قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۸۶۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

در بیانیه اجلاس استانبول مطرح شد؛

تاکید سه کشور ایران، ترکیه و آذربایجان بر اجرای کامل برجام

وزرای خارجه سه کشور ایران، ترکیه و آذربایجان در بیانیه استانبول بر اجرای کامل برجام و پایبندی به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند.

تاکید سه کشور ایران، ترکیه و آذربایجان بر اجرای کامل برجام

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ششمین نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان بنا به دعوت مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول ترکیه برگزار شد.

وزرای خارجه پس از پایان این اجلاس با صدور بیانیه ای، بر پایبندی خود به بیانیه های ارومیه، نخجوان، وان، رامسر و باکو مصوب نشست های سه جانبه پیشین وزاری امور خارجه تأکید و بر عزم خود در گسترش همبستگی و همکاری میان مردم سه کشور در سایه اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و  رسوم مشترک تأکید کردند.

طرفین در ای اجلاس توافق نمودند که در راستای تقویت صلح، امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی، به رایزنی های نزدیک خود در برنامه ها و سطوح مختلف در چارچوب سازمان های بین المللی و منطقه ای ادامه دهند. همچنین بر پایبندی خود به اصولی همچون قوانین بین المللی بویژه احترام به و حمایت از حق حاکمیت، تمامیت ارضی، مصونیت مرزهای بین المللی از تجاوز، حل و فصل مسالمت آمیز کلیه اختلافات، و همچنین عدم مداخله در امور داخلی کشورها تأکید نمودند؛ و در این خصوص به اهمیت حل و فصل هرچه سریعتر اختلاف ارمنستان-آذربایجان بر سر ناگورنو قره باغ بر طبق اصول فوق تصریح نمودند.

وزرای خارجه اهمیت برجام را که تجلی توفیق مذاکرات چندجانبه و دیپلماسی است متذکر شده و اذعان داشتند که اجرای موفقیت آمیز برجام و برخورداری همه طرف ها از مزایای قید شده در آن مستلزم اجرای کامل تعهدات از جانب کلیه طرف ها است.

وزیرای خارجه سه کشور ترکیه، ایران و آذربایجان با عنایت به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام به عنوان بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ میلادی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز رسیده است، تعهدات کلیه اعضای سازمان ملل را برای کمک به اجرای برجام خاطر نشان کردند؛ و در این راستا تحریم های یک جانبه را که آثار سلبی بر توسعه تجارت و بازرگانی میان کشورهای آنان است محکوم نمودند.

همچنین بار دیگر بر اراده قوی خود در تقویت همکاری ها در سایه معاهدات بین‎المللی در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی گری خشونت آمیز و تجزیه طلبی در همه اشکال و مظاهر آن، جنایات سازمان یافته فراملی، قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و پیش سازها، تجارت غیرقانونی سلاح، قاچاق انسان، قاچاق مهاجرین، پولشویی، جنایات سایبری، جنایت علیه میراث فرهنگی و تاریخی، و سایر تهدیدات امنیتی فراملی تصریح نمودند.

همچنین سه طرف توافق نمودند تا نامزدی سه کشور را در سازمان های منطقه ای و بین المللی با رویکردی ایجابی مورد ارزیابی قرار دهند.

وزرای خارجه با تأکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب سه کشور و قرارگیری آن ها در مسیر کریدورهای مهم ترانزیت بین المللی، تلاش برای افزایش همکاری در راستای توسعه زیرساخت های حمل و نقل و استفاده حداکثری از مزایای ظرفیت ترانزیتی کشورها و تلفیق آن ها با سیستم ترانزیت بین الملل را تشجیع نمودند.

در ادامه این بیانیه نکات زیر مورد تاکید قرار گرفت:

«اهمیت نقش پروژه های بزرگ را در افزایش مراودات میان سه کشور مورد تأکید قرار دادند؛ و با ترغیب به بهره گیری کامل از ظرفیت بالقوه خط آهن باکو-تفلیس-قارص، بهره مندی از آن را به سود سه کشور دانستند و بر اهمیت انجام اقدامات لازم برای تکمیل هرچه زودتر خط آهن رشت-آستارا تأکید کردند؛ همچنین استفاده از تمام ظرفیت بندرگاه ها را در راستای تأمین منافع هر سه کشور ترغیب نمودند.

ضمن به رسمیت شناختن حمل و نقل ترکیبی بین المللی به عنوان یکی از ابزارهای تسهیل گر در امر گسترش سامان مند تجارت، تسریع در گسترش خدمات حمل ونقلی روان، اقتصادی، کارا و ترکیبی را که لازمه گسترش مناسبات تجاری سه جانبه است، مورد تأکید قرار دادند.

تمایل خود را برای تقویت همکاری های تجاری در حوزه انرژی اعلام کردند.

توافق نمودند تا روابط اقتصادی را تقویت نمایند، از ظرفیت موجود برای ترویج سرمایه گذاری وتجارت استفاده کنند، و با اجرای پروژه ها و برنامه های مشترک در زمینه هایی مانند انرژی های تجدیدپذیر، حمل و نقل، مرزها و گمرکات، بانکداری، مخابرات، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست به تقویت همکاری ها بپردازند.

از تشکیل نشست سه جانبه تجاری برای تقویت بیشتر مناسبات اقتصادی و تجاری و ایجاد فرصت های نو برای محافل تجاری سه کشور حمایت کردند؛ حمایت خود را از تقویت همکاری های اقتصادی و بازرگانی میان بنگاه های کوچک و متوسط اعلام نمودند؛ بر اهمیت همکاری میان بخش خصوصی و دولتی و نیز اهمیت همکاری میان دانشگاهیان سه کشور در حوزه تحول دیجیتال تأکید نمودند.

به تبیین اهمیت پژوهش های سه جانبه و نیز توسعه، نوآوری و اجرای پروژه های فناورانه دانش بنیان در زمینه علم و فناوری در میان نهادهای مرتبط آذربایجان، ایران و ترکیه پرداختند.

اهمیت همکاری های بشردوستانه در زمینه های فرهنگی، آموزشی، علمی، خدمات درمانی، تبادل دانشجو، گردشگری و ورزشی را مورد تأکید قرار داده و آمادگی خود را برای اجرا و ترویج پروژه ها و رویدادهای مشترک در این حوزه ها اعلام نمودند.

توافق نمودند تا وزارتخانه ها و آژانس های ذیربط را به تقویت همکاری های سه جانبه و اجرای مفاد این بیانیه و بیانیه های گذشته و تلاش برای به ثمر رساندن آن ها ترغیب نمایند.

با توجه به خاتمه اعتبار برنامه همکاری سه جانبه در بخش های مختلف در پایان سال ۲۰۱۸، با تمدید آن برای سه سال دیگر تا پایان سال ۲۰۲۱ موافقت کردند.

با در نظر گرفتن پیشنهادهایی که در زمینه های مصرح در برنامه همکاری سه جانبه در بخش های مختلف بین سه کشور تبادل گردید، توافق نمودند تا بلافاصله پس از نشست ششم، نمایندگان خود را به منظور برگزاری هرچه زودتر جلسات کمیته های فرعی در تهران تعیین نمایند.

بار دیگر اهمیت برگزاری منظم نشست ها به صورت سه جانبه را در جهت تداوم همکاری ها در موضوعات منطقه ای مورد تأکید قرار دادند و توافق نمودند نشست بعدی در ایران برگزار گردد.»

کلید واژه :

اجلاس استانبول

،

نشست ایران

،

ترکیه و آذربایجان

ثبت نظرات
captcha