قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۹۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حمیدرضا شاه آبادی عنوان کرد

کیفیت نامناسب آثار بازنویسی شده برای بچه ها

حمیدرضا شاه آبادی با بیان این که تعریف ما از بازنویسی برای کودکان و نوجوانان نادرست است، کیفیت بخش زیادی از آثار بازنویسی شده را نامناسب دانست.

کیفیت نامناسب آثار بازنویسی شده برای بچه ها

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این نویسنده ادبیات نوجوان در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: تصور من این است که بازنویسی زمانی برای بچه ها موفق است که ابتدا نیازها و علایق کودکان و نوجوانان را درک کنیم و سپس بر مبنای همه این ها متونی را انتخاب و بازنویسی کنیم. تصویر و تعریفی که ما از بازنویسی برای کودکان و نوجوانان داریم، تصویر و تعریفی نادرست است و این تعریف نادرست در جاهای زیادی دامن زده شده و برای همین باعث کیفیت نامناسب بخش زیادی از آثار بازنویسی شده است و این آثار نمی توانند الگوی خوب کتاب کودک و نوجوان باشند.

او افزود: نظریه ای که در پشت اغلب این بازنویسی ها وجود دارد نظریه ای است که معمولا بر مبنای تفاوت کمی کودک و نوجوان با بزرگسال است. بر اساس این نظریه، تفاوت کودک و بزرگسال تفاوت کمی و صرفا تفاوت در قد، سن، سایز و درک و تجربه است و سبب می شود بازنویسان احساس کنند هر متنی برای بزرگسالان منتشر شده اگر خلاصه و کوتاه و کلمات سخت آن ساده شود برای کودک و نوجوان مناسب است، در حالی که این طور نیست و تفاوت کیفی است.

شاه آبادی با بیان این که بازنویسی نباید به گونه ای باشد که اثر از اصل خودش خیلی دور شود گفت: وقتی ما یک نظم سنگین را بازنویسی می کنیم بنا نیست که تمام این نظم به نثر یا نثر ساده تبدیل شود چرا که یکی از اهداف بازنویس، آشنا کردن مخاطب با متن اصلی است.

او بازنویسی متون کهن را در چند دهه گذشته یک نوع ادبی کم ریسک و کم خطر دانست و بیان کرد: در این مدت بازنویسی آثار کهن، هم مورد توجه ناشران و هم مورد توجه خریداران کتاب بوده است و این نوع آثار به عنوان آثاری بی ضرر و مفید مطرح شدند که به تبع نویسندگان هم تشویق شدند در این حوزه کار زیادی انجام دهند.

این نویسنده با تاکید بر این که بازنویسان باید به شاکله متن اصلی تا آن جا که ممکن است وفادار بمانند گفت: بازنویسان باید زبان متن انتخاب شده را رعایت کنند تا مخاطب کودک و نوجوان با متن اصلی هم آشنا شود نه این که صرفا روایت خودش را از یک متن دیگر ببیند که شاید تا سال ها هیچ وقت نتواند بفهمد شکل اصلی متن چیست.

حمیدرضا شاه آبادی در پایان بیان کرد: ما باید بازنویسی را جدی بگیریم و آن را به عنوان یک فعالیت مهم و دقیق ادبی فرض کنیم و برای آن برنامه داشته باشیم، و به گونه ای که مخاطبان بتوانند کار خوب را از بد تشخیص دهند عمل کنیم.

انتهای پیام

کلید واژه :

حمیدرضا شاه آبادی

،

کتاب کودک

،

آثار بازنویسی شده برای کودکان

ثبت نظرات
captcha