پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۹۲۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دروغ بزرگی که یک عمر از «پینوکیو» شنیدیم!؟

داستان پینوکیوی چوبی که با دروغ گفتن دماغش بزرگ می شد را باید به فراموشی سپرد چراکه به عقیده محققان دانشگاه گرانادا که دستگاه جدید دروغ سنج را ساخته اند، دمای بینی انسان هنگام دروغ گفتن پایین آمده و بنابراین رو به کوچک شدن می گذارد؛ بنابراین داستان پینوکیو به گفته محققان کاملاً برعکس است و نمی تواند صحیح باشد.

دروغ بزرگی که یک عمر از «پینوکیو» شنیدیم!؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محققان دانشگاه گرانادا که روی موضوع «تأثیر پینوکیو» کارکرده‌اند، می‌گویند وقتی انسان دروغ می‌گوید ۱.۲ درجه سانتی‌گراد دمای نوک بینی اش کاهش می‌یابد و هم‌زمان دمای پیشانی ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود. درحالی‌که انسان به‌صورت ظاهری ممکن است متوجه آن نشود. این اختلاف دما حکایت از دروغ گفتن داشته و بر این اساس آن‌ها متوجه دروغ گفتن فرد می‌شوند.

دستگاه جدید صحیح‌تر از دروغ‌سنج‌های موجود است و واکنش عجیب بدن به‌وسیله قدرت مغز هنگام دروغ گفتن و همچنین میزان اضطرابی که پیدا می‌کنیم، دلیل بالا و پایین رفتن حرارت در پیشانی و بینی می‌شود.

بیش از ۶۰ دانشجوی داوطلب با این دستگاه و از طریق سیستم اسکن تصویری حرارتی توسط محققان مذکور مورد آزمایش قرار گرفتند و از آن‌ها پرسیده شد که آیا فلان سلبریتی را از نزدیک دیده‌اند یا حادثه تصادف رانندگی داشته‌اند یا نه؟

دکتر گومز میلان مسئول این تحقیق متوجه شد که بیش از ۸۰ درصد از دانشجویان هنگام دروغ گفتن دمای بینی و پیشانی‌شان تغییر کرده است.

وی می‌گوید: ترکیبی از روش دروغ‌سنج و مصاحبه استراتژیک در کنار ترموگرافی می‌تواند ایده‌آلی برای پلیس، فرودگاه‌ها، اردوگاه پناهندگان و ... باشد.

منبع فردا نیوز
کلید واژه :

داستان پینوکیوی چوبی

،

دروغ سنج

،

پینوکیو

ثبت نظرات
captcha