قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۸۱۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مشاور معاون اول رئیس جمهور خبر داد؛

طرح ویژه بانک مرکزی برای تبادل مالی ایران و سوریه با پول ملی

مشاور معاون اول رئیس جمهور از برگزاری جلساتی با بانک مرکزی برای طراحی ساز و کار تبادلات مالی ایران و سوریه با پول ملی گفت: همچنین اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه نیز ایجاد خواهد شد.

طرح ویژه بانک مرکزی برای تبادل مالی ایران و سوریه با پول ملی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین ، بهمن دانایی فر در همایش بزرگ تجاری ایران و سوریه که در محل اتاق بازرگانی تهران در حال برگزاری است، گفت: غربی ها تصور می کردند که تغییرات اساسی در سوریه انجام می گیرد، اما با توجه به برنامه ریزی هایی که در منطقه صورت گرفت، تمام آمال و خواسته های دشمنان با شکست مواجه شد. 

مشاور معاون اول رئیس جمهور افزود: این پیروزی نشان داد که هر گاه در منطقه کار مشترک شروع می شود، به موفقیت خواهیم رسید، امروز که ما دوره پس از داعش را پشت سر می گذاریم، تروریست های اجاره ای و وارداتی که از خارج از سرزمین های منطقه وارد سوریه شده بودند، از بین رفته اند و لازم است کار مجددی را با هم شروع کنیم و آن کار اقتصادی است. 

وی تصریح کرد: کار ماندگار اقتصادی اکنون ضروری است که انجام شود، همچنانکه در عرصه سیاسی و منطقه ای نیز کارهای خوبی انجام شد، پس الان وقت آن است که کارهای جدی اقتصادی شروع کنیم. این در حالی است که ۱۶۰ میلیون دلار حجم روابط تجاری ایران و سوریه است که عدد پایینی بوده و در هیچ یک از دو کشور قابل دفاع نیست. 

دانایی فر با طرح این سوال که چرا ایران و سوریه بانک مشترک نداشته اند، گفت: چرا امروز ما روابط تجاری خوبی را در ایران و سوریه نداریم و این اولین نشستی است که میان دو کشور برگزار شده است، این در حالی است که پس از این همه سال، این اولین نشستی است که میان تجار ایران و سوریه برگزار شده است که باید از آن به نحو شایسته استفاده کرد.

وی اظهار داشت: امروز باید نقشه راهی را متناسب با تجربه هایی که داریم، ترسیم کنیم، این در حالی است که نشست های رودر رو با تجار می تواند برای حل مشکلات پیش روی تجارت دو کشور کمک کند. ما باید درک مشترک و زبان مشترک از هم داشته باشیم، این در حالی است که ارتباط مالی، اقتصادی و بانکی میان ایران و سوریه قطع شده است.

دانایی فر با اشاره به تبادل توریست که در گذشته میان ایران و سوریه صورت می گرفته است، گفت: قطعا با آشنا شدن و تفاهم کردن می توانیم نقشه راه را با هم تهیه کنیم؛ این در حالی است که به عنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در این جلسه اعلام می کنم که ما آماده هستیم در زمینه های مختلف با هم کار کنیم؛ نمونه آن هم سرمایه گذاری مشترک، عملیات تجاری و تولید مشترک است.
وی با تاکید بر ضرورت معامله با پول های دو کشور خاطرنشان کرد: این یکی از خلاءهای میان دو کشور ایران و سوریه است، این درحالی است که جلساتی هم با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این رابطه برگزار شده و راه اندازی بانکهای مشترک و شعب آنها نیز در دستور کار قرار گرفته است. در این زمینه برای تبادل مالی ایران و سوریه با پول ملی، طرحی هم با بانک مرکزی تهیه شده است.

وی افزود: راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه نیز در دستور کار قرار دارد.

 

کلید واژه :

بانک مرکزی

،

پول ملی

،

تبادل مالی

ثبت نظرات
captcha