قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
بانک ملی محل تبلیغات شما اینجاست 2 بانک سپه محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۲۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نمایش مبتذل یا تئاتر خانواده/2

نمایش ها نیاز به هویت بخشی دارند/ وجود تفاوت میان مخاطبان تئاتر

مدیر مرکز تئاتر مولوی گفت:اگر هویت بخشی صورت گیرد، هر مخاطب با هر سلیقه می تواند انتخابی داشته باشد. نباید توقع داشته باشیم تئاتری که مخاطبانش دانشجویان نمایش هستند، مورد پسند خانواده ها هم باشد.

نمایش ها نیاز به هویت بخشی دارند/ وجود تفاوت میان مخاطبان تئاتر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مدت هاست که موضوع ضرورت نظارت دقیق، قانونمند و همه جانبه بر تئاتر برای دستیابی به تئاتر سالم در عرصه این هنر نمایشی مطرح می شود و دغدغه تئاتردوستان و کارشناسان تئاتر شده است. دستیابی به چنین هدفی در راستای جلوگیری از بروز ابتذال و رفتارهای سطحی و غیراخلاقی در تئاتر و تماشای آن برای تمام اعضای خانواده از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

با توجه به اینکه برخی نمایش ها از این درجه سلامت برخوردار نیستند و نظارت دقیقی نیز روی همه کارها صورت نمی گیرد ، هنرمندان، کارشناسان و مسئولان عرصه هنرهای نمایشی در این زمینه به گفت وگو نشستند.

امیرحسین حریری در بحث از نظارت قانونمند و دقیق در عرصه نمایش برای جلوگیری از کارهای نمایشی مبتذل گفت: بحث نظارت بر تئاتر مبحثی است که متأسفانه مثل خیلی از مسائل دیگر در طول این سال ها تعریف دقیقی نشده است.

وی در ادامه افزود: یعنی ما مبانی نظارت را در جامعه فرهنگی خودمان تبیین نکرده ایم، من به عنوان یک تولیدکننده نمایش یا حتی یک سالندار با گزاره های متغیری از بحث نظارت در این سال ها مواجه بوده ام در حالیکه باید در این زمینه به گزاره های مشخص و ثابتی برسیم و آنها را تبیین کنیم، بنابراین طبیعی است که همه گروه های نمایشی تا سالن ها نیز بدان احترام خواهند گذاشت و ضوابطش را رعایت می کنند.

حریری با اشاره به اینکه بسیاری از موارد نظارتی قوانینی نانوشته و متغیر هستند، افزود: طبیعی است که وقتی ما قانون ثابت و مدونی نداشته باشیم، در اجرا هم دچار مشکلاتی می شویم و سالندار یا هنرمند باید به صورت موردی خودش مسائلی را تذکر بدهد و در ادامه هم بعضا شاهد تولیداتی می شویم که به قولی مناسب اقشار مختلف جامعه نخواهند بود.

* تولیدات هنری نیاز به هویت بخشی دارند

وی در زمینه دستیابی به تئاتر سالم برای خانواده ها توضیح داد: در این زمینه چند نکته وجود دارد چرا که این مسئله گسترده است و نیاز به کارشناسی زیاد در عرصه های اجتماعی و هنری و سخت افزاری است و نشست های تخصصی در این رابطه می طلبد، اما به طور اجمال در گام نخست برای هرگونه برنامه ای ما نیازمند اعتماد به هنرمندان هستیم.

مدیر مرکز تئاتر مولوی در ادامه گفت: هنرمندان ما در این سال ها ثابت کرده اند که قابل اعتماد هستند، بنابراین می توان در عرصه نمایش به آنها اعتماد کرد، اگر این اعتماد درست صورت بگیرد، خیلی از مشکلات و آسیب هایی که امروز با آن روبه رو هستیم از بین می رود. نکته دوم اینکه به طور طبیعی ما باید برای انواع مخاطب و سلیقه مخاطبان نه تنها در تهران بلکه در کل کشور تولیدات هنری مناسب داشته باشیم و برای این تولیدات هم برای مراکز فرهنگی و هنری هویت بخشی لازم داریم.

وی با بیان اینکه تا به امروز در این راستا هیچگونه کار نظام یافته ای صورت نگرفته است، گفت: طبیعی است که اگر هویت بخشی صورت گیرد، هر مخاطب با هر سلیقه می تواند انتخابی داشته باشد. ما نمی توانیم یک محصولی را که برای دانشجویان تخصصی هنرهای نمایشی تولید شده، توقع داشته باشیم یک خانواده هم که برای سرگرمی به دیدن نمایشی آمده، بپسندد.

این کارشناس اظهار داشت: از سوی دیگر هم تعریف نکردیم که این خانواده برای رفع مایحتاج فرهنگی خود به کجا مراجعه کند و آن دانشجو هم برای رفع موارد آموزشی خود کجا برود، اینها در حوزه فرهنگی ما تعریف نشده و پس طبیعی است که اگر این تعاریف و هویت بخشی ها درست صورت بگیرد، ما مراکز عرضه هنرهای نمایشی در کشور زیاد داریم که می توانند بخش زیادی از تقاضاهای هنرمندان و مخاطبان را پاسخگو باشند، منتها هیچکدام هدفمند نشده اند.

حریری اظهار داشت: متأسفانه این نقصان جدی در عرصه سیاست گذاری تئاتر ما وجود دارد و اگر در این قضیه تمرکز صورت بگیرد بسیاری از مشکلات رفع می شود.

انتهای پیام

منبع فارس

کلید واژه :

مدیر مرکز تئاتر مولوی

،

امیرحسین حریری

،

تئاتر سالم

ثبت نظرات
captcha