پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۶۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گزارشی درباره آموزش های فنی به زندانیان:

خروجی های دست به آچار از زندان

مهارت آموزی در زندان سبب شده زندانیان در طول مدت حبس خود دست کم یک تخصص را بیاموزند. روزنامه صبح نو در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

خروجی های دست به آچار از زندان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،عارف چراغی: چند سالی می شود که سعی شده با اقدامات متفاوتی در زندان ها به زندانیان هدف بدهند؛ هدفی برای زندگی بهتر. در طول یک دهه اخیر تلاش شده که زندانیان را برای زندگی پس از آزادی آماده کنند، چراکه اغلب آن ها پس از اتمام دوران محکومیت خود باز هم مرتکب جرم شده و بزهکاری را پیشه خود می کنند. دلیل آن هم معلوم است، اغلب زندانیان محکوم به حبس های کمتر از 10سال به دلایلی مانند دزدی، تعرض، نزاع های خیابانی، حمل یا فروش مواد مخدر و... به زندان محکوم می شوند. اغلب آن ها کم سواد بوده و مهارت خاصی در زندگی خود نیاموخته اند. پس طبیعی است پس از آزادی برای گذران زندگی خود، آن هم در جامعه ای که این گونه افراد از سوی همگان پس زده می شوند، باز هم مرتکب چنین جرائم بزرگ و کوچکی شوند.

 

بیکاری و آسیب های اجتماعی 

تحقیقات نشان داده یادگیری مهارت های زندگی در کاهش سوء مصرف مواد مخدر، استفاده از ظرفیت ها و کنش های هوشی، پیش گیری از رفتار خشونت آمیز، تقویت اتکا به نفس و... همواره مؤثر بوده است؛ به همین دلیل باید زندانیان را در جهت یادگیری چنین مهارت هایی تشویق و ترغیب کرد. در همین راستا سازمان امور زندان ها در جهت رفع چنین مشکلاتی و همچنین بهبود شرایط زندگی زندانیان پس از دوران محکومیت همواره در تلاش بوده تا با روش های مختلف وضعیت زندگی این افراد را بهتر کند. چراکه بسیاری از زندانیان خود را قربانی می دانند. کارشناسان، روانشناسان و مددکارانی که در حوزه زندان ها فعالیت می کنند بر این باورند که بسیاری از زندانیان خود را قربانی می دانند. آن ها فکر می کنند قربانی شرایط و خانواده ای هستند که در آن به دنیا آمده اند. آن ها گمان می کنند که باید در این شرایط بسوزند و بسازند. اغلب آن ها فکر می کنند مقصر تمام اشتباه های خانواده و اطرافیان خود هستند و برای بهتر کردن اوضاع هم هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. 

انواع کار موجود است

 سازمان امور زندان ها در جهت توسعه شرایط بهبود زندان های سراسر کشور و ایجاد فرصت یادگیری و مهارت های شغلی گام برداشته است. آقای احمد افروز، کارشناس روابط عمومی سازمان امور زندان ها در گفت وگو با خبرنگار «صبح نو» گفت: «درحال حاضر حدود 130 رشته فنی حرفه ای و کارآموزی نظیر صنایع دستی، مکانیک، رویه کوبی مبل و... در زندان های سراسر کشور آموزش داده می شود و پراکندگی این آموزش ها در زندان های مختلف با توجه به استانی که در آن قرار دارند متفاوت است. در واقع در هر زندان در استان های مختلف مهارت های متفاوتی باب همان محیط آموزش داده می شود. این آموزش ها به نسبت اینکه آن زندان، زندان زنان است یا مردان و یا زندان جوانان و نوجوانان، متفاوت می شود.» افروز ادامه داد: «در زندان آزمون هایی از سوی سازمان فنی وحرفه ای برگزار و به زندانیان در صورت قبولی گواهینامه هایی داده می شود. نکته جالب این است که این گوهینامه ها هیچ نام و نشانی از زندان ندارد و دقیقاً مانند همان مدارکی است که افراد در بیرون از زندان در آموزشگاه ها دریافت می کنند. افرادی که این گواهینامه ها را دریافت کنند می توانند پس از اتمام دوران محکومیت خود و خروج از زندان، به مراکز مراقبت بعد از خروج از زندان مراجعه کرده و خدمات مشاوره، کاریابی، وام های اشتغال و مددکاری را به رایگان دریافت کنند.» آنچه مسلم است این است که زندانیانی که پس از آزادی از شغل مناسب برخوردار شوند و کسب و درآمد حلال داشته باشند بسیار کمتر از سایرین مرتکب اقدامات مجرمانه می شوند و برابر آمارها، این قشر از زندانیان که در دوران حبس از بسته تربیتی- مشاوره و روان درمانی و آموزش های مهارت های اساسی زندگی و فنی حرفه ای برخوردار شده اند، نرخ افزایش جرم پس از آزادی و بازگشت به زندان آنان بسیار پایین است. همچنین چندی پیش رییس سازمان فنی وحرفه ای کشور اعلام کرد که با توجه به اینکه امروزه برخی رشته های جدید وارد بازار کار شده و براساس تغییرات فناوری که در دنیا اتفاق افتاده مانند صنایع های تک، گیاهان دارویی، فناوری های نو و... نیاز به به روز شدن آموزش ها داشتیم. برای همین دستور کار سازمان، آموزش های جدید شده است؛ یعنی اینکه با ورود شغل های نو مانند (نانو، بایو، برنامه نویسی پیشرفته و...) به صورت حرفه ای وارد آموزش آن ها به زندانیان شده ایم. همچنین چندسالی است که سازمان زندان ها با همکاری سازمان فنی وحرفه ای کشور تنها به آموزش زندانیان اکتفا نکرده و وارد مرحله تولید شده و حتی محصولات این زندانیان نیز روانه بازار شده است.

این دست اقدامات سازمان امور زندان ها بسیار پسندیده و قابل حمایت بوده چرا که حالا دیگر وقت زندانیان در زندان به بطالت نمی گذرد و پس از گذراندن دوران محکومیت خود هم کمتر به سراغ گذشته تیره وتار خود می روند، چراکه هریک از آن ها حداقل یک مهارت را آموخته اند. سازمان امور زندان ها حتی پس از آزادی زندانیان به فکر آن ها بوده و با راه انداختن مراکز متعددی در تلاش برای ایجاد شغل برای آن هاست. 

به نظر می رسد اگر صنایع، کارخانجات و تولیدی ها شرط نداشتن سوءسابقه را از شرایط استخدامی خود بردارند و به این افراد شانس دوباره ای برای کار و زندگی بهتر بدهند، جامعه ای زیباتر خواهیم داشت. همان گونه که تعدادی از تولیدی ها نیز تماماً کارکنان خود را از افراد دارای سوءسابقه انتخاب کرده و بررسی ها و اظهارات مدیران این تولیدی ها نشان می دهد خط تولید آن ها روند روبه رشدی نیز داشته است. مددجویانی که در داخل زندان ها به کار و فعالیت می پردازند، می توانند برای خانواده خود مؤثر باشند و در زمانی که آزاد شدند در بیرون به کار مشغول شوند. افرادی که به زندان افتاده اند شاید از بیکاری و نداشتن شغل باشد که با توجه به اینکه سازمان فنی وحرفه ای در زندان ها به آموزش در رشته های مختلف پرداخته است، به هدف اصلی که بازگشت سعادتمندانه به جامعه است، نزدیک تر می شویم. همچنین استقبال همه جانبه زندانیان از روند روبه رشد این آموزش ها سبب کاهش آسیب در زندان ها شده و نگاه مردم و جامعه نیز به زندان ها تغییر کرده است.

منبع؛ مهر

منبع مهر
کلید واژه :

زندان

،

اشتغال

،

ممدجو

ثبت نظرات
captcha