پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۱۷۹۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اوپک موفق می شود بازار نفت را آرام کند؟

دبیرکل اوپک به تازگی در یک کنفرانس انرژی اعلام کرد بازار نفت به خوبی تامین و متعادل است.

اوپک موفق می شود بازار نفت را آرام کند؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، با این حال فعالان بازار نفت هفته هاست که درباره تامین بودن و متعادل بودن بازار دیدگاهی خلاف نظر اوپک را دارند و معتقدند بازار دچار کمبود عرضه نفت است و با بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران تا سه هفته آینده و ادامه کاهش تولید توقف ناپذیر ونزوئلا، محدودتر خواهد شد.

با وجود تضمین از سوی کارشناسان و مقامات نفتی مبنی بر اینکه هیچ گونه کمبود عرضه وجود ندارد، عامل وحشت همان طور که ایان تیلور، رییس ویتول از آن یاد می کند تا به امروز عوامل بنیادین را تحت الشعاع قرار داده و بازار نفت را هیجانی تر از معمول کرده است.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک تلاش کرد هراس بازارها را آرام کند و در کنفرانس نفت و پول لندن اظهار کرد: نفت زیادی برای عرضه وجود دارد؛ روسیه و عربستان سعودی طبق وعده ای که در ماه ژوئن داده بودند، به میزان عرضه خود اضافه می کنند و عربستان سعودی که بزرگ ترین تولیدکننده اوپک است، حتی یک مشتری را نیز رد نکرده است.

سخنرانی بارکیندو با انتشار گزارش بازار نفت ماهانه اوپک هم زمان شد که نشان داد عربستان سعودی در ماه میلادی گذشته ۱۰۸ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرده و آن را به ۱۰.۵۱۲ میلیون بشکه در روز رسانده است و تولید روسیه با ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به اوت، به ۱۱.۵۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید فزاینده اوپک و کمک روسیه کمک کرد کاهش مداوم تولید ونزوئلا که طبق آمار منابع ثانویه، اکنون به کمتر از ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است، جبران شود.

در کنفرانس نفت لندن بارکیندو هم چنین برملا کرد هند که یکی از مشتریان نفتی مهم و پیش برنده رشد تقاضاست، نامه ای به اوپک ارسال کرده و نسبت به قیمت بالایی که برای نفت پرداخت می کند، شکایت کرده است.

به گفته بارکیندو، اوپک قرار است ۱۷ اکتبر با هند مذاکره کند زیرا این گروه مایل است نگرانی های مصرف کنندگان را برطرف کند. هند نسبت به قیمت بالای نفت ابراز نارضایتی کرده و به عنوان یکی از کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت که با اوپک مذاکرات انرژی رسمی دارد، مایه نگرانی است که این فیدبک را از هند دریافت کرده ایم.

این مسئله باید هم مایه نگرانی اوپک باشد زیرا هند با افت شدید ارزش ارز ملی خود روبرو شده و نفت برای این کشور که عامل کلیدی برای رشد تقاضاست، گران تر شده و این نارضایتی ممکن است نشانه این باشد که نابودی تقاضا با افزایش قیمت ها به بالای ۸۰ دلار همراه می شود.

پلاتس به نقل از دبیرکل اوپک نوشت: من مطمئنم که تولیدکنندگان بزرگ آماده و قادرند که تضمین کنند بازار به خوبی تامین خواهد شد. نه تنها بازار به خوبی در حال حاضر تامین است بلکه پیش بینی ها نشان می دهد احتمال افزایش ذخایر در سال ۲۰۱۹ وجود دارد.

با وجود دادن اطمینان به این که هیچ کمبود عرضه نفت در بازار وجود ندارد و عربستان سعودی و روسیه تعادل میان عرضه و تقاضا را حفظ می کنند، دبیرکل اوپک اذعان کرد جریانات اخیر حاکم بر بازار، ربطی به عرضه و تقاضا ندارند و از کنترل اوپک خارج هستند.

انتشار گزارش ماهانه اوپک و سخنرانی دبیرکل این گروه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی مقارن شد که اعلام کرد بازار به خوبی تامین شده و ذخایر نفت آمریکا رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود تضمین از سوی اوپک، بازار نفت احتمالا به جای عوامل بنیادین، هم چنان تحت تاثیر احساسات خواهد کرد، مگر این که روشن شود بازگشت تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران تا چه حد برروی عرضه به بازار تاثیر خواهد گذاشت و آیا عربستان سعودی و روسیه قادر خواهند بود عرضه کمتر از سوی سایر تولیدکنندگان را جبران کنند. ممکن است بازار نفت دچار کمبود عرضه نشود اما نگرانی نسبت به چنین رویدادی در آینده نزدیک هم چنان بروی قیمت ها در بازار نفت تاثیر می گذارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
کلید واژه :

اوپک

،

ترامپ

،

اقتصاد

،

نفت

،

آمریکا

،

ایران

ثبت نظرات
captcha