پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۸۶۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پسوریازیس زمینه ساز ابتلا به کدام بیماری ها است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه خطر ابتلا به ام اس ،دیابت، سکته قلبی، قند و چربی خون در مبتلایان به پسوریازیس بیشتر است،گفت: بیماران پسوریازیس 2 تا 3 برابر افراد سالم در معرض ابتلا به بیماری قلبی - عروقی قرار دارند.

پسوریازیس زمینه ساز ابتلا به کدام بیماری ها است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، هفتم آبان ماه (29 اکتبر) روز جهانی پسوریازیس نامگذاری شده و هدف از تعیین این روز جلب توجه پزشکان، بیماران، عموم مردم و اطلاع رسانی گسترده در مورد این بیماری پوستی است.
دکتر امیر هوشنگ احسانی افزود: در سال های گذشته تصور می شد، پسوریازیس فقط بیماری پوستی است اما در حال حاضر محققان به این نتیجه رسیدند که فرد مبتلا ممکن است بیشتر در معرض بیماری های قند و چربی خون، دیابت ، قلبی - عروقی و سکته قلبی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه همراهی پسوریازیس با بیماری ام اس گزارش شده است، گفت: مطالعاتی نشان می دهد که این افراد در معرض خطر ام اس قرار دارند.
پسوریازیس (ریشهٔ لغت پسوریازیس از یک کلمهٔ یونانی به معنای خارش است)، صدفک یا داءالصدف بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی می فرستد. این سیگنال ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول های پوست می شود.
پسوریازیس بیماری التهاب پوستی است که چرخه تولید سلول های آن را برهم می زند و با افزایش سرعت ساخت سلول ها بر سطح پوست، سبب بوجود آمدن لکه های قرمز رنگ و خشک پوشیده شده با فلس های نقره ای و ایجاد ضخامت در ناخن ها و تغییر شکل آنها می شود.
این لکه ها که بیشتر در اطراف پوست سر، آرنج ها و زانوها ظاهر می شود، با خارش و گاهی با درد همراه است.
در موارد شدید ابتلا به بیماری پسوریازیس، بیمار دچار درد و ورم مفاصل می شود و در صورتی که این بیماری به موقع کنترل نشود، از کارافتادگی مفاصل را ایجاد می کند.

** ابتلای حدود 2 میلیون ایرانی به پسوریازیس
وی شیوع این بیماری را یک تا 3 درصد جامعه یعنی از هر 100 نفر 1 یا 3 نفر به این بیماری مبتلا می شوند، گفت: در ایران برآورد می شود که حدود 2 میلیون نفر به این بیماری مبتلا باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: پراکندگی این بیماری در کشور ما یکسان است و شیوع بیماری هم در بین زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و به عبارتی یکسان است.
متخصص بیماری های پوست و مو ادامه داد که بیشترین بروز این بیماری در 30 تا 40 سالگی است.
وی با اشاره به اینکه پسوریازیس یک نوع بیماری خود ایمنی محسوب می شود، ادامه داد که این بیماری کشنده نیست اما فرد بیمار را دچار مشکلاتی می کند و همچنین ظاهر خوبی ندارد.

** بیماران پسوریازیس روغن ماهی و عسل مصرف کنند
وی اظهار داشت:با توجه به اینکه روغن ماهی، میوه و سبزیجات و عسل از شدت این بیماری می کاهد به این بیماران توصیه کرد که از این مواد غذایی استفاده کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین به بیماران پسوریازیس توصیه کرد که کمتر نمک و چربی کمتر بخورند.
وی با اشاره به اینکه این بیماری درمان دارد ولی ریشه کن نمی شود، افزود: افراد مبتلا به این بیماری با مصرف دارو، ضایعات برروی بدنشان بهتر می شود ولی ممکن است پس از سپری شدن مدتی این بیماری در برخی از مبتلایان دوباره عود کند.
احسانی این بیماری را مسری ندانست و اظهار داشت: اگر ضایعات بر روی بدن محدود و کم باشد با پمادهای موضعی برطرف می شود؛ اما اگر بیماری گسترده باشد نیاز به داروهای خاص یا نور درمانی است.

** برخی از داروها پسوریازیس را تشدید می کند
رئیس مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوستی و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت: برخی از داروها هم می توانند ضایعاتی شبیه به پسوریازیس ایجاد کنند یا بیماری را تشدید کنند.
دکتر علیرضا فیروز اظهار داشت: داروهایی مانند فشارخون، هورمونی و آرام بخش می توانند این بیماری را تشدید کنند.

** ژنتیک مهمترین عامل ابتلا به پسوزیاریس
وی مهمترین عامل ابتلا به این بیماری را ژنتیک دانست و گفت: هرچند علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی قطعا عوامل ژنتیک نقش بسزایی در ابتلا به آن دارند.
رئیس مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوستی و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه پسوزیاریس یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است، افزود:استرس، سیگار و الکل از جمله عواملی هستند که در ابتلا و حتی تشدید این بیماری نقش دارند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون مشخص نشده چرا در سن خاصی ژن این بیماران فعال می شود، گفت: این بیماری قابل کنترل است اما عود، شدت و روند این بیماری قابل پیش بینی نیست.

انتهای پیام 

منبع ایرنا

منبع ایرنا
کلید واژه :

پسوریازیس

،

بیماری

،

دیابت

ثبت نظرات
captcha