱۱ روز از آغاز آتش سوزی سرگردان هستند و سازمان دهی خاصی برای رسیدگی به وضعیت آنها صورت نگرفته است.

عده زیادی به «شیکو» که پرجمعیت ترین شهر بیوت است و ۱۵ مایل با کانون کمپ فایر فاصله دارد رفته و در یک اردوگاه اسکان موقت داخل چادر زندگی می کنند. 

اما شبکه خبری سی ان ان می گوید این سکونت گاه با توجه به قرار گرفتن در دامنه تپه و احتمال وقوع باران در روزهای آینده با خطر وقوع سیل مواجه است و ساکنان بایستی به زودی جای دیگری برای نقل مکان پیدا کنند.

این شبکه خبری همچنین گفته شمار زیادی از خانواده هایی که آتش سوزی کمپ فایر خانه هایشان را نابود کرده به «شیکو» آمده اند هنوز جایی را برای اسکان پیدا کرده اند. 

 

  کمپ فایر آمارهای بی سابقه ای هم از لحاظ تلفات دارد. تا کنون علاوه بر ۷۷ نفری که کشته شده اند از سرنوشت ۱۲۷۶ نفر دیگر هم خبری در دست نیست و انتظار می رود شمار کشته شده ها در روزهای آینده افزایش پیدا کند. 

«سی ان ان» نوشته مسئولان ایالت در برابر اندوه صدها نفر از خانواده هایی که به دنبال دریافت اطلاعاتی از عزیزان مفقودشان هستند، دورنمایی یأس آور ارائه می کنند: انتظار نمی رود آتش تا ۳۰ نوامبر مهار شود. 

«کوری هونیا»کلانتر منطقه «بیوت» می گوید: «[آتش سوزی] سهمگین است. لغت دیگری برای توصیفش پیدا نمی کنم. بی سابقه است. هیچ کس تا حالا مجبور نبوده با آتش سوزی ای در این وسعت دست و پنجه نرم کند که تا این حد خرابی به بار آورده و متأسفانه باعث مرگ این همه آدم شده است.»

وی می افزاید: «هرج و مرجی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم فوق تصور است و شمار مفقودین ممکن است تغییر کند».

«سادیا کوئینت» به سی ان ان می گوید نمی داند چه بر سر عمویش که در خانه ای در شهر «پارادیس» زندگی می کرده آمده است. او گفت: «فقط این را می دانیم که خانه اش سوخته و ماشین او داخل پارکینگ بوده است. بنابراین، فقط منتظریم کلانتری منطقه به آنجا برود و به ما بگوید که جسدش آنجا هست یا نه.»

او اضافه کرد: «صبوری می کنیم، چون می دانیم فعلاً فقط ما نیستیم که به این مصیبت گرفتار شده ایم.»

آثار کمپ فایر، زندگی را در مناطق اطراف «بیوت» هم مختل کرده است. در «منطقه خلیج سان فرانسیسکو»، در شمال کالیفرنیا دود ناشی از آتش باعث آلودگی هوا شده و مدارس را به تعطیلی کشانده است. 

آتش «وولزی»

ساعاتی بعد از وقوع کمپ فایر در روز 8 نوامبر، آتش مخرب دیگری در شهرهای «ونچورا» و «لس آنجلس» به وقوع پیوست. این آتش سوزی تا کنون 39234 هکتار را در بر گرفته و حدود 1500 سازه را تخریب کرده است.

آخرین آمارها حاکی است آتش در این ناحیه که به «وولزی» معروف شده بیش از 295 هزار نفر را مجبور به ترک خانه ها کرده و 3 نفر هم بر اثر آتش سوزی جان باخته اند. تنها به مدد قطع وزش بادهای شدید موسوم به «سانتا آنا» بوده که بیش از 90 درصد این آتش مهار شده است.

خانه های شمار زیادی از ساکنان از جمله منازل برخی چهره های مطرح هالیوود بر اثر وولزی به خاکستر تبدیل شده و مقام ها درباره تداوم خطرات علیه کسانی که قصد دارند احیاناً به منازلشان بازگردد هشدار داده اند.

فاکس نیوز به نقل از مقام های آتش نشانی ونچورا نوشته است: «تیرهای برق سوخته، خانه های آسیب دیده و آتش گرفته، جاده های مملو از خرابه های ساختمان ها و گارد ریل های سوخته خطرات زیادی از لحاظ ایمنی برای ساکنانی که قصد بازگشت دارند ایجاد می کنند.»

آتش سوزی «هیل» 

در شهرستان «ونچورا»، واقع در قسمت جنوبی ایالت آتش سوزی کوچکی مساحتی به وسعت تقریباً 18 کیلومترمربع را سوزانده است. دو سازه در این منطقه سوخته اند و دو ساختمان آسیب دیده اند. آتش سوزی در این منطقه تقریباً به طور کامل مهار شده و تلفاتی به جا نگذاشته است. 

دلایل وقوع

 

مقام های کالیفرنیا همچنان از علت آتش سوزی اطلاع دقیقی در دست ندارند.

برخی از افراد شکایتی را علیه شرکت «Pacific Gas & Electric» که به اختصار «پی.جی اند ای» خوانده می شود تنظیم کرده اند. «کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا» روز دوشنبه اعلام کرد تحقیقات درباره نقش «پی. جی اند ای» و همچنین شرکت «Southe Califoia Edison» را در ارتباط با آتش سوزی اخیر آغاز کرده است.

گزارش ها حاکی از آن است دقایقی پیش از آتش سوزی، این دو شرکت که در زمینه انرژی فعالیت می کنند، مشکلاتی را در ارتباط با خطوط برق رسانی در همان مناطقی که آتش شعله ور شده بود گزارش کرده اند.

دو روز قبل از آغاز آتش سوزی، این دو شرکت به مشترکان خود هشدار داده بودند به دلیل شرایط آب وهوایی نامساعد، باد شدید و خشکی منطقه ممکن است با قطعی برق مواجه شوند.

آنها همچنین هشدار داده بودند به دلیل نگرانی های ایمنی ممکن است برق را در برخی نقاط قطع کنند اما هیچ کدام از این شرکت ها این اقدام را در مقیاس وسیعی از منطقه صورت نداند و حتی روز پنج شنبه (روز آتش سوزی) قطع برقی صورت نگرفت.

با این حال مقام های آمریکایی می گویند به دلیل پیچیدگی اوضاع ممکن است مشخص شدن دلیل اصلی آتش سوزی ماه ها زمان ببرد.

سومدیریت یا بلایای طبیعی؟

با آنکه این سه آتش سوزی در کالیفرنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته اند آنها تنها حریق هایی نیستند که در سال جاری در این ایالت اتفاق افتاده اند. کالیفرنیا، در واقع، یکی از بلاخیزترین ایالت های آمریکا از حیث حریق محسوب می شود. 

آمارهای رسمی نشان می دهند تنها در سال جاری میلادی، ۷۵۷۹ مورد آتش سوزی در کالیفرنیا اتفاق افتاده که ۶۷۴۹۵۷ هکتار زمین را طعمه حریق کرده است. این آتش سوزی ها تا کنون بیش از ۲.۹۷۵ میلیارد دلار خسارت به بار آورده اند. 

نگاهی به روند کلی آتش سوزی ها در گذر زمان هم چندان امیدبخش نیست. از میان ۱۰ آتش سوزی در کالیفرنیا که در طول تاریخ بیشترین خرابی ها را در این ایالت به بار آورده اند ۶ مورد ظرف سه سال گذشته اتفاق افتاده اند.

در نظر داشتن این نکته مهم است که وقوع آتش سوزی در بسیاری از نقاط آمریکا و دنیا پدیده شایعی است؛ درباره حریق سال ۲۰۱۸ در کالیفرنیا اما مسئله این است که آنها (طبق آمارهایی که ووکس نیوز گزارش داده) حدود ۳۰ درصد نسبت به دهه گذشته سهمگین تر شده اند به طوری که تخریب های گسترده و تبعات مرگبار آنها را دیگر نمی توان در دسته بلایای طبیعی تقسیم بندی کرد. 

به واقع، فعالیت های بشری سهم عمده ای در تشدید مخاطرات، هزینه ها و لطمات ناشی از آتش سوزی ها داشته اند. این مخاطرات، رو به گسترش هستند و این یعنی اینکه برای مناطق وسیعی از آمریکا، آینده پیش رو خطرناک تر است. 

پایگاه خبری ووکس نیوز در همین راستا نوشته است: «آتش سوزی های کالیفرنیا از مفهوم بلایای طبیعی فراتر می روند، چون تصمیم های تعمدی و تبعات ناخواسته مربوط به توسعه ی شهری باعث شده مناطق زیادی از این ایالت به انبار باروت تبدیل شود»

سکونت در مسیر بلا

بسیاری از نواحی کالیفرنیا به طور طبیعی گرم و خشک هستند و بخش زیادی از سال، در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند. اما جمعیت در این ایالت در دهه اخیر افزایش عمده ای داشته؛ مسئله ای که ایجاد نوعی همپوشانی میان مناطق پرخطر و مناطق دارای تراکم جمعیتی را به همراه داشته.

 نقشه زیر نشان می دهد با افزایش جمعیت در ایالت کالیفرنیا تراکم جمعیت (سمت چپ) در مناطقی که خطر آتش سوزی در آنها بیشتر است، افزایش پیدا کرده است. 

 

مطالعات عملی انجام شده نشان می دهند انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۶۴۵ هزار مسکن در مناطقی که از حیث خطر آتش سوزی در وضعیت قرمز قرار دارند ساخته شوند. 

«لین تالماچوف»، یک سخنگوی سازمان  اداره جنگل بانی و پیشگیری آتش سوزی به رسانه های آمریکا گفت: «شاهد این هستیم که ساخت و ساز در مناطق در معرض آتش بیشتر و بیشتر می شود. ۹۵ درصد جمعیت این ایالت، تنها در 6 درصد اراضی آن ساکن شده است.»

مدیریت جنگل

کارشناسان بارها هشدار داده اند  وجود ۱۲۹ میلیون قطعه درخت خشک شده که در ۸.۹ میلیون جریب پراکنده شده خطری بالقوه برای وقوع آتش سوزی در کالیفرنیا به شمار می رود.   

 

 

وجود این درختان باعث می شود در فصول گرم مانند اکنون، جرقه های کوچک آتش، رعد و برق یا اشتباهات انسانی به وقوع آتش سوزی های مهیب منجر شود. 

وزارت کشاورزی آمریکا در ماه دسامبر هشدار داده بود از نوامبر ۲۰۱۶ نزدیک به ۲۷ میلیون قطعه درخت دیگر در ایالت کالیفرنیا خشک شده اند و احتمال دارد با توجه به هوای گرم باعث آتش سوزی در این منطقه شوند. 

«کریستال بکهام»، عضو کمیسیون «لیتل هوور» که یک نهاد مستقل نظارتی در کالیفرنیا است به واشنگتن اگزماینر گفت: «ازدحام درخت ها در جنگل های ما بیش از حد زیاد است.»

وی گفت: «مناطقی هستند که تعداد درخت ها در آنها چهار برابر تعدادی است که باید باشد. وقتی این همه درخت با این تراکم کنار هم قرار می گیرند، نمی توانند به آبی که نیاز دارند دسترسی پیدا کنند بنابراین در برابر خشکسالی، حشرات و بیماری آسیب پذیر می شوند. و وقتی که این درخت ها می میرند و خشک می شوند به تهدید برای آتش سوزی تبدیل می شوند.»

کارشناسان می گویند در چنین شرایطی دو روش برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی وجود دارد. روش اول، ایجاد آتش های عمدی برای کنار زدن مواد قابل اشتعال از سطح جنگل و دادن فضای تنفس بیشتر به درختان است. 

روش دوم این است که مسئولان درخت های کوچکتر را قطع کنند تا احتمال سرایت آتش به درخت های مجاور در جنگل های خشک را کاهش دهند. 

روزنامه واشنگتن اگزماینر نوشته اجرای این پروژه ها هزینه بر هستند و سازمان ها مسئول در ایالت کالیفرنیا تاکنون بخش اعظم بودجه های دریافتی را به مهار آتش سوزی اختصاص داده اند تا پیشگیری از آنها.

انتهای پیام

منبع فارس
کلید واژه :

جنگل های کالیفرنیا

،

وقوع آتش سوزی

،

بلایای طبیعی

ثبت نظرات
captcha