پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۷۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پولشویی داریم یا نداریم

در حالی که در جهان توسعه یافته درباره افراد قدرتمند و فعالیت های پولشویی آن ها، گزارش های جدی در رسانه ها منتشر می شود، در ایران «واقعی» دانستن پولشویی در صحبت های مقامات هم تحمل نمی شود.

پولشویی داریم یا نداریم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در ایران حتی صحبت از واقعیت داشتن پولشویی در کشور نیز تحمل نمی شود و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه چند روزی است که به خاطر صحبت هایش با شدیدترین هجمه ها مواجه شده و حتی نمایندگان مجلس صحبت از استیضاح او کرده اند. ظریف در چند جمله کوتاه در گفت و گوی ویدئویی با خبرآنلاین گفته بود:«پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می برند. من نمی خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم، اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می کنند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.با این وضعیت ما نمی توانیم با فضا سازی ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است 30 هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده اند. آنها می توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا سازی شان کنند.»

پولشویی نه یک واقعیت در ایران بلکه در تمام جهان است. بر اساس گزارش اداره مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، حجم پولشویی در جهان را چیزی معادل 2 تا 5 درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان برآورد می کند که رقمی برابر با 800 میلیارد دلار تا 2 تریلیون دلار را شامل می شود. اما صحبت از همین واقعیت جهانی در ایران، چندان ساده نیست. در حالی که در جهان توسعه یافته درباره افراد قدرتمند وفعالیت های پولشویی آن ها، گزارش های جدی در رسانه ها منتشر می شود، در ایران «واقعی» دانستن پولشویی در صحبت های مقامات هم تحمل نمی شود. «ایران» به همین بهانه در گفت و گو با کارشناسان به بررسی واقعیت پولشویی پرداخته است.

** مبارزه با پولشویی را سیاسی نکنیم
داوود سوری، اقتصاددان و عضو هیأت علمی مؤسسه عالی آموزش بانکداری است. او معتقد است که پولشویی، مسأله ای مسلم در اقتصاد هر کشوری است و به جز تصویب قوانین، راهی برای مبارزه با آن وجود ندارد.

** به نظر شما پولشویی در ایران واقعاً، حقیقت دارد؟
درباره اینکه پولشویی هست، باید بگویم که مسلماً هست. بعید می دانم جایی در دنیا داشته باشیم که در آن پولشویی وجود نداشته باشد. اما مسأله مهم شدت پولشویی است. در هر کشوری که ساز و کاری برای مبارزه با پولشویی نداشته باشیم، شدت آن هم بیشتر است. با توجه به همین گزاره های ساده می توان نتیجه گرفت که پولشویی در ایران هم با شدت جریان دارد. البته نمی دانم عدد و رقم آن در ایران به چه میزان است، ولی براحتی می توان دید که فعالیت های زیادی در ایران با پولشویی انجام می شود. ما در منطقه ای هستیم که شاهراه قاچاق مواد مخدر است. جایی است که خیلی از پول ها باید به نوعی در آن شسته شود و ما هم قوانین مان زیاد محکم نیست. پس طبیعی است که در ایران انجام بگیرد.

** در کشورهای دیگر دنیا چطور؟
پولشویی در همه جای دنیا هست ولی مسأله اصلی، محکم بودن اجرای قوانین است. به همین خاطر براحتی نمی توان بقیه کشورهای دنیا را با ایران مقایسه کرد. دلایل مختلفی هم برای آن وجود دارد. زیرساخت های مبادله و پرداخت ما چندان پیشرفته نیست. خیلی از مبادلات ما باید نقد انجام شود و این خودش حفره بزرگی را در نظام های پرداخت مان ایجاد می کند. خیلی اوقات می شنویم و با افتخار مطرح می کنیم که فردی کیفی پیدا کرده که در آن یک میلیارد پول بوده و آن را پس داده است. عملکرد فرد خیلی درست بوده ولی اینکه فردی یک میلیارد پول و طلا را در کیفی حمل می کند و آن را گم هم می کند، خودش یک سؤال بزرگ است. این کوچکترین شواهد عینی است که برای حدس و گمان زدن درباره پولشویی در ایران وجود دارد. به هر حال تمام برآوردها نشان می دهد که پولشویی یک واقعیت است و انکار آن هیچ توجیهی ندارد.

** چه کسانی از پولشویی نفع می برند و این نفع آنها چگونه رقم می خورد؟
کسانی که منبع مالی به دست می آورند که تمیز نیست و می خواهند آنها را با منابع تمیز دیگران قاطی کنند و رد آن را گم کنند، بحث پولشویی را دنبال می کنند. آنها می توانند این کار را برای فرار مالیاتی انجام دهند، برای خروج ارز از کشور یا هر کار دیگری.

** هیچ حزب و جریانی پولشویی را تأیید نمی کند و همه مخالف آن هستند. با وجود این چرا در برابر انجام اقدامات ضد پولشویی مقاومت وجود دارد؟
مسأله آن است که به خیلی از مباحث ما جنبه سیاسی داده می شود و جنبه اقتصادی و حتی اجتماعی آن خیلی اوقات در نظر گرفته نمی شود. افراد ممکن است با خیلی چیزها موافق باشند ولی در جناح بندی نظرشان عوض می شود. رقابت های سیاسی در قالب تصمیم گیری ها خود را نشان می دهند و همین می شود که مسأله ساده اقتصادی مثل مقابله با پولشویی، به یک جریان پیچیده سیاسی تبدیل می شود.

** می توان گفت کسانی که برای تصویب قانون مبارزه با پولشویی جوسازی منفی می کنند، نفع شان در وجود داشتن پولشویی است؟
می شود این حدس را زد ولی صحبت کردن از آن بدون مدرک سخت است. اما بالاخره گمانه ای است که با توجه به فضای ایران می توان گفت بله، وجود دارد.

** با توجه به تحریم ها، گفته می شود که ایران بهشت پولشویی می شود. به نظر شما آیا چنین چیزی محتمل است؟
بعید می دانم فضایی شکل بگیرد که بتوان از آن تعریف بهشت پولشویی را داشت. چون که ارتباطات مالی ما با دنیا سخت و مشکل است و ارتباطات مشروع و درست مان را هم با مشکل انجام می دهیم. اما به هر حال با شرایط تحریم، انجام دادن برخی از کارها سخت است و ممکن است مقداری پولشویی اجتناب ناپذیر باشد.

** چه راهکارهایی برای مبارزه با پولشویی وجود دارد؟
ما در شرایط عادی نیستیم و به خاطر همین شرایط، انجام کارهایی برای دور زدن تحریم اجتناب ناپذیر است. ولی به جز این مسائل، اگر قوانین را بپذیریم، تنها راهکار ما اجرای قوانین است. همین قانون هایی که الان بحث آن مطرح می شود، اگر تصویب شود و بانک مرکزی در قالب آن بتواند بر نقل و انتقال پول ها نظارت داشته باشد، مبارزه با پولشویی انجام می شود.

انتهای پیام

منبع روزنامه ایران

منبع ایرنا
کلید واژه :

پولشویی داریم یا نداریم

،

مبارزه با پولشویی

،

محمد جواد ظریف

،

پولشویی

ثبت نظرات
captcha