پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۶۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پیام سفر «برهم صالح» به تهران چیست؟

سفیر اسبق ایران در عراق گفت: آمریکا به عراق فشار زیادی آورد تا با آن ها در تحریم ها علیه ایران همراهی کنند، ولی بغداد تسلیم سیاست آن ها نشد و این سفر هم اعلام پاسخ منفی به خواسته آمریکا است.

پیام سفر «برهم صالح» به تهران چیست؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سفیر اسبق ایران در عراق گفت: آمریکا به عراق فشار زیادی آورد تا با آن‌ها در تحریم‌ها علیه ایران همراهی کنند، ولی بغداد تسلیم سیاست آن‌ها نشد و این سفر هم اعلام پاسخ منفی به خواسته آمریکا است.

حسن کاظمی قمی سفیر اسبق ایران در عراق در خصوص پیامد‌های سفر رئیس جمهور عراق به ایران با توجه به تحولات منطقه‌ای و بین المللی، اظهارداشت: سفر آقای برهم صالح رئیس جمهور عراق به ایران در این برهه از زمان، دارای پیام‌های متعدد و مهمی است، اولین پیام آن می‌تواند در قالب این موضوع تعریف شود که رفت و آمد مقامات عالی رتبه دو کشور بیانگر اهتمام ایران و عراق برای تقویت و توسعه روابط و همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف است.

وی گفت: ایران و عراق دو کشور مهمی هستند که نگاه واحدی را در مسائل منطقه‌ای دارند و به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در منطقه هستند و در مسیر مبارزه با تروریسم تلاش‌های گسترده و مشترکی را دارند، بنابراین به طور طبیعی این سفر‌ها می‌تواند در عملیاتی کردن برنامه‌های مشترک دوطرف موثر باشد.

کاظمی قمی افزود: با توجه به اراده رهبران دو کشور، مشخص است که ما باید شاهد افزایش روند همکاری‌های ایران و عراق در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و دفاعی_ امنیتی باشیم و این قبیل سفر‌ها میان مقامات عالی رتبه دو طرف می‌تواند در عمق بخشی به همکاری‌های دوجانبه و اجرایی کردن توافقات پیشین انجام شده میان دو کشور مفید باشد.

سفیر اسبق ایران در عراق با بیان اینکه سفر آقای صالح در شرایطی به کشور ما صورت گرفته است که ما شاهد تحریم‌ها و فشار‌های ظالمانه آمریکایی‌ها علیه مردم ایران هستیم، خاطرنشان کرد: آمریکا در این مسیر به عراق فشار زیادی را وارد آورد تا با آن‌ها در تحریم‌ها علیه ایران همراهی داشته باشند، ولی بغداد تسلیم سیاست زورگویانه آن‌ها نشد، بنابراین یکی دیگر از پیامد‌های سفر رئیس جمهور عراق به ایران اعلام پاسخ منفی به خواسته آمریکایی‌ها است.

وی ادامه داد: دولتمردان عراقی به آمریکا گفتند که ما به منافع ملی خود فکر می‌کنیم و تامین این منافع هم از رهگذر توسعه تعاملات عراق با ایران و دیگر کشور‌های منطقه‌ای و همسو با بغداد خواهد بود.

کاظمی قمی با اشاره به اینکه سفر رئیس جمهور عراق نشان می‌دهد که اراده آن‌ها مقابله با آمریکا است، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال عراقی‌ها چه در دوران پیش از سقوط رژیم صدام و چه در زمان فعلی، همواره کمک، حمایت و همراهی با مردم بوده و خواهد بود.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: ایران و عراق اشتراکات زیاد دینی_مذهبی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی با یکدیگر دارند. ایران تنها کشوری هست که در سخت‌ترین شرایط به یاری مردم عراق آمده، همه می‌دانند که ایران در زمانی که تروریست‌ها به خاک عراق وارد شدند و کشتار و خرابی‌های بسیاری را به راه انداختند در کنار دولت و مردم عراق برادرانه ایستاد و در مبارزه با تروریست‌ها با آن‌ها همکاری کرد.

وی ادامه داد: سفر آقای صالح، در چارچوب منافع مشترک دو طرف انجام شده که هم می‌تواند به ثبات و امنیت منطقه‌ای و هم به تعمیق روابط و همکاری‌های دوجانبه کمک کند.

کاظمی قمی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در این سفر مسائل و مشکلات موجود میان دو کشور برای اجرایی کردن توافقات از پیش انجام شده، مورد مذاکره مقامات قرار بگیرد و گام‌های جدی‌تری برای توسعه همکاری‌ها داشته باشیم، پیش بینی می‌کنیم که امسال حجم همکاری‌های اقتصادی میان ایران و عراق علیرغم فضای ایجاد شده توسط بدخواهان افزایش پیدا کند.

منبع فردا نیوز
کلید واژه :

برهم صالح

،

رئیس جمهوری عراق

،

روابط ایران با عراق

،

سفر برهم صالح

ثبت نظرات
captcha