پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۲۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کمدی سخیف همان فیلمفارسی است/ نزدیکی کمدی سازها به چرخه اکران

یک پروهشگر سینما گفت: متأسفانه سازندگان فیلم های شبه کمدی با چرخه اکران ارتباط نزدیکی دارند و علت به وجود آمدن این ارتباط نزدیک، سود سرشاری است که اینگونه آثار جذب می کنند.

کمدی سخیف همان فیلمفارسی است/ نزدیکی کمدی  سازها به چرخه اکران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حامد سلیمان زاده منتقد و پژوهشگر سینمای ایران درباره نمایش آثار متعدد کمدی در سینما های کشور و تغییر ذائقه مخاطبان سینما گفت: فیلم های کمدی که در حال حاضر اکران هستند، به نحوی یادآور فیلمفارسی هایی است که قبل از انقلاب به نمایش در می آمد. حال اسم جدیدی که ما می توانیم در عصر حاضر روی آن بگذاریم «کمدی های سخیف» است.

وی ادامه داد: این فیلم های کمدی سخیف از نظر جامعه شناسانه، یک نوع صنعت ـ فرهنگ است که سینما را اشباه می کند و تفاوتی ایجاد نشده است که سلیقه عوامل را به یک طرف معطوف کند. متأسفانه سازندگان اینگونه آثار با چرخه اکران ارتباط نزدیکی دارند و علت به وجود آمدن این ارتباط نزدیک سود سرشاری است که اینگونه آثار جذب می کنند.

در سینمای حال حاضر ایران کمدی نداریم!

این پژوهشگر سینمای ایران درباره صدمه زدم آثار کمدی به سینمای ایران خاطرنشان کرد: ساخت فیلم کمدی به هیچ عنوان به سینمای ایران صدمه ای وارد نمی کند؛ اما این چیزی که امروزه ما در سینما های کشورمان شاهد آن هستیم به هیچ عنوان کمدی نیست. این سبک شبه کمدی که در حال حاضر در سینمای کشورمان شاهد آن هستیم، یک سبک «من درآوردی» است که هیچ عنصر زیبایی شناسانه ای ندارد. مثلاً به برخی از آثار وودی آلن کمدی می گویند، آیا فیلمی مثل «خالتور» و امثال آن را هم می شود کمدی دانست؟

وقتی فیلم های شبه کمدی ایران از یک تدوین منسجم هم برخوردار نیست

وی درباره سینمای کمدی در هالیوود گفت: سینمای کمدی در هالیوود، سینمای بسیار قدرتمندی است. البته به کمدی هایی که در هالیوود هم ساخته می شود، انتقادات بسیاری وارد شده است؛ اما اکثر فیلم های کمدی هالیوود از حداقل استاندارد های لازم برای این گونه سینمایی، برخودار هستند. متاسفانه فیلم ها شبه کمدی سینمای ایران، سوپرمارکتی شده اند، یعنی فقط ساخته می شوند تا بفروشند، بسیاری از این فیلم ها حتی یک تدوین منسجم و درست هم ندارد، انگار که تدوینگر حتی اصول اولیه تدوین را هم نمی دانسته است!

سلیمان زاده بیان کرد: اکثر کمدی های هالیوودی، جدا از بحث محتوا، از فرم درست برخوردارند، چرا که اگر اینگونه نباشند به هیچ عنوان کمپانی های بزرگ فیلمسازی اجاره ساخت این فیلم ها را نمی دهند.

کمدی های جنسی از تلویزیون وارد سینما شدند

این منتقد سینمای ایران درباره به کاربردن الفاظ اروتیک (جنسی) در فیلم های کمدی اظهار کرد: بخشی از علت استفاده کلمات اروتیک در فیلم ها، به خود جامعه بر می گردد. در جامعه ای ما در آن زندگی می کنیم، استفاده از کلمات اروتیک، به خصوص در فیلم ها نوعی عبور از خط قرمز ها است و به همین علت است که این شبه کمدی ها در سینمای ایران پرفروش می شوند. از نظر من منشأ استفاده از کلمات اروتیک در سینمای کشورمان، طنزهای تلویزیونی در دهه های ۷۰ و ۸۰ است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم جایگاهی را برای اروتیک در فیلم های کمدی قائل شویم، می توان گفت که اروتیک یک گونه شوخی است، همه شوخی نیست. متأسفانه همه آن چیزی که امروزه در سینمای ایران به عنوان کمدی از آن یاد می شود، تنها با اتکا به شوخی های اروتیک، ساخته و به نمایش در می آیند. از نظر من اینگونه آثار در گذر زمان به فراموشی سپرده می شود، چرا که تاریخ مصرف اینگونه آثار تنها برای همین دوره ای است که در آن زندگی می کنید. وقتی چند سال از این دوره بگذرد، دیگر اینگونه آثار برای هیچ مخاطبی جذابیت ندارد.

سینمای ایران نابود نمی شود

سلیمان زاده در پاسخ به این سؤال که با توجه به این که سینمای ایران در حال حاضر روی ریل فیلم های شبه کمدی حرکت می کند، آیا به نظر نمی رسد که این فیلم ها سینمای ایران را به سمت نابودی بکشاند، گفت: نه به هیچ وجه. اگر نگاهی به سینمای ایران بیندازیم، می بینیم که همیشه فیلم های خوب هم از فروش و مخاطب کافی برخودار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: باید نظام اکران ما به گونه ای اجتماعی توجه بیشتری داشته باشد و درست آنها را تبلیغ کند، یعنی همانطور که برای فیلم های کمدی تبلیغ می شود، برای فیلم های درام و ملودرام و ... نیز تبلیغ شود. کسی که برای تجارت وارد سینمای ایران وارد می شود، خود نابود خواهد شد، نه سینمای ایران.

انتهای پیام

منبع فارس

منبع فارس
کلید واژه :

فیلم های شبه کمدی

،

حامد سلیمان زاده

،

کمدی های سخیف

ثبت نظرات
captcha