پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۷۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سایه سنگین اینستاگرام بر پیکر سینمای ایران

با فیلتر شدن تلگرام، بسیاری از فعالیت ها در فضای مجازی بر بستر اینستاگرام متمرکز شد و استقبال از شومن های اینستاگرامی بالا گرفت. متأسفانه سینمای ایران هم که این روزها فقط در «گیشه» تعریف می شود، به این ماجرا پیوسته است.

سایه سنگین اینستاگرام بر پیکر سینمای ایران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، چند وقتی است که قطار سینمای ایران در بخش های مختلف از ریل خارج شده است؛ سینمایی که روزی ساخت فیلم در آن یک فریضه بود، اما امروز به کالای مصرفی نازل و یکبار مصرف تبدیل شده است که هدفی جز کسب گیشه ندارد.

بسیاری از دلسوزان سینما بارها و بارها درباره خارج شدن قطار سینمای ایران هشدار داده اند، اما مدیران فرهنگی و سیاستگذاران سینما یا به روی خود نمی آورند، یا نمی توانند کاری بکنند. اگر روزی می شد که سینمای ایران با برنامه ریزی درست به ریل و مسیر اصلی برگرداند، امروز دیگر تنها برنامه ریزی نیاز نیست، به افراد دغدغه مند هم نیاز است. البته بگذریم از این که افراد دغدغه مند عرصه سینما نیز یک به یک تسلیم سینمای مبتذل می شوند و به سمت آن می روند.

سینمایی که روزی برای نجات یافتن آن از دست فیلمفارسی، جشن گرفتیم و سال ها تلاش کردیم که به سمت درست آن را هدایت کنیم، امروز دوباره به سمت فیلمفارسی رفته است. اگر قرار بود ما در نهایت ادامه دهنده راه فیلمفارسی های قبل از انقلاب باشیم، پس چه دلیلی داشت که آن را تغییر دهیم؟

چند وقتی است که شبکه اجتماعی اینستاگرام، سایه سنگینی را بر پیکر سینمای ایران انداخته است، سایه ای که باعث شده است که اکثر ارزش ها در سینمای ایران به محاق برود و فرعیات جای آن را بگیرد. این شبکه اجتماعی در سال های اخیر بر روی انتخاب ها و پرداخت دستمزدها  ـ بر اساس میزان دنبال کننده هنرپیشه ها ـ تأثیر بسیاری گذاشته و همین امر باعث اعتراض برخی از کارگردانان و تهیه کنندگان و منتقدان شده است.

عطش فتح گیشه و ارتباط تنگاتنگ آن با تبلیغات در فضای مجازی، رفته رفته به یک ارزش در سینمایی ایران تبدیل شده و آرمان های آن را به نابودی می کشاند. اخیراً حتی شنیده می شود که برخی از فیلم های سینمایی برای انتخاب بازیگر از شاخ های اینستاگرامی دعوت به همکاری می کنند و این موضوع یعنی سینمای ایران روزهای بدتر از این را هم تجربه خواهد کرد.

افرادی که رستوران گردی می کنند، دابسمش می سازند یا کلیپ های کوتاه هجوآمیز تولید می کنند، به دلیل داشتن تعداد زیادی دنبال کننده (فالوور) به پروژه های سینمایی دعوت می شوند

منبع فارس
کلید واژه :

اینستاگرام

،

شومن های اینستاگرامی

،

سینمای ایران

ثبت نظرات
captcha