قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۳۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

به یاد زیباترین گل مردود شده تاریخ فوتبال ایران

درگذشت کاپیتان تراکتور، پرونده قدیمی را باز کرد

حسین حسن دخت حداقل برای علاقه مندان جوان تر فوتبال در ایران چهره آشنایی نیست. به همین دلیل در لحظه اعلام مرگ ناگهانی اش به سختی می توانستیم تصویری از او در اینترنت پیدا کنیم.

درگذشت کاپیتان تراکتور، پرونده قدیمی را باز کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، وقتی رسول خطیبی با سردبیر تماس گرفت تا خبر فوت ناگهانی مرحوم حسن دخت را بدهد، در گلویش بغضی نشسته و گریه می کرد. حسن دخت مربی تیم امیدهای تراکتور بود و همین پنجشنبه گذشته با تیمش در مسابقات کشوری حضور پیدا کرده بود و اتفاقی که منجر به درگذشتش شد، تکان دهنده و باورنکردنی بود. اما اگر طرفدار قدیمی تراکتورسازی باشید، اسم حسین حسن دخت طنین خاصی در گوش تان دارد. نه به خاطر اینکه او مدتی کاپیتان تراکتورسازی بود، بلکه او را به واسطه یک گل استثنایی و ثبت نشده در فوتبال ایران به یاد می آورند.


حسن دخت در فصل 73-74 و در فینال مسابقات جام حذفی در ورزشگاه آزادی و در دیدار مقابل بهمن روی چمن ناهموار ورزشگاه آزادی گلی تماشایی از فاصله 40 متری روی یک ضربه کاشته از راه دور به ثمر رساند، اما در حالی که هواداران و سابو آدریان سرمربی رومانیایی تراکتور مشغول خوشحالی بودند داور مسابقه با سوتی بلند رای به خطا بودن گل داد.


با سوت داور همه به سمت وی رفته و از او درباره علت مردود شدن گل پرسیدند و داور اعلام کرد کاشته ای که به نفع تراکتور گرفته باید دو ضرب به سمت دروازه بهمن ارسال می شده و حسن دخت مرتکب خطا شده است اما مشخص بود که این تصمیم کاملا غیرقانونی و بر اساس دیکته های عجیبی بود که در آن دوران در فوتبال ایران و در غیاب رسانه های گروهی خیلی موثر رخ می داد.


مرحوم حسن دخت در گفت و گوهای حضوری بارها به این موضوع اشاره کرده بود که خطایی که منجر به گل تماشایی اما مردود اعلام شده وی شده یک خطای معمولی بوده و داور به هیچ وجه قبل از اعلام ضربه نگفته خطا باید دوضرب زده شود. اما از آنجا که این شوت از یک فاصله غیرقابل باور وارد دروازه بهمن شده، او این گل را عمدا مردود اعلام کرد تا فرصت برتری را از تیم تبریزی بگیرد.


با گلی که داور در این مسابقه مردود اعلام کرد، دست تراکتورسازی از رسیدن به جام حذفی کوتاه ماند و تیم بهمن به عنوان قهرمان به مسابقات جام باشگاه های آسیا رفت و در دیدار با الطلبه عراق در دو مسابقه از دور رقابت ها حذف شد. شکست بهمن مقابل الطلبه آنقدر برای برخی روزنامه نگارهای دو دهه پیش گران تمام شد که کیهان ورزشی با انتشار مقاله انتقادی در یک صفحه اعلام کرد گزارش آن بازی را عمدا منتشر نمی کند چرا که بهمن نماینده راستین فوتبال ایران در رقابت های آسیایی نیست.


در آن فصل در حالی که تیم بهمن با اختلاف امتیازی قابل توجه در آستانه قهرمانی لیگ برتر قرار داشت، اتفاقات پیاپی و برنامه ریزی شده از سوی فدراسیون فوتبال دست این تیم را از جام قهرمانی کوتاه کرد اما ظاهرا فدراسیون قصد داشت با قهرمان کردن بهمنی ها در جام حذفی آن تخلفات زنجیره ای را جبران کند. آنچه در آن فصل اتفاق افتاده در نهایت باعث توسط تاریخ نویسان برسد.


جالب اینکه تراکتورسازی را برای دلجویی به جام میلز هندوستان فرستادند تا به اصطلاح صدای این تیم و بازیکنان در نیاید.


حالا سالها بعد از آن اتفاق عجیب، نام مرحوم حسن دخت در شرایطی دوباره بر سر زبان ها است که تبریزی ها با تیمی پرستاره و هوادارانی پرشور و پرشمار فرصت تضییع حق را به دیگران نخواهند داد.


آنها در مسابقه این هفته مقابل ذوب آهن با ورزشگاهی مملو از تماشاچی جلوی حریف ایستادند و با فشار وحشتناک هواداران در ورزشگاه یادگار این مسابقه را با 4 گل به سود خود پایان دادند. جالب اینکه منابع نزدیک به تراکتور عقیده دارند در این بازی نزدیک به 100 هزار تماشاچی در ورزشگاه حاضر بودند. چراکه با رایگان اعلام شدن حضور هواداران در ورزشگاه یادگار هواداران ایستاده در این استادیوم مورد شمارش مجدد قرار نگرفته و تنها ظرفیت صندلی های ورزشگاه برای اعلام تعداد هوادار در نظر گرفته شده است. روح مرحوم حسن دخت شاد و یادش گرامی.

 

منبع ورزش سه
کلید واژه :

کاپیتان تراکتور

،

مرگ ناگهانی

،

رسول خطیبی

ثبت نظرات
captcha