پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۲۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گمانه زنی ها در خصوص انتخاب شهردار آتی تهران

همزمان با آغاز مرحله آخر ماراتن انتخاب شهردار جدید تهران، رسانه های داخلی بررسی گزینه های نهایی تصدی شهردای تهران را مورد توجه قرار داده و همچنین در این راستا مدعی حاکمیت نگاه های سیاسی در انتخاب کاندیداها شدند.

گمانه زنی ها در خصوص انتخاب شهردار آتی تهران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، درحالی که قرار است تا 25 آبان ماه شهردار جدید تهران معرفی شود، همچنان برخی رسانه های داخلی با رویکردی جناحی به این موضوع پرداخته و در تحلیل ها و گزارش های خود ازیک سو می نویسند گزینه نهایی شهرداری تهران از مدت ها قبل با لابی گری انتخاب شده و از سوی دیگر ادعای جنگ احزاب را مطرح کرده و از نبود صدای واحد در انتخاب شهردار تهران گله کرده اند.

همچنین بر اساس بررسی انجام شده "عباس آخوندی" از میان نامزدهای نهایی؛ نقش اول را در فضای رسانه های کشور داشته و این رسانه ها بیشترین مطالب را در له و علیه او نوشته اند که گفتنی است مطالب انتقادی با مانور بر کارنامه وی در وزارت راه و شهرسازی نسبت به مثبت ها فزونی داشته است.

**لابی گری ها و سیاسی بازی در انتخاب شهردار
روزنامه جوان در مطلبی با تیتر « بهشت فروشی شورای شهر پنجم! » مدعی شد: شواهد نشان می دهد گزینه نهایی شهرداری تهران از مدت ها قبل انتخاب شده است. درست همزمان با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم! آخوندی محتمل ترین گزینه برای تصدی این پست به شمار می آید؛ چراکه زمزمه بازنشسته بودن رسول کشت پور با وجود داشتن آرای بیشتر از همین حالا به گوش می رسد و بخشی از سناریوی ماهرانه اعضای شورای پنجم را افشا کرده است؛ سناریویی که پرده نخست آن با انتخاب و استعفای نجفی آغاز شد و در پرده های بعدی به انتخاب افشانی، تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان و حاشیه های آن برای شهردار تازه و در نهایت استعفای آخوندی و انتخابش به عنوان یکی از چهره های مورد نظر اعضای شورا برای تصدی پست شهرداری تهران چیده شد تا در نهایت فردی را به ساختمان مرکزی شهرداری تهران در بهشت بفرستند که یکی از افراد مورد وثوق دولت باشد و عملاً شهرداری را هم دولتی کنند.

روزنامه کیهان در ستون موسوم به دیروزنامه های زنجیره ای با میان تیتر « اصلاح طلبان و تَکرار اشتباه!» ضمن انتقاد از عملکرد عباس آخوندی در سمت وزیر راه، وی را گزینه مطلوب اصلاح طلبان معرفی کرده و می نویسد: چرا اصلاح طلبان می خواهند یک مدیر با این سابقه را به شهرداری منصوب کنند؟ آیا واقعا آنها در انتخاب شهردار خدمت به مردم را ملاک قرار داده اند یا لابی ها و رضایتمندی حزب و هم حزبی ها ملاک است؟

مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به لیست ارائه شده از سوی شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار پایتخت و حضور گزینه هایی چون عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: در خصوص گزینه های مطرح شده پشت صحنه هایی وجود دارد که درباره آن ها تصمیم می گیرد و حتی لیست امید شورای شهر که از درون آن شورای پنجم بیرون آمد نیز در این پشت صحنه بسته شد.

حسن صادقی عضو شورای مرکزی خانه کارگر در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، درباره روند انتخاب شهردار تهران اظهار داشت: این نحوه انتخاب شهردار تهران اشکال دارد. نمی توان یک ظرفیت 50 نفره تعیین کرد، بعد به 5 نفر رسید و دست آخر یک شخص تعیین شود. این فرمولی است که کمتر درحوزه کار اجرایی بکار گرفته می شود. در انتخاب شهردار تهران تخصص حاکم نیست و نگاه های سیاسی حاکم است.

**چالش اصلاح طلبان و شهردار آینده تهران
روزنامه آرمان با بیان اینکه شهردار تهران باید به آبروی جریان اصلاحات بیفزاید، می نویسد: واقعیت این است که جریان اصلاحات طی سال های اخیر از آبروی بزرگانش استفاده کرده که مجددا به قدرت برگشته و اصلاح طلبانی که در قدرت هستند باید به این سرمایه ها و آبرو اضافه و تلاش کنند تا انتظار شهروندان تهرانی که رأی داده اند را برآورده سازند. این امر مستلزم اعتقاد به اهداف اصلاح طلبی و چارچوب های این جریان است.

روزنامه قانون در تحلیلی نوشت: اگر اتفاق خاصی نیفتد شاید آخوندی بتواند خود را به عنوان گزینه ای که از اجماع نسبی بیشتری در بین اعضای شورا برخوردار است جا بیندازد به خصوص که فاصله گرفتن او از دولت با زمزمه های جدید اصلاح طلبان برای جدا کردن مسیرشان از دولت روحانی همراه شده و بعید نیست برخی پدرخوانده های مدعی اصلاحات بخواهند در یک حرکت سیاسی با حمایت از وی برای شهرداری تهران، استارت نوعی تقابل با دولت را بزنند و با در پیش گرفتن مشی انتقادی از دولت، بیشتر از این سرمایه اجتماعی خود را به پای دولت هزینه نکنند.

در تحلیلی تارنمای مشرق از روند انتخاب شهردار آینده تهران نوشت: اساساً عزم اپراتورهایی که در ستاد اصلاحات نشسته اند و اقدام به راهبری شورای شهر و شهرداری می کنند، اینست که با انحلال عملی سازمان شهرداری، سیاست بازی، اخلال در خدمترسانی مطلوب به مردم و انتخاب شهردارانی از ستاد اصلاحات که در فتنه سال 88 نقش فعالی داشته اند؛ در چارچوب پروژه «فتنه اقتصادی» عمل کنند و با ایجاد نارضایتی در میان مردم تهران، آشوب خیابانی را به نظاره بنشینند.

تارنمای الف ذیل عنوان«خاتمی و اصلاح طلبان از جان مردم تهران چه می خواهند؟ » می نویسد: اصلاح طلبان و مشخصا محمد خاتمی با وجود تبدیل شدن شورای شهر و شهرداری تهران به نماد تام و تمام ناکارآمدی و مسئولیت ناپذیری هنوز هم دست بردار نیستند. تهران به نمایشگاهی از مدیریت اصلاح طلبانه بدل شده که دائما امروز و دیروز آن مقایسه می شود و نصیب شهروند تهرانی جز حسرت بر گذشته چیزی نبوده است.

**نگاه های حزبی در انتخاب شهردار
محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، با اشاره به انتخاب شهردار شهر تهران، اظهار داشت: شورای شهر هم مجبور است در بازه زمانی کوتاه مجددا شهردار انتخاب کند. برای اینکه عوارض این انتخاب های پی در پی کمتر شود اولا اعضای شورا باید کمک کنند تا شورا تبدیل به جولانگاه احزاب نشود و همچنین یکپارچگی شورا حفظ شود.

روزنامه فرهیختگان نوشت: هاشمی از سال 92 و در دوئل تصدی ریاست شهر تهران با قالیباف تا امروز همواره به عنوان یکی از اصلی ترین و البته بازنده ترین گزینه ها مطرح بوده و به عقیده بسیاری از هم طیف ها و همفکر های جریان اصلاح طلبی، قربانی دعوای میان احزاب بوده است و نهایتا هرگز به صندلی بهشت نخواهد رسید. به گزارش این روزنامه محسن سرخو، عضو سابق شورای شهر تهران ضمن انتقاد از جریانات حزبی، محسن هاشمی را بهترین گزینه برای تصدی شهرداری تهران و عدم انتخاب او را همین تعارض منفعتی برای اشخاص و جریانات در شهرداری تهران دانست.

روزنامه آرمان در یادداشتی درباره روند انتخاب شهردار می نویسد: رایزنی های زیادی میان احزاب برای انتخاب گزینه شهرداری در جریان است و آنها ضمن تعامل با یکدیگر درصدد آن هستند که کاندیدای مورد نظر خودشان به بهشت برود. گزینه حزب اتحاد غلامرضا انصاری و حناچی، گزینه های حزب اعتماد ملی کشت پور و تقوی نژاد و گزینه حزب کارگزاران آخوندی است که در روز رأی گیری برای انتخاب 5 گزینه احزاب اعتمادملی و کارگزاران توانستند با یکدیگر برای انتخاب بهترین گزینه برای شهرداری به توافق برسند.

سایت اصولگرای جهان نیوز می نویسد: انتخاب شهردار آینده تهران در شورای شهر اصلاح طلب به رقابت میان احزاب بستگی دارد. بایستی دید که ائتلاف و رقابت میان احزاب سیاسی اصلاح طلب در شواری شهر تهران و جریان اصلاحات به کجا می انجامد.

** انتخاب آخوندی به عنوان شهردار
روزنامه وطن امروز در مطلبی با فرض شهردار شدن عباس آخوندی واکنش او را به رویدادهای شهر تهران در آینده به سخره گرفته و می نویسد: عباس آخوندی از قرار معلوم پاشنه ها را برای رفتن به شهرداری تهران ورکشیده است. ما حتما با ورود آخوندی به ساختمان بهشت، شاهد تحول اساسی در نحوه مدیریت ها خواهیم بود.

خبرگزاری تسنیم درباره انتخاب آخوندی نوشت: کارنامه ناموفق عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی و توقف پروژه های عمرانی نشان از این دارد که حضور وی در شهرداری تهران نیز همین روند ادامه پیدا می کند و شهروندان تهرانی باید در انتظار روزهای سخت باشند.

تارنمای مشرق نیوز در نقد عملکرد آخوندی نوشت: فارغ از کارنامه پُر از تهی وزیر سابق در بخش حمل و نقل و مسکن، به طور قطع حضور احتمالی وی در شهرداری تهران هیچ اثر مثبتی به همراه نخواهد داشت.

این تارنما همچنین به نقل از کانال «فردای ایران» نوشت: عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی باید محاکمه شود نه اینکه در فهرست نامزدهای شهرداری تهران قرار گیرد.

**نبود محسن هاشمی در میان کاندیداهای نهایی شهرداری
صبح نو در گزارشی علل پاسخ منفی شورای شهر به شهردار شدن محسن هاشمی را بررسی کرده و می نویسد: تجربه ای که محسن هاشمی در طول یک سال گذشته فعالیت پنجمین دوره شورای شهر تهران به دست آورده حتماً مؤید این مسأله است که شهردار شدن وی در شورایی که اصلاح طلبان در آن اکثریت را دارند، تقریباً امری محال است. این تجربه در طول سه بار انتخاب شهردار برای پایتخت در 15 ماه گذشته به اثبات رسیده است. محسن هاشمی که نامش از زمان آغاز به کار فعالیت این شورا از سوی افکار عمومی به عنوان شهردار جدید تهران مطرح می شود با سد بزرگ اصلاح طلبان مواجه شد.

روزنامه رسالت در گفت و گو با پرویزسروری نماینده پیشین تهران در مجلس درمورد انتخاب نشدن هاشمی برای شهرداری تهران نوشت: هاشمی که در گذشته در شهرداری کار کرده، نیروی اجرایی است و با موضوعات اجرایی آشناتر است، حال سوال اینجاست که چرا آقای هاشمی را انتخاب نمی کنند؟ به این دلیل که نگران هستند که اگر هاشمی بر صندلی شهرداری بنشیند چمران بر صندلی شورا خواهد نشست. انحصار طلبی و نگاه تنگ نظرانه باعث شده آن ها نتوانند حضور چمران را از بین 21 نفرشان تحمل کنند، همین سیاسی کاری ها باعث شده برای جلب نظر حزبشان که آن ها را به شورا رسانده منافع شهر را در نظر نگیرند.

**عناصر کلیدی در انتخاب شهردار
روزنامه همشهری در تیتر نخست خود با نظر سنجی از تعدادی از کارشناسان و سیاستمداران به بررسی معیارهای انتخاب شهردار تهران پرداخته و در این راستا 4 الویت نخست در انتخاب شهردار را به ترتیب آشنایی به ساختار شهرداری، خلاقیت و نوآوری، تیم اجرایی قوی و در نهایت مبارزه با فساد برگزیدند.

حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس شهری در گفت و گو با دنیای اقتصاد اظهار داشت: انتخاب یک شهردار همسو با جریان فکری دولت الزاما به معنای حل مشکلات و مسائل تهران نخواهد بود چراکه بخش عمده مسائل شهر تهران از جنس سیاسی نیست بلکه تهران هم اکنون از چالش های فقر منابع، ناکارآمدی در حوزه اداره شهر و فساد رنج می برد. به گفته وی شهردار تهران باید فردی باشد که ضمن داشتن درک ملی بالا، در حوزه مسائل و چالش های شهر تهران دارای راهبرد و استراتژی باشد به تعبیر دیگر تهران در مقطع کنونی به «سکاندار» نیاز دارد نه «پارو زن».

**گمانه زنی درباره انتخاب نهایی شهردار تهران
نامه نیوز در گزارشی 3 سناریو برای شهرداری تهران محتمل شده است : اول- ائتلاف «اتحاد» و «کارگزاران» علیه آخوندی! این ائتلاف نزدیک به یازده رای را همراه خواهد داشت. در این حالت احتمالا پیروز حناچی و رسول کشت پور به مرحله نهایی وارد شوند. حالت دوم- ائتلاف اتحاد و گزینه های مستقل است. در این حالت هم احتمالا عباس آخوندی و غلامرضا انصاری به عنوان گزینه های نهایی معرفی خواهند شد. حالت سوم-همان حالتی است که دوره قبل اتفاق افتاد. فراکسیون های مختلف که از حذف گزینه های خود ناراحت بودند، به گزینه های منتقد اتحاد رای دادند.

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

انتخاب شهردار آتی تهران

،

شهرداری تهران

،

شورای شهر تهران

،

عباس آخوندی

ثبت نظرات
captcha