قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
بانک ملی محل تبلیغات شما اینجاست 2 بانک سپه محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز
کد خبر : ۷۱۸۶۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

روش جدید کلاهبرداری، سوء استفاده از شماره کارت فروشگاه های معتبر

کلاهبردارن اینترنتی با سوء استفاده از وب سایت های نیازمندی های رایگان، آگهی های فروش لوازم نو، دست دوم و کارکرده ، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کنند و یکی از راه های کلاهبرداری هم استفاده از شماره کارت فروشگاه های معتبر است که با این روش صاحبان این فروشگاه ها را هم به دردسر می اندازند.

روش جدید کلاهبرداری، سوء استفاده از شماره کارت فروشگاه های معتبر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در حالی که امروزه بسیاری از فعالیت ها در قالب استفاده از اینترنت صورت می گیرد، خرید اینترنتی هم یکی از اجزای حرکت از سمت سنت به مدرنیته است. اینترنت در حالی به یکی از اصلی ترین ابزارهای اطلاع رسانی تبدیل شده که تعداد کاربران آن از طیف های مختلف در کسب وکار، گروه های سنی و طبقات اجتماعی، رو به افزایش است و در عین حال بستر ایجاد شده برای خرید و فروش کالاهای دست دوم، افراد سودجو و کلاهبردار را به سوءاستفاده از این فضا ترغیب کرده است تا اقدام به فریب افراد کنند.

یکی از فضاهای سواستفاده از اینترنت، وب سایت های خرید کالاهای دست دوم است که قیمت های ارزان تری دارند و کاربر را به خرید ترغیب می کنند. در گزارشی از وب سایت پلیس فتا، به این نوع کلاهبرداری اشاره شده که هنگام خرید کالاهای دست دوم در وب سایت­ های نیازمندی، با توجه به قیمت بسیار ارزان برخی از کالاها، شخص تشویق به خرید کالا شده و حتی ممکن است مبلغی را به حساب فردی که کالا را برای فروش در وب سایت گذاشته، واریز کند.

در این روش سودجویی، کلاهبردار برای اینکه هویت خود را لو ندهد با مراجعه به یک فروشگاه واقعی، شماره کارت صاحب فروشگاه را جهت خرید یک کالا از وی دریافت می­ کند و سپس با درج آگهی فروش جعلی با قیمت ارزان تر از بازار و پیدا شدن مشتری، شماره کارت صاحب فروشگاه مورد نظر را به قربانی اعلام می ­کند. اما پس از واریز وجه به حساب صاحب فروشگاه، کلاهبردار به فروشگاه مراجعه کرده و خرید خود را انجام می­ دهد و متواری می­ شود.

به همین دلیل صاحبان فروشگاه ها باید دقت کرده و از واگذاری کارت بانکی و یا اطلاعات بانکی خود به دیگران خودداری کنند، زیرا مجرمان سایبری می توانند از این اعتماد سوءاستفاده کرده و با شماره کارت آنها اقدام مجرمانه ای انجام دهند و حتی صاحب فروشگاه را هم به دردسر بیندازند.

شهروندان نیز  دقت داشته باشند در سایت های واسطه­ گر اینترنتی، بدون شناخت و اطمینان از فروشگاه یا فروشنده از واریز هرگونه وجهی حتی مبالغ کم به عنوان بیعانه به افراد غریبه خودداری کنند و حتی المقدور خرید به صورت حضوری در اماکن امن انجام شود. در صورتی که قیمت و شرایط ارائه شده بیش از حد عالی باشد اعتماد نکرده و دقت بیشتری داشته باشند.

در برخی از شیوه ­ها، کلاهبردار با درج قیمت­ های بسیار ارزان تر از عرف در فضای مجازی کاربران را فریب داده و جهت واریز مبلغ آنها را به صفحات جعلی درگاه های اینترنتی (فیشینگ) هدایت می کند و کاربر پس از وارد کردن اطلاعات بانکی در صفحه جعلی درگاه بانکی که توسط کلاهبردار طراحی شده، شاهد خالی شدن حساب بانکی خود است. بنابراین شهروندان باید توجه داشته باشند که هنگام پرداخت­ های آنلاین درگاه بانکی جعلی نباشد.

انتهای پیام

کلید واژه :

شماره کارت

،

فروشگاه های معتبر

،

کلاهبرداران اینترنتی

ثبت نظرات
captcha