قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۲۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

در پی جنایت سعودی در قتل خاشقچی ؛

توقف توافق هسته ای واشنگتن - ریاض قوت گرفت

یک نماینده دمکرات آمریکا قرار است بزودی لایحه ای را به مجلس نمایندگان این کشور ارایه کند که هدف آن توقف توافق هسته ای واشنگتن - ریاض و تنبیه عربستان سعودی به اتهام قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود است.

توقف توافق هسته ای واشنگتن - ریاض قوت گرفت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تارنمای "ووکس" روز جمعه نوشت : اگر این لایحه تصویب شود، قوی ترین اقدام تنبیهی علیه عربستان از زمان افشای قتل خاشقچی خواهد بود.
خاشقچی روزنامه نگار و نویسنده عربستانی سعودی، در تاریخ دوم اکتبر (10 مهر) برای انجام کارهای مرتبط با ازدواجش، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، ورودی که نهایتا به کشتن وی توسط مأموران امنیتی ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی منتهی شد.
حاکمان عربستان سعودی هرچند در ابتدا تمامی مطالب درز یافته به رسانه ها مبنی بر قتل خاشقچی را رد کردند، اما نهایتا تحت فشار افشاگری های امنیتی و رسانه ای، به کشته شدن وی داخل کنسولگری اعتراف کردند.
تارنمای " ووکس" در ادامه عنوان کرد: پس از افشای قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، گمانه زنی هایی در رسانه ها مبنی بر توقف فروش میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی به عربستان مطرح شد اما رئیس جمهوری آمریکا بارها اعلام کرد نمی خواهد به دلیل مسئله قتل خاشقچی توافق نامه های فروش تسلیحات آمریکا به ریاض را در محاصره قرار دهد.
در همین حال گزارش شده است که "برد شرمن" یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال توقف اجرای یک توافق هسته ای مهم میان آمریکا- عربستان است که پیشتر مقامات دو کشور ماهها بود در مورد آن مذاکره داشتند.
شرمن در مورد این لایحه گفت که پیشتر تصور نمی کرد این لایحه شانسی برای تصویب داشته باشد ؛ اما اکنون با فاش شدن ماجرای قتل خاشقچی ؛ این فرصت بوجود آمده است .
براساس لایحه پیشنهادی از سوی شرمن، طرح های آمریکا برای انتقال تکنولوژی هسته ای به عربستان متوقف می شود. این می تواند ضربه ای مهلک به ریاض باشد.
همچنین گزارش شده است که قانونگذاران جمهوریخواه و دمکرات از توقف مذاکرات هسته ای با ریاض حمایت کرده اند.
سناتورها «ادوارد مارکی» و «مارکو روبیو» در نامه هایی از «دونالد ترامپ» درخواست کرده اند در این مقطع زمانی دست کم مذاکرات با عربستان در مورد توافق هسته ای را به حالت تعلیق درآورد.
هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آیا قانونگذاران سنا نیز به دنبال تنظیم لایحه ای مشابه قانونگذار مجلس نمایندگان در مورد تنبیه عربستان هستند یا خیر.
این در حالی است که سخنگوی مارکو روبیو روز گذشته اعلام کرد که این سناتور سنا ممکن است به دنبال بررسی ارائه لایحه ای در این رابطه در آینده باشد.

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
کلید واژه :

بن سلمان

،

خاشقچی

،

عربستان

،

قتل روزنامه نگار

،

توقف توافق هسته ای واشنگتن

،

ریاض

ثبت نظرات
captcha