قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۳۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هشدار ایران به اروپا: هوشیار باشید

رابطه ایران و اروپا روزهای مهم و سرنوشت ساز خود را پشت سرمی گذارد. خروج یک جانبه آمریکا از توافق چندجانبه هسته ای با ایران عملا تهران و تروییکای اروپایی را در شرایط سختی که نیاز به همکاری تنگاتنگ دارد، قرار داده است.

هشدار ایران به اروپا: هوشیار باشید

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در چنین روزهایی دست های پنهان در رابطه ایران و اروپا اقدام به سناریوسازی های جدید کرده و هدف تخریب رابطه را دنبال می کنند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه که بخش اعظم عمر کاری خود را در اروپا گذرانده در گفت وگوی تفصیلی با «اعتماد» تاکید می کند که گذر زمان و تلاش های ایران برای شفاف سازی به اروپایی ها ثابت خواهد کرد که تبلیغات منفی پیرامون برخی فعالیت های ایران در اروپا با هدف ایجاد وقفه در همکاری های تهران و بروکسل است.

**ایران و اروپا در مقطع حساسی از روابط قرار دارند و محافظت از اراده سیاسی برای حفظ توافق هسته ای مهم ترین بخش از این رابطه به حساب می آید. در چنین شرایطی ما شاهد طرح ادعاهایی مبنی بر تلاش ایران برای انجام برخی فعالیت های مخرب در خاک اروپا از جمله فرانسه و دانمارک هستیم. جدا از رد شفاهی این ادعاها، وزارت خارجه تاکنون برای شفاف سازی در این پرونده ها چه گام هایی برداشته است؟
رابطه ایران و اروپا همزمان با برخورداری از قدمت و شناخت متقابل نسبی که دو طرف از هم داشته و اهمیتی که برای روابط فی مابین قائل هستند و البته سطح نسبی مطلوب مناسبات، همواره با چالش هایی روبه رو بوده و این حوادث اخیر هم موضوع جدیدی به حساب نمی آید. در دهه های گذشته در مقاطع خاصی که روابط ایران و اروپا در آستانه ورود به مرحله تعیین کننده و مهم برای دو طرف بوده، ناگهان چالش هایی از این جنس و تبلیغات بی اساس و نادرستی در روابط دو طرف ظهور کرده است.

در دوره اخیر و مسائلی که شما در سوال خود به آن اشاره کردید هم این تبلیغات منفی یا طرح ادعاها در یک ظرف زمانی خاص رخ داده است. امروز ما در شرایطی هستیم که آمریکا از برجام خارج شده، اروپا و دیگر بازماندگان در این توافق تلاش می کنند ساز و کارهایی برای تداوم همکاری با ایران بیابند و همزمان جایگاه آمریکا در سایه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سطح جهانی تا حدی متزلزل تر از گذشته شده است. اروپا در مواجهه با خروج یک جانبه امریکا از توافق هسته ای نه تنها در برجام ماند و از توافق هسته ای با ایران در مقابل خروج آمریکا دفاع کرد بلکه از ماه مه تاکنون چندین دور مذاکرات فشرده و در سطوح مختلف برای یافتن راهکاری برای تداوم همکاری ها با تهران در غیاب آمریکا برگزار شده است.

این رفتار و مقاومت اروپا برای آمریکا و برخی از متحدان آن در منطقه ما هم غیرقابل قبول و هم دور از انتظار بود. در چنین شرایطی به نظر می رسد کانون های متفاوتی مثل اسراییل و یک تا دو متحد امریکا از مسیری که ایران و اروپا در آن قرار گرفته اند ناخرسند و نگران شده اند و برای رفع این نگرانی دست به سناریوسازی هایی برای ایجاد فضای منفی علیه ایران در اروپا زدند. البته با اشاره به اینکه در داخل اروپا هم به لحاظ نظری تفاوت های وجود دارد نباید از ساخته و پرداخته شدن این تبلیغات و سناریوها از سوی برخی محافل معین در داخل برخی از کشورهای اروپایی هم غافل شد.

در حالی که تهران و بازماندگان در برجام به خصوص اروپایی ها تلاش بی وقفه ای را برای به ثمر رساندن مکانیسمی که نبود آمریکا در برجام را از منظر اقتصادی برای ایران جبران کند، دنبال می کنند در جبهه مقابل- این اراده سیاسی با نگاه مثبت به همکاری با ایران- هم عده ای تلاش کردند ایست یا وقفه ای در روابط ایران و اروپا ایجاد کنند. البته این تلاش آنها بیهوده است و فرجامی نخواهد داشت.

**آیا این سناریوسازی ها تاکنون تاثیر منفی بر روابط ایران و اروپا گذاشته است و یا همان ایست یا توقف مورد اشاره شما در روند همکاری ها و رایزنی ها را ایجاد کرده است؟
‎زمانی که چالش هایی از این دست در روابط رخ می دهد ابهام و تردیدهایی نسبت به یک طرف در آن سوی رابطه شکل می گیرد و تا زمانی که در سایه رایزنی های لازم شفاف سازی هایی صورت بگیرد، این چالش می تواند در کوتاه مدت آثار نامطلوب و گاه مخربی داشته باشد. اما از سویی همزمان با اینگونه وقایع ناگوار ما با برخی واقعیت ها که بسیار مثبت ارزیابی می شود نیز مواجه هستیم و آن تعقل، خردورزی و پختگی است که در رفتارها دیده می شود. با وجود ظهور این چالش ناخواسته در رابطه ایران و یکی دو کشور اروپایی اما واقعیت هایی دیگری پیرامون طرح این ادعا های بی ربط علیه ایران کاملا خود را نشان می دهند و چراغ راهنمایی را برای ناظران مسائل بین المللی، سیاستمداران و دولتمردان و حتی سرویس های اطلاعاتی غربی روشن می کند تا حقایق بهتر دیده شوند.

تجربه هایی که ایران و اروپا از یکدیگر دارند در کنار تحولات بین المللی پیرامون وضعیت امریکای ترامپ در سطح جهانی و همچنین وضعیت پیش آمده برای برجام همگان را به این حقیقت رهنمون می کند که در طرح ادعاها درباره فعالیت های ایران در خاک اروپا، دسیسه ها و توطئه هایی به منظور تخریب روابط ایران و اروپا انجام شده است. همه می دانند و می بینند که دولت ترامپ ابتدا روی خروج ایران از برجام سرمایه گذاری کرده بود و تصور می کرد با این اقدام خواهد توانست اجماع جهانی را علیه ایران به دست آورد اما در عمل اتفاقی که رخ داد با تخیل ها و توهم های وی مغایرت داشت.

در چنین شرایطی، ترامپ خود را در وضعیتی می بیند که نه تنها ایران منزوی نشده بلکه جامعه جهانی یکصدا از برجام حمایت می کند، علاقه مند به همکاری با تهران است و البته سیاست های ترامپ را مورد انتقاد قرار می دهد. مجموعه این شرایط جدید و نگاه دوسویه و مثبت ایران و اروپا، امریکا را با انزوای خودساخته و خودتحریمی روبه رو می کند و در نهایت ما شاهد رفتارهای تخریبی و عصبی از سوی ترامپ هستیم. تلاشی که برای جلوگیری از بهبود مناسبات ایران و اروپا می تواند دست به هر حیله و دسیسه ای بزند در همین راستا قابل تحلیل است.

**در حوزه های غیربرجامی رابطه ایران و اروپا اندکی از انزوای صرف امریکا فاصله می گیرد و به عنوان مثال دو طرف اختلاف های فاحشی در مساله حقوق بشر دارند و یا تعابیر مختلفی از انگیزه های فعالیت های منطقه ای ایران وجود دارد. دو تحلیل عمده وجود دارد: یک تحلیل می گوید اروپا به دلیل متضرر شدن ایران در برجام به دلیل خروج امریکا در سایر پرونده ها با احتیاط و ملاحظه کاری بیشتری با ایران برخورد می کند و تحلیل دوم می گوید اروپا در یک دوره میان مدت در سایر مسائل مورد اختلاف با ایران کنار آمریکا قرار می گیرد. نظر شما چیست؟
در تحلیل آینده فاکتورهای متفاوتی تاثیرگذار هستند.

**یکی از این فاکتورها که می تواند در موضع گیری های غیربرجامی اروپایی ها در قبال ایران تاثیر بگذارد همین اتهام های مطرح شده علیه تهران برای فعالیت تروریستی در خاک اروپا است. اگر اروپایی ها این سناریوها را جدی بگیرند می تواند به هزینه سازی برای ایران تبدیل شود.
با وجود همه تجارب و مناسب هایی که با اروپا داشتیم و داریم و رایزنی ها و تماس هایی که میان مقام های دو طرف از قدیم تا امروز وجود داشته اختلاف سلیقه های ما در برخی مسائل پابرجا است . یکی از مسائلی که من به آن اشاره کردم اهمیت برجام برای کشورهای اروپایی، سایر بازماندگان در این توافق یا حتی سایر کشورها است اما در بسیاری از مسائل غیربرجامی، اختلاف سلیقه های ایران و اروپا به چشم می خورد. ما در مسائل منطقه ای یا موضوعی به نام حقوق بشر یا ادعاهای حمایت های ایران از تروریسم، اختلاف دیدگاه هایی با اروپایی ها داریم و دیدگاه های ما به هم نزدیک نیست اما این اختلاف ها دلیلی بر این نیست که با یکدیگر گفت وگو نکنیم و یا اجازه بدهیم این اختلاف ها بر کلیت روابط یا مساله برجام تاثیر بگذارد.

**هزینه این اختلاف نظرها برای ایران در آینده چیست؟ آیا از پس مدیریت این شرایط برخواهیم آمد؟
مهم این است که ما به سهم خود مواضع ایران را برای طرف اروپایی تبیین کرده و شفاف سازی هایی انجام بدهیم و همزمان اروپا هم به سهم خود واقع گرا و دقیق باشد. اگر ایران و اروپا بتوانند در مسیر واقع گرایی با هم کار کنند، می توانند از اختلاف ها نیز بیش از پیش بکاهند. در مساله ای مانند مبارزه با تروریسم، مواضع ایران کاملا روشن است اما در آن سوی میدان برخی کشورهای اروپایی باید از سیاسی کردن این مساله و یا تبدیل کردن آن به ابزاری برای ایجاد توازن با دیگر کشورهای منطقه پرهیز کنند تا مواضع تهران و اروپا در این خصوص به هم نزدیک تر شود.

در چندسال اخیر اروپایی ها حتما و با نگاهی خوش بینانه و واقع بینی یا بدون اعلام علنی، رفتار ما را در منطقه رصد کرده اند. ایران نقش غیرقابل انکاری در سرکوب تروریست ها و داعش در چندسال اخیر داشته است و اگر اروپایی ها به چندسال قبل بازگردند می بینند که داعش دامنه سیطره خود را به درون خاک کشورهای اروپایی از جمله خاک فرانسه کشانده بود. این تلاش های ایران بود که داعش را در یک گوشه گرفتار کرد و امروز می بینیم که گروه های تروریستی در سوریه هم با وضعیت خوبی روبه رو نیستند و بسیار تضعیف شده اند. اگر ایران و اروپا در محیط صمیمانه و واقع بینانه و به دور از هر پیش داوری شتابزده صحبت کنند بسیاری از مسائلی که در ذهن اروپایی ها در نتیجه توهم ها یا برخی القائات نادرست عناصر ثالث ایجاد شده از بین خواهد رفت یا کاهش خواهد یافت.

**آیا تجربه برجام توانسته تاثیر القاهای عناصر ثالث بر نگاه و تصمیم گیری های اروپا در قبال ایران را کم کند؟ پیش از برجام ما درست یا غلط در نگاه کشورهای اروپایی بازیگر نامطلوب منطقه بودیم اما امروز ما به گواه 12 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بازیگری هستیم که به تعهدات خود پایبند مانده و این آمریکا است که عضو خلافکار برجام است.
پاسخ من به این سوال شما مثبت است. برجام و مذاکرات طولانی و سختی که با طرف های برجامی به خصوص اروپا داشتیم بیش از گذشته اروپا را قانع و آگاه کرد که ایران اهل تعامل و گفت وگو است و با ایرانی می توان پشت یک میز نشست و برخی از اختلاف های مهم را حل و فصل کرد. تجربه برجام نشان داد ایران شریکی است که اگر در پای میز مذاکره و گفت وگو به تفاهمی برسد با وجود همه کارشکنی های دیگرانی چون امریکا و چالش های موجود به تعهدهای خود تا آنجا که بتواند متعهد می ماند و غیر مسوولانه و از روی عصبیت یا هیجان تعهدات خود را نادیده نمی گیرد مگر آنکه اطمینان یابد که طرف های مقابل نمی توانند یا نمی خواهند به تعهدات خود عمل کنند. ایران هم به لحاظ ساختار سیاسی و اقتصادی و هم نقش اساسی که در منطقه دارد یک طرف قابل اطمینان برای اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای منطقه است.

**گفت وگوهای منطقه ای ما با اروپا ادامه دارد. زمانی که بحران سوریه و بعد از آن ماجراهای یمن پیش آمد نگاه غالب در اروپا این بود که ایران بخشی از مشکل است و نه بخشی از راه حل. آیا امروز تغییری در این نگاه اروپا رخ داده است؟
اگر منصفانه و واقع بینانه نگاه کنند که بسیاری از کشورهای اروپایی در این چارچوب جا می گیرند نتیجه گیری جز آنچه شما به آن اشاره کردید، نخواهند داشت. ایران در هیچ کدام از پرونده های منطقه ای مشکل ساز نبوده بلکه همواره بخشی از راهکار بوده است. آنچه ایران از گذشته دورتر درباره سوریه مطرح و برآن پافشاری کرد با واقعیت و حقایق موجود در منطقه سازگاری بیشتری داشت در نتیجه این ایران نبود که نهایتا سیاست های خود را در سوریه تغییر داد.

ایران شناخت دقیق تر و عمیق تری از تحولات منطقه داشت اما دیگر کشورها یا به دلیل دور بودن از منطقه یا به دلیل اهداف خاص سیاسی که دنبال می کردند، در سال های ابتدایی بحران مسیر دیگری را رفتند اما در نهایت در سال های اخیر بدون هرگونه جنجال و آرام و بی صدا تغییر موضع دادند، و ایرادی هم ندارد مهم آن است که کشور ها به حقایق و واقعیت ها زودتر دست پیدا کنند، البته هرچه زودتر این اتفاق حادث شود سود آن برای همه بیشتر خواهد بود.

**پس از اتهام هایی که علیه یکی از دیپلمات های ما در اتریش برای انجام عملیات در همایش منافقین در پاریس مطرح شد، امانول ماکرون رییس جمهور فرانسه در سخنانی اعلام کرد که شاید این اقدام از سوی دولت حسن روحانی نبوده و برخی نهادهای دیگر در ایران دستور این عملیات را به دیپلمات ما داده اند. این اظهارات ماکرون به شکل غیرمستقیم طرح مساله چندصدایی در سیاست خارجی ایران است. پاسخ شما به این سخنان چیست؟
من اظهارات ایشان را رد می کنم و فکر می کنم این یک سوءبرداشت است. ایران در حوزه سیاست خارجی از یک سیاست واحد و رفتار یکسان برخوردار است و اینکه بخواهیم نظام را از دولت جدا کنیم نشان دهنده کم اطلاعی از ساختار درونی ایران است. بسیاری از سازمان های غیردولتی هم چارچوب های کاری مشخص خود را دارند و حتی اگر آنها را بخشی از زیرمجموعه دولت تلقی نکنید اما آنها هم در سیاست خارجی از یک سیاست که همان سیاست خارجی کشور است تبعیت می کنند، دیگر نهادهای درون جمهوری اسلامی هم در چارچوب سیاست های کلان نظام حرکت می کنند. ایران همواره مخالف اقدام های خشونت آمیز در خارج از مرزهایش و خاک کشورهای دیگر بوده و این اتهام ها با سیاست های کلان کشور سازگاری ندارد، مواضع ایران کاملا شفاف و روشن و قابل دفاع است، باقی حرف ها نادرست و از سر بی خبری است.

**ما در چندسال اخیر به خصوص در بحث مبارزه با داعش در عراق و سوریه شاهد انتشار تصویرهایی از مقام های نظامی رده بالای ایران در این کشورها بودیم. فکر نمی کنید که این مساله در غرب منجر به این برداشت شده که در حوزه سیاست خارجی در ایران یک بازوی نظامی برآمده از نهادی جز وزارت خارجه و یک بازوی رسمی که همان وزارت خارجه است، فعال هستند؟
این نگاه به ایران و ایجاد این نوع تفکیک های تصنعی جدید نیست. در دهه 70 و 80 و در سال های اخیر با توجه به نوع بحران های منطقه ای و اتفاقاتی که در پیرامون ما رخ داد، این شائبه دامن زده شد که احتمالا سیاست خارجی در ایران دو یا چندصدایی است و ارگان های مختلف به سلایق خود اقدام های خاص خود را انجام می دهند. تمام این گمانه زنی ها اشتباه است و شاید به همین دلیل برخی از کشورها نمی توانند روابط خود را با ایران واقع بینانه پیش ببرند.

ما در عرصه سیاست خارجی قطعا از یک سیاست مشخص و مدون و یکپارچه پیروی می کنیم و این طور نیست که وزارت خارجه یک نقش و ارگان های دیگر هم در حوزه سیاست خارجی نقش جداگانه ای داشته باشند.

وزارت خارجه و سایر نهادها همه بازوانی از مجموعه نظام هستند که کار محول شده به خود را انجام می دهند. زمانی که ما برای کمک به سوریه در حوزه مبارزه با تروریست از سوی دولت سوریه دعوت می شویم نهایتا باید نیروی مستشاری خود را اعزام کنیم و نیروی مستشاری ما برای مبارزه با داعش دیپلمات ها نیستند و افرادی از کارشناسان حوزه نظامی هستند که بتوانند مشاوره های لازم را به ارتش سوریه برای مبارزه با داعش و تروریست بدهند. یا به زبان دیگر ما با تعدادی از کشورها یا همسایگان خود به دلیل همکاری های همه جانبه یا نوع مناسبات در تمامی زمینه ها رفت وآمد و میان مقامات نظامی ما و آنان آمد و شد و گفت و شنود های صورت می گیرد. و این مقامات به تناوب و با دعوت رسمی از کشورهای یکدیگر بازدید و گفت وگو و تبادل نظر می کنند. در همین سال ها ما سفرهایی به سوریه، ترکیه، پاکستان و… یا بالعکس داشته ایم، این امر متداولی است میان همه کشورها و موضوع غریبی نیست.

**ما ابتدا شاهد حمله تروریستی اهواز بودیم که بیش از 40 شهید و زخمی برجا گذاشت.مسوولیت این حمله را در ساعات نخست گروه تروریستی برعهده گرفت که برخی از چهره های آن در دانمارک ساکن هستند. پس از آن مساله بازداشت یک ایرانی- نروژی در خاک دانمارک به اتهام تلاش برای ترور یکی از این چهره ها مطرح شد و ما شاهد موضع گیری تند مقام های دانمارکی علیه ایران بودیم. ما در همان مقطع حمله تروریستی اهواز خواهان تعقیب تروریست هایی شدیم که در دانمارک حضور داشتند اما تا به امروز این اتفاق رخ نداده است. آیا وزارت خارجه از تمام ابزارهای لازم خود برای تعقیب و در معرض عدالت قرار دادن این افراد استفاده کرد؟
ما پس از حمله تروریستی و فاجعه آمیز اهواز با توجه به مجموع شرایطی که در آن قرار داشتیم و با استفاده از ابزاری که می تواند در حوزه سیاست خارجی در اختیار ما باشد اقدام های لازم را انجام دادیم. ما با دولت دانمارک در تماس بودیم و اعتراض های لازم صورت گرفت. در همان مقطع، سفیر دانمارک احضار شد و ما اطلاعات لازم را درباره این گروه و سوابق آن چه در اهواز و چه در مکان های دیگر در گذشته در اختیار دولت دانمارک قرار دادیم. مقام های دانمارکی از جمله وزیر خارجه این کشور هم از این حمله تروریستی انتقاد و آن را تقبیح کرد و وعده پیگیری داد.

**وعده پیگیری اجرایی هم شد؟
کار تا حدی جلو رفت و دانمارکی ها پرونده هایی را تشکیل دادند . نهایتا هفته گذشته چند نفر از آنها دستگیر شدند.

**البته سه روز پیش هم آزاد شدند.
فکر می کنم این نوع آزادی ها مشروط بوده و پرونده مفتوح است. ایران کماکان با جدیت این موضوع را با دولت دانمارک دنبال می کند. این مساله با توجه به اینکه تعدادی از هموطنان ایرانی ما در اهواز شهید شدند از اهمیت بسیاری برخوردار است و وزارت خارجه پیگیری این مساله را رها نخواهد کرد. ورود به پروسه های حقوقی یا حتی دیپلماتیک در برخی پرونده ها زمان بر است اما می توان آن را با جدیت و درایت لازم و حسن نیتی که طرف مقابل باید داشته باشد، به سرانجام مطلوب رساند، این یک خواست جدی مردم ما از دولت دانمارک است، آنها باید در عمل حسن نیت و توجه خود را به مبارزه با تروریسم نشان دهند.

**به نظر می رسد که سناریوسازی هایی که برای تخریب رابطه ایران و اروپا طراحی شده تا حدودی تاثیرگذار هم بوده و مثلا فرانسه هنوز سفیر جدید خود را در ایران تعیین نکرده و سفارت ما در پاریس هم سفیر ندارد. فکر می کنید این وضعیت در رابطه دیپلماتیک تهران و پاریس تا چه زمانی ادامه پیدا کند؟
شاید در آینده بتوانم در این باره توضیحات بیشتری بدهم. از دید ایران این موضوع یک سوءتفاهم و تله ای بود برای تحت تاثیرقرار دادن روابط ایران و اروپا به خصوص فرانسه، به عنوان یکی از کشورهای مهم اتحادیه اروپا . تهران و پاریس با واقع بینی و درایت در حال مدیریت این فضا هستند و من امیدوار هستم که با توجه به تماس هایی که وجود دارد حقایق روشن شود و دوستان ما در اروپا به خصوص در فرانسه این موضوع را کاملا به طور جدی درک کنند که ایران از چنین سیاست هایی پیروی نمی کند.

از سوی دیگر چرا ایران باید در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده و تهران و اروپا وارد گفت وگوهای جدی برای حفظ رابطه و تداوم اجرای برجام هستند، دست به چنین کاری بزند؟ آیا عقل سلیم چنین چیزی را حکم می کند؟ چنین حرکتی با عقل سلیم و منافع ملی ایران در تضاد است. ما برای شفاف سازی ذهن طرف فرانسوی، ادله خود را مطرح کرده ایم اما زمان مشخص خواهد کرد که دسیسه های پنهانی برای تخریب رابطه ایران و اروپا در جریان بوده است. توطئه گران در مساله فرانسه به عنوان سناریوی اول نتوانستند به هدف تعیین شده خود برسند لذا ماجرای دانمارک را علم کردند اما در این سناریوی ساختگی هم شکست خواهند خورد.

**تنزل سطح رابطه تهران و پاریس نشان از موفقیت سناریو اول نیست؟
عدم حضور سفیر فرانسه در ایران به دلیل این موضوع نیست. اگر اشتباه نکنم پیش از این موضوع سفیر فرانسه با توجه به اینکه به جایگاه بهتری به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور فرانسه در امور سوریه ارتقا پیدا کرد از ایران رفت. سوریه همیشه برای فرانسه مساله مهمی بوده و با توجه به تحولات سوریه این پرونده از اهمیت بیشتری هم برخوردار خواهد شد. سفیر ما هم در فرانسه به دلیل شخصی و خانوادگی به تهران بازگشت و ماهم سفیر جدیدی خواهیم داشت.

**سفیر جدید شما بودید؟
نمی دانم اما نهایتا سفیر جدیدی در فرانسه خواهیم داشت و این پروسه در جریان است. در نگاهی واقع بینانه منکر نیستم که اخلال معاندین روابط ایران و فرانسه در رابطه دو کشور آثار منفی و ابهام هایی را به وجود آورد اما ما در تلاش هستیم با استفاده از ظرفیت های بالای روابط و سوابق و شناخت و همکاری و تعامل و تجارب به جا مانده از گذشته و همچنین شفاف سازی موضوع، کار با اروپا را تا مشخص شدن ابعاد پنهانی و پشت صحنه این اتهام ها ادامه دهیم.

در اینجا باید به طرف های اروپایی هشدار دهیم که هوشیار باشند. در مقطع کنونی با توجه به اهمیت روابط ایران و اروپا و همچنین ابعاد جدید همکاری که می تواند میان دو طرف شکل بگیرد، دشمنانی به دنبال تخریب رابطه هستند. همه باید با هوشیاری لازم این مقطع حساس را طی کنیم تا در مراحل بعدی از رابطه خوب دوطرفه بهره برداری هایی داشته باشیم.

**پس از وضع تحریم ها علیه ایران در 4 نوامبر، مقام های امریکایی از برایان هوک تا مایک پمپئو ادعا می کنند که مقصر وضع تحریم ها نظام ایران است و البته تحریم ها نظام و نه مردم را نشانه گرفته اند. پاسخ وزارت امور خارجه به این ادعا و فضاسازی های آمریکا چیست؟
با توجه به نگاهی که دولتمردان آمریکایی نسبت به ایران و مردم ایران داشته و دارند، این قبیل موضع گیری ها و طرح این ادعاها دور از انتظار نیست. دولت های متفاوت در آمریکا سال ها تلاش کرده اند میان مردم و حاکمیت فاصله و افتراق ایجاد کنند اما در دهه های گذشته موفق نشده اند و این بار نیز در حال محک توان خود هستند.

دولتمردان آمریکایی به عیان و در حرکت هایی شرم آور سخنانی سرتاپا دروغ را مطرح می کنند اما برای مردم ما سیاست های امریکا نه امروز بلکه از دیرباز روشن است.

**یکی از ادعاهای آمریکا این است که ما به دنبال توافق جامع با ایران هستیم اما ایران نمی پذیرد لذا مقصر وضع تحریم ها ما نیستیم.
البته ما یک بار در برجام و مذاکرات هسته ای این آزمون را انجام دادیم و ماهیت شناخته شده امریکا را بار دیگر و برای اطمینان خاطر بیشتر محک زدیم، نتیجه آن منفی بود، آمریکا نشان داد قابل اعتماد نیست، کسی که بازی را به هم ریخته است و از تفاهمات و تعهدات خود به دلبخواه خود و بی توجه به همه موازین اخلاقی، حقوقی، بین المللی خارج شده است نمی تواند از این نوع ادعا ها داشته باشد، این ادعا. دروغ است.

امریکا هیچگاه به دنبال این نبوده که از جایگاه برابر و براساس احترام متقابل با ایران صحبت کند. این کشور به دنبال دیکته کردن خواسته های خود به مردم ایران بوده است. اما مردم و دولت ما در طول این سال ها- به خصوص با توجه به فرهنگ ما برای مبارزه با زیاده خواهی دیگر کشورها- به این سیاست آمریکا نه گفته اند.

اینکه تحریم ها علیه مردم نیست بلکه علیه حاکمیت است یک شوخی و حرف بی ربط است . شما چگونه می توانید دارو، مواد غذایی و قطعات هواپیماهای مسافربری و بسیاری چیزهای دیگر که با جان انسان ها سر و کار دارد را تحریم کنید و این اقدام را توجیه هم بکنید؟چه کسانی غیر از مردم عادی از این تحریم ها متضرر می شوند؟ این ادعاها در عصر اطلاعات که آگاهی مردم نسبت به گذشته بیشتر شده و درک بهتری از تحولات بین المللی دارند کار عبث و بی فایده ای است و قطعا امریکایی ها راه به جایی نخواهند برد.

**در حوزه اقتصادی هم با تحمیل تحریم های همه جانبه شانسی برای پیروزی سیاست ترامپ در قبال ایران قائل نیستید؟
ما با تمهیداتی که اندیشیده شده و با درایتی که در مجموعه حاکمیتی نظام به چشم می خورد، آسیب های ناشی از تحریم ها را به حداقل می رسانیم و اجازه نخواهیم داد که امریکا بتواند نهایتا به اهداف شوم خود در این حوزه دست پیدا کند. این تحریم ها یکجانبه، نامشروع و غیرقانونی است که توسط امریکا به مردم ایران و سایر کشورها تحمیل می شود. رییس جمهور آمریکا سیاست های مدنظر خود را با قلدری تمام به دولت های مستقل جهان دیکته می کند و از آنها می خواهد که از سیاست های یکجانبه آمریکا حمایت کنند اما جهان امروز جهان گذشته نیست. می بینید که در سایر کشورها یک نوع خیزش علیه سیاست های ترامپ شکل گرفته و امروز در رسانه های جهان حتی رسانه های اروپایی این تحلیل ها را می بینیم که امریکا به سمت انزوای بیشتر حرکت کرده است.

جهان پذیرای اعمال قدرت و تحمیل اراده توسط واشنگتن نیست اما نمی توان این نکته را کتمان کرد که آمریکا از ابزار تحریم برای اعمال فشار بر کمپانی ها و شرکت ها استفاده می کند. من تاثیر تحریم ها و فشارها بر یک سری از حوزه ها را رد نمی کنم و باید در این مسیر واقع بین باشیم و تلاش کنیم این آسیب ها را حتی الامکان کاهش دهیم. امکان کاستن از این آسیب ها وجود دارد چرا که ما در گذشته هم تجربه مقابله با تحریم ها چه تحریم های یک جانبه آمریکا و چه تحریم های چندجانبه که همه کشورها موظف بودند آنها را رعایت کنند را داشته ایم. امروز وضعیت ما با گذشته فرق کرده و ما با همسایگان خود ارتباط هایی داریم و با کشورهای بازمانده در برجام هم برای استفاده از سازوکار های ویژه در حال مذاکره هستیم.

**در چند روز گذشته از بازگشت تحریم های آمریکا خبرهایی مبنی بر قطع سوخت رسانی به هواپیماهای ایران در لبنان، ترکیه و لندن منتشر شده است. آیا وزارت خارجه مسوول پیگیری این مساله است و آیا پیگیری صورت گرفته است؟
یک تصور نادرست وجود دارد و آن این است که هر مشکلی که در خارج از کشور به وجود می آید باید مستقیما توسط وزارت خارجه حل و فصل شود اما این طور نیست. سازمان های ذی ربط در این مساله احتمالا قرار داد هایی با طرف های خارجی خود برای دریافت این گونه خدمات دارند و در ازای آن پرداخت هایی می کنند، آنها باید بر اساس قراردادهای خود پیگیری این امور را داشته باشند و اگر مشکلی باقی بماند و به دولت ها مربوط شود وزارت خارجه در صورت لزوم وارد خواهد شد. در مورد سوال شما طبیعی است که در نخستین روزهایی که چنین تحریم هایی اعلام می شود برخی شرکت ها به دلیل ترس از جریمه و تحریم خود توسط امریکا، اشتباهات یا محافظه کاری هایی به خرج دهند.

تصور می کنم این شرکت ها که سوخت رسانی به هواپیماهای ما را انجام نداده اند شرکت های دولتی نیستند و شرکت هایی غیردولتی هستند که از سر ناآگاهی دست به این اقدام زده اند. این اقدام ها می تواند در بازده زمانی معینی اختلال هایی را ایجاد کند اما براساس گزارش هایی که من از سازمان های مربوطه دریافت کرده ام این نوع مشکلات با برخی شرکت ها مقطعی است و به زودی حل خواهد شد، اما ممکن است با برخی شرکت ها به تناسب ارتباط آنها با آمریکا این نوع مشکلات دیرپاتر باشد.

انتهای پیام 

منبع روزنامه اعتماد

منبع ایرنا
کلید واژه :

ایران و اروپا

،

توافق هسته ای

ثبت نظرات
captcha