پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۸۲۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انتقاد خسرو معصومی از سکوت منتقدان / «با کمدی مشکل ندارم»

خسرو معصومی با تاکید بر اینکه سینمای اجتماعی در دنیا هم مورد توجه است، از منتقدان سینمایی انتقاد کرد که چرا نسبت به وضعیت فیلم های سخیف کمدی در سینمای ایران حرفی نمی زنند؟!

انتقاد خسرو معصومی از سکوت منتقدان / «با کمدی مشکل ندارم»

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این کارگردان سینما که مشغول نگارش فیلمنامه ای در حوزه اجتماعی است، درباره ی جایگاه سینمای اجتماعی در میان حجم فیلم های کمدی که این روزها ساخته می شود، بیان کرد: سینمایی اجتماعی همیشه در دنیا اولویت داشته و البته با چالش هم روبرو بوده است. اما وضعیت اینطور نیست که چند کمدی سخیف در کشور ما بتواند بر آن، اثر بگذارد.

او افزود: در کشور ما مسئولان باید شرایط را برای فیلم های اجتماعی مثلا در بخش اکران سهل تر کنند تا اگر یک سینمادار چندان روی خوشی به نمایش فیلم های اجتماعی نشان نداد، سینمادار را مجاب کنند تا در این بخش حمایت صورت بگیرد. 

معصومی با اشاره به اکران نشدن فیلم «عرق سرد» در سینماهای حوزه هنری و اینکه چنین اتفاقی شرایط را برای فیلمساز سخت می کند، ادامه داد:  اگر قرار باشد حوزه هنری فیلم اجتماعی اکران نکند، چه انتظاری از بخش خصوصی می توان داشت؟ این حوزه هنری است که باید تشخیص دهد از فیلم اجتماعی حمایت کند، آن هم در شرایطی که یکسری سینما در اختیار دارد و به آن شکل با دغدغه مالی روبرو نیست.

کارگردان «باد در علفزار می پیچد» در پاسخ به اینکه با توجه به این شرایط، نگرانی از وضعیت اکران ندارد که باز هم قصد دارد سراغ یک فیلم اجتماعی، برود؟ گفت: فیلم کمدی سخیف با فیلم اجتماعی فرق می کند و عده ای فیلمساز هستند که تلاش می کنند، شرافت کاری خود را نفروشند پس باید حمایت شوند. من هم نگرانی هایی دارم ولی چه کاری می شود، انجام داد؟! یا باید به گوشه ای رفت یا فیلم ساخت.

او در عین حال خاطرنشان کرد: البته من به طور کلی با فیلم کمدی مشکلی ندارم. اصلا چه اشکالی دارد اگر یک کمدی مثل «اجاره نشین ها» داشته باشیم؟ فیلمی که علاوه بر طنز، بار فرهنگی هم دارد. اما اگر قرار باشد فیلمی پُر از جوک و شوخی های ناجور داشته باشیم که تماشاچی را فقط بخنداند و بعد این طور برداشت شود که از همه این ها استفاده شده است تا فقط از تماشاچی خنده گرفته شود، خوب نیست.

 وی ادامه داد: مسئله مهم دیگر در حوزه سینما این است که انگار منتقدان ما خوابشان برده و فقط اگر کیانوش عیاری فیلم کمدی بسازد او را بیچاره می کنند اما به بقیه کاری ندارند. در حالی که آن ها باید نقدی را بنویسند که وقتی کارگردان چنین فیلم های کمدی درباره کار خودشان می خوانند، خجالت بکشند.

معصومی یادآور شد: یک زمانی بود که نقدها کارشناسی نوشته می شد و مثلا برای «پَر پرواز» من، نقدی نوشتند که تلنگری به من بود و بعد از خواندنش خودم نقدی نوشته ام با عنوان "«پر پرواز» فرزند ناخلف من است." اما الان نمی دانم چه شده که دیگر مثل سابق نیست.

او ادامه داد: حتی در کانون کارگردانان پیشنهاد دادم، منتقدان را دعوت کنیم و بپرسیم چرا حرف نمی زنید؟ چرا با هر که حرف می زنیم حرف از پول می زنند؟ الان که فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» هم با استقبال روبرو شده، همه فقط می گویند خوب است اما چند نقد درست درباره همین خوبی ها نوشته شده است؟

خسرو معصومی در پایان درباره سرنوشت اکران دو فیلم «خرس» و «کار کثیف»، گفت: هربار برای «خرس» پیگیر شدم گفتند دستور از بالاست که نمایش داده نشود و من این دیالوگ را خیلی شنیده ام، اما نمی دانم  وزارت ارشاد چه کاره است که مدام حرف از بالا زده می شود؟ برای «کار کثیف» هم دنبال سرگروه هستیم و یک سال است که سرگروهی برای نمایش این فیلم پیدا نمی شود. در حالی که اگر یک فیلم کمدی مثل آنچه این روزها بر پرده است داشتیم، خیلی سریع سرگروه پیدا می کردیم.

انتهای پیام

منبع ایسنا

منبع ایسنا
کلید واژه :

خسرو معصومی

،

منتقدان سینمایی

،

کمدی

ثبت نظرات
captcha