پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۸۶۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران:

دلایل ابتلا به یبوست/ ضروت انجام ورزش روزانه و سرعتی

دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران با اشاره به دلایل ابتلا به یبوست گفت: برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری باید فعالیت فیزیکی روزانه سرعتی داشت.

دلایل ابتلا به یبوست/ ضروت انجام ورزش روزانه و سرعتی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر اکرم پورشمس در افتتاحیه هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران  در ارتباط با مشکل یبوست اظهار داشت: شایع ترین دلیلی که سبب بروز یبوست می شود تنبلی روده است و به ندرت این مسئله به علت کم کاری تیروئید یا بیماری انتهایی روده ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظم تنبلی روده وابسته به عدم تحرک و ورزش است گفت: انجام کارهای خانه و راه رفتن عادی در رفع تنبلی روده تأثیری ندارد و باید فرد حتما فعالیت فیزیکی که با نفس نفس زدن و با افزایش ضربان قلب همراه است را داشته باشد.

دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران با تأکید بر اینکه ورزش کردن سبب کوک شدن روده و حرکت آن و در نتیجه ایجاد مدفوع نرم تر می شود، ادامه داد: مدفوع خشک به مقعد فشار می آورد و می تواند سبب فشار به رگ های این ناحیه نیز بشود که ایجاد رگ برجسته به این علت را در محدوده مقعد هموروئید می گویند و در صورتی که زخم یا خراشی ناشی از این خشکی مدفوع در محل مقعد ایجاد شود را فیشر یا شقاق می گوییم.

پورشمس با بیان اینکه هم همورئید هم شقاق و فیشر می تواند سبب خونریزی در مقعد شود گفت: برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری باید فعالیت فیزیکی روزانه سرعتی داشت و غذا چندان در درمان یبوست اثری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: البته مصرف غذاهای فیبردار همچون انواع سبزیجات و میوه ها نوعی رژیم غذایی سالم بوده و علاوه بر اینکه در سلامت قلب و کنترل وزن و چربی مؤثر است می تواند تا حدودی نیز در رفع یبوست تأثیر بگذارد.

منبع مهر
کلید واژه :

یبوست

،

ورزش روزانه

،

فعالیت فیزیکی

ثبت نظرات
captcha