قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 بانک سپه محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۷۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بانک مرکزی باید به شکل کلان وارد بازار ارز شود/ سازوکار بازار نباید مانند بورس ارز باشد

یک کارشناس ارزی با اشاره به ضوابط بازار معاملات نقد و حواله ارز گفت: باید فعالان بزرگ ارزی مثل بانک ها و صادرکنند گان بزرگی که درآمد بالا و کلان دارند در این بازار حراج و آپشن بتوانند و به عرضه و تقاضا بپردازند تا بازار به یک تعادل قیمتی توسط عوامل بازارساز برسد.

بانک مرکزی باید به شکل کلان وارد بازار ارز شود/ سازوکار بازار نباید مانند بورس ارز باشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سید کمال سیدعلی در مورد راه اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارز، ضمن عنوان این مطلب که برای تحلیل دقیق باید اطلاعات مربوط به این بازار به طور وسیع از سوی بانک مرکزی ارائه شود، اظهار داشت: اما بازار موقعی می تواند به تعادل برسد که لایه های مختلف و مرتبط با مسائل ارزی به منظور عمق بخشیدن به این بازار، سازوکار درستی داشته باشد.

وی افزود: در سال 79 تا 80 که یکسان سازی نرخ ارز شروع شد، مقررات مربوط به عملیات بازار بین بانکی، نحوه مداخله بانک مرکزی را تعیین کرد و در این راستا یکی از ابزارها هم موضوع آپشن یا حراج بود. بنابراین به نظر می رسد رویکرد بانک مرکزی به عنوان یک بازارساز بزرگ نباید با صرافی ها مواجهه داشته باشد و لازم است فعالان ارزی و اقتصادی کشور همانطور که در صحبت های رئیس کل بانک مرکزی اشاره شده، به صورت کلان وارد این بازار شوند.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: باید فعالان بزرگ ارزی مثل بانک ها و صادرکنند گان بزرگی که درآمد بالا و کلان دارند، در این بازار حراج و آپشن بتوانند و به عرضه و تقاضا بپردازند تا بازار به یک تعادل قیمتی توسط عوامل بازارساز برسد. در این بازار بانک مرکزی به عنوان یک ناظر و بانک ها و شرکت های صادرکننده، به عنوان عوامل بازار می توانند در حراج شرکت کنند و قیمت ارز در آنجا کشف می شود و کشف قیمت به شیوه ای صورت گیرد که عرضه و تقاضاهای کلان در آن وجود داشته باشد.

سید علی تاکید کرد: البته معتقدم نباید این بازار به صورت بورس فعال شود و همیشه گفته ام وقتی عرضه و تقاضا هم پوشانی ندارند، بورس ارز قیمت را صعودی می کند زیرا غیر از واردکنندگان، سایر افراد وارد بازار شوند و به ارز به عنوان کالای نگاه کنند، در صورتی که بانک مرکزی موظف است با منابع ارزی بازار را کنترل کند. 

این کارشناس ارزی با بیان اینکه حرکت کردن به سمت حراج و آپشن باید برای متقاضیان واقعی باشد، گفت: نباید همه افراد و تقاضاها در این بازار حاضر شوند و اینکه رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده است، بانک ها و صرافی ها و صادرکنندگان بازیگران این بازار هستند، رویکرد درستی است.

وی در پاسخ به این سوال که با آغاز به کار این بازار، ادامه فعالیت بازار ثانویه ضرورتی دارد؟ گفت: مادامی که بازار جدید شکل نگرفته است، بازار ثانویه می تواند به راه خود ادامه دهد و اگر بازار جدید راه اندازی شد و بانک مرکزی از ورود مستقیم و مواجهه با صرافی های کوچک جدا شود، این بازار می تواند جایگزین بازار ثانویه شود.

انتهای پیام

کلید واژه :

بانک مرکزی

،

بازار ارز

،

بورس ارز

ثبت نظرات
captcha