پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۸۵۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کتاب «علی عباسی تقدیم می کند: روایت یک کابوس سی ساله» رونمایی شد

روایت هایی درباره تهیه کننده «سوته دلان» و «تنگسیر»

مراسم رونمایی از کتاب «علی عباسی تقدیم می کند: روایت یک کابوس سی ساله» نوشته قصیده گلمکانی درباره یکی از مهم ترین تهیه کنندگان تاریخ سینمای ایران که آثاری چون «سوته دلان»، «رضاموتوری»، «نازنین»، «تنگنا»، «تنگسیر»، «حسن کچل» و … را ساخته، دیروز پنجم آبان در خانه سینما برگزار شد.

روایت هایی درباره تهیه کننده «سوته دلان» و «تنگسیر»

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مراسم رونمایی از کتاب «علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی‌ساله» نوشته قصیده گلمکانی درباره یکی از مهم‌ترین تهیه‌کنندگان تاریخ سینمای ایران که آثاری چون «سوته‌دلان»، «رضاموتوری»، «نازنین»، «تنگنا»، «تنگسیر»، «حسن‌کچل» و … را ساخته، دیروز پنجم آبان در خانه سینما برگزار شد.

در این مراسم امیر پوریا و علیرضا محمودی در توصیف کتاب و نقش علی عباسی در تاریخ سینمای ایران سخنرانی کردند. هم‌چنین بخش کوتاه‌شده‌ای از فیلم مستند «سیب‌های درخت آلو» که درباره چگونه شکل‌گیری این کتاب توسط قصیده گلمکانی ساخته شده نمایش داده شد و علی عباسی از تاثیرات مخرب سوزانده‌شدن نگاتیو فیلم‌هایش بر روح و روان خود گفت.. 

امیر پوریا از چند نکته درباره‌ی ویژگی‌های این کتاب و تفاوت‌هایش با سایر کتاب‌هایی که درباره‌ی سینماگران درمی‌آیند گفت و این که چگونه محدودیت هایی که موجب مهاجرت علی عباسی شد، اکنون هم به شکل‌های دیگری ادامه دارد. 

علیرضا محمودی درباره‌ی اهمیت تهیه‌کنندگی و نقش آن در تولید آثار ماندگار که به ریزه‌کاری‌هایی که شاید پس از خلق یک اثر متوجه آن نباشیم که چرا یک فیلم بزرگ و ماندگار تولید شده و در این کتاب به آن پرداخته شده و لازم است که به عنوان تاریخ‌نگار به آن دقت کرد. 

علی عباسی، با تشکر از جمع و حضور سینماگران در این مراسم، از تفاوت تهیه‌کنندگی در زمان پیش از انقلاب و امروز گفت. هم‌چنین عذاب و کابوس سی‌ساله‌ای را که در نبود فیلم‌هایش و این که روزگار را در غربت گذرانده بود، یادآور شد.

قصیده گلمکانی بخش کوتاهی از خاطراتش را تعریف کرد که چه‌طور زمانی که عباسی را شناخته بود او با سینما قهر بود و به هیچ محفل سینمایی نمی‌رفت و این‌که چه‌طور سال‌ها کار مستمر روی متن‌های او و مستندش به عنوان سپاسگزاری از عباسی باعث شد که او با سینما آشتی کند و هم چنین از نقش مهم عباسی در مسیر زندگی حرفه‌ای‌اش به عنوان فیلمساز صحبت کرد.

این کتاب توسط نشر چشمه منتشر شده و چند روز دیگر در شیراز هم از آن رونمایی می‌شود.

 

منبع ای سینما
کلید واژه :

سوته دلان

،

تنگسیر

،

علی عباسی

ثبت نظرات
captcha