قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۹۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حمایت ارزی ۲ صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه علاوه بر آنکه تاکنون ۳۸ صندوق پژوهش و فناوری دارای مجوز در حوزه های دانش بنیان فعال شده اند، آستان قدس رضوی نیز با راه اندازی صندوقی به حمایت از این حوزه آمده است، گفت: علاوه بر آن دو صندوق توسعه صادرات و تبادلات فناورانه نیز در جهت رفع نیازهای ارزی در این حوزه فعال شده اند.

حمایت ارزی ۲ صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمود قصاع ، با اشاره به ماده ۱۰۰ برنامه سوم توسعه، افزود: بر اساس این ماده قانونی به دولت اجازه داده شد که در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی با بخش خصوصی مشارکت کند. به این معنی که دولت سهامدار این نوع صندوق ها شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس دستگاه ها مجاز شدند که از محل بودجه های دولتی که در اختیار دارند، اقدام به تامین منابع سرمایه ای برای این نوع صندوق ها کنند، اظهار کرد: دستگاه هایی مانند وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو و صنعت و تجارت و یا نهادهای تابعه آنها مانند دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری صندوق های پژوهش و فناوری را با بخش خصوصی و غیر دولتی شکل دادند و در عین حال تاکید شده که بخش های دولتی مجاز نیستند بیشتر از ۴۹ درصد در این صندوق ها سهام داشته باشند.

قصاع ادامه داد: ماده ۱۰۰ برنامه سوم در ماده ۴۵ برنامه چهارم توسعه مجددا تمدید شد، ولی این ماده در برنامه پنجم توسعه وارد نشد و به این ترتیب از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۱ حدود ۱۸ صندوق مجوز دریافت کردند که از این تعداد تنها ۷ صندوق فعال شد.

به گفته وی، این شرکت ها مجاز به جذب سرمایه در قالب سپرده نیستند، ولی افراد حقیقی می توانند سهامدار صندوق شوند.

قصاع با بیان اینکه در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری نمایندگان بانک مرکزی حضور دارند تا نظارت های لازم بر عملکرد این صندوق ها داشته باشند، ادامه داد: از سال ۱۳۸۹ که قانون برنامه پنجم و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مطرح شد، تغییر مسیری در روند فعالیت های این نوع صندوق ها رخ داد؛ چرا که مشاهده شد در چندسالی که این صندوق ها به صورت کوچک فعالیت می کردند، تحولی در حوزه دانش بنیان ایجاد نشده، از این رو قانون مجزایی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان با عنوان قانون "حمایت از شرکت های پژوهش و فناوری" به تصویب رسید و در آن بر تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شد.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: در تبصره یک ماده مربوط به تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شده که بخشی از تسهیلات این صندوق بزرگ از محل صندوق های پژوهش و فناوری باشد، به این ترتیب این صندوق های پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی مرتبط شدند.

وی ادامه داد: به محض آنکه در سال ۹۳ بخشی از سرمایه صندوق نوآوری داده شد، این صندوق فعالیت مشترک خود را با صندوق های پژوهش و فناوری آغاز و با آنها در قالب عامل مالی و بعد در قالب کارگزاران ارزیابی و نظارتی همکاری کرد. این اقدام سبب شد تا صندوق هایی که مجوز دریافت کرده، ولی فعال نشده بودند، به تدریج فعال شوند.

رفع موانع افزایش صندوق های پژوهش و فناوری

قصاع اضافه کرد: با ایجاد تحرک جدید در صندوق های پژوهش و فناوری، متقاضیان جدیدی درخواست تاسیس این نوع صندوق ها را ارائه کردند، ولی از آنجایی که ماده ۱۰۰ برنامه سوم و ماده ۴۵ برنامه چهارم توسعه مجددا تمدید نشد، از این رو امکان حضور بخش دولتی در تاسیس این نوع صندوق ها فراهم نبود؛ لذا در سال ۹۴ در قانون تولید رقابت پذیر و مقررات مالی دولت، ماده ۴۴ در مورد "رفع موانع تولید رقابت پذیر تصویب شد و در آن ماده ۱۰۰ برنامه سوم تنفیذ شد و به دولت اجازه دادند که در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری با بخش خصوصی مشارکت داشته باشند. علاوه بر آن به دولت اجازه داده شد که در تقویت و توسعه صندوق های دولتی حوزه فناوری اقدام کنند.

وی نمونه این نوع صندوق ها را صندوق حمایت از صنایع الکترونیک و صنایع دریایی دانست و افزود: بر این اساس علاوه بر آنکه دولت مجاز شد که در صندوق های دولتی افزایش سرمایه بدهد، مجاز شد تا با بخش خصوصی در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری اقدام کند.

قصاع اضافه کرد: از این زمان آیین نامه ویژه ماده ۴۴ توسط هیات وزیران تصویب شد که در آن کارگروه جدیدی برای صندوق های پژوهش و فناوری معرفی شد که صدور و لغو مجوز، نظارت بر فعالیت ها، هدایت و سیاستگذاری این نوع صندوق ها از ماموریت های این کارگروه است.

وی ریاست این کارگروه را بر عهده وزیر علوم و دبیری آن را بر عهده صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد و ادامه داد: از سال ۱۳۹۴ با تصویب آیین نامه اجرایی و اساسنامه این نوع صندوق ها، ۲۰ صندوق پژوهش و فناوری دیگری هم تقاضای تاسیس شد که در کارگروه این صندوق ها بررسی شد و به تصویب رسید که به این ترتیب ۳۸ صندوق دارای مجوز بودند.

رتبه بندی صندوق های پژوهش و فناوری

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی از تدوین شیوه نامه ای برای رتبه بندی و نظارت برای صندوق های پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: بر این اساس اولین ارزیابی در سال ۱۳۹۵ اجرایی شد و ارزیابی سال ۹۶ این نوع صندوق ها در دستور کار قرار دارد.

قصاع با بیان اینکه در این رتبه بندی شرکت ها بر اساس عملکرد رتبه بندی شدند، خاطر نشان کرد: در این ارزیابی بزرگی و یا کوچکی صندوق ها ملاک نبود؛ چراکه صندوق های بزرگی هستند که علی رغم آنکه دارای سرمایه های زیادی هستند، ولی در آن ها کمتر به مقوله شرکت های دانش بنیان پرداخته شده است و نوع فعالیت های آنها همانند تسهیلاتی است که بانک ها به شرکت های دانش بنیان اعطا می کنند، با این تفاوت که تسهیلات را با شرایط سهل تری در اختیار این نوع شرکت ها قرار می دهند.

وی با اشاره به صندوق های برتر از لحاظ عملکردی، خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی های ما صندوق هایی که از لحاظ عملکرد در حوزه های اعطای تسهیلات و ضمانت به شرکت های دانش بنیان و همچنین سرمایه گذاری خطر بهترین عملکرد را داشته اند، شامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد بوده است. این صندوق جزو صندوق های استانی است و در مرکز مستقر نشده است.

به گفته این مقام مسوول، این صندوق علاوه بر آنکه عملکرد خوبی داشته است، در تعامل با صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم تعاملات خوبی داشته و توانسته بالاترین رتبه را کسب کند.

وی با بیان این که رتبه بندی این صندوق ها اعلام شده است، افزود: با اقدامات انجام شده این نوع صندوق ها در دو قالب کلی صندوق های پژوهش و فناوری "جامع" و "سرمایه گذاری" فعالیت می کنند. صندوق های جامع در زمینه ارائه کلیه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان، افراد فناور و هسته های نوآوری و صندوق های سرمایه گذاری در زمینه VC (سرمایه گذاری مخاطره پذیر) فعالیت دارند.

قصاع، اضافه کرد: این دو نوع صندوق در قالب های مختلف در قالب های بخش خصوصی در حال راه اندازی است، ضمن آنکه ۱۰۰ درصد سرمایه برخی از صندوق ها متعلق به بخش خصوصی است.

صندوق های VC

وی با بیان اینکه دو نوع صندوق VC "جسورانه بورسی"  و " صندوق های پژوهش و فناوری با کارکرد مخاطره آمیز" راه اندازی شده است، گفت: راه اندازی این نوع صندوق ها با هماهنگی سازمان بورس و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری بوده است.

قصاع در عین حال اضافه کرد: اخیرا برخی از نهادهای عمومی غیر دولتی مانند بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد نیز به راه اندازی این نوع صندوق ها علاقه مند شدند.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی، آشنایی جامعه با فعالیت های استارتاپی و شرکت های دانش بنیان و حمایت ها از این شرکت ها در قالب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را از دلایل استقبال نهادها برای راه اندازی صندوق ها عنوان کرد.

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری از سوی آستان قدس رضوی

وی با اشاره به اقدام آستان قدس رضوی در راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری، توضیح داد: هر کدام از صندوق ها مدلی از کسب و کار را برای خود تعریف کرده اند و آستان قدس رضوی نیز مدلی که برای کسب و کار صندوق وابسته تعریف کرده، توسعه فعالیت های حوزه آستان است.

قصاع با بیان اینکه آستان قدس رضوی با توجه به میزان موقوفاتی که دارد، حوزه اقتصاد بزرگی را در اختیار دارد، خاطر نشان کرد: ولی این حوزه بزرگ اقتصادی نیاز به نوآوری هایی برای افزایش بهره وری و کیفیت دارد و یکی از اقدامات صندوق پژوهش و فناوری این نهاد این است که با کمک بنگاه های دانش بنیان فعالیت های خود را ادامه دهد.

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی در پاسخ به این سوال که آیا صندوق آستان قدس رضوی با حجم سرمایه بالا لطمه ای به سایر صندوق ها وارد نمی کند، پاسخ داد: فعالیت این صندوق دارای محدوده کاملا مشخصی است، از این رو بر فعالیت سایر صندوق ها تداخلی نخواهد داشت؛ ضمن آنکه با قدرت اقتصادی آستان قدس رضوی و ماموریتی که از سوی مقام معظم رهبری در حوزه وارد شدن آن به حوزه دانش بنیان واگذار شده است، می تواند با تجربیاتی که در این حوزه به دست می آورد، به سایر صندوق های پژوهش و فناوری دیگر هم کمک کند.

به گفته وی، آستان قدس رضوی در صندوق های پژوهش و فناوری خراسان و صندوق سلامت ثامن سهامدار است.

ضرورت راه اندازی صندوق های ارزی

مدیر برون سپاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به نوسانات ارزی اخیر در کشور، گفت: ما تاکنون دو صندوق "توسعه صادرات" و صندوق "تبادلات فناورانه" را با رویکرد کارکردهای فراملی فعال کرده ایم. ماموریت صندوق "توسعه صادرات" حمایت از شرکت های دانش بنیان برای حضور آنها در بازارهای جهانی و ماموریت صندوق "تبادلات فناورانه" حمایت از شرکت های دانش بنیان و سایر شرکت ها برای خرید فناوری های مورد نیاز از شرکت های خارجی و وارد کردن آن به داخل کشور است.

قصاع ادامه داد: این صندوق ها کمک های ارزی هم به این شرکت ها اعطا می کنند و مجاز به اعطای تسهیلات ارزی هستند، ولی ضوابط مربوط به این اقدام توسط کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری تدوین می شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا

کلید واژه :

تنش ارزی

،

دانش بنیان

،

ارز

ثبت نظرات
captcha